İç Parazit Uygulaması 15 Gün Sonra Mı 21 Gün Sonra Mı Yinelenmeli? (Anket)

Anket

21 gün
(3 oy)
15 gün
(1 oy)
Toplam (4 oy)

Bir metreye yakın şerit tenyalar için ilaç uygulandıktan sonra ikinci doz hangi süre arayla verilmeli?

11 CEVAP

Zynpkck

Bende bu konudan muzdaripim bize veterinerimiz iğnenin yeterli olacağını iki ay sonra tekrar gelmemizi söylemişti ama kafam benimde çok karışık bize hic iki hafta sonra yada bir ay sonra demedi napmalıyım bilemiyorum bende

GammaLamina

Yavru döneminde aşılamadaki doz süresi aralığı 21 gün. İç parazitte 10 gün. İlk dozda parazitler gidiyor, 10 gün sonraki 2. dozda yumurtadan parazite dönüşmüş olanları atıyor.

Anonymus552223

3 4 ayda bir yapiliyor benim bildigim

Zynpkck

Bu tedavi amaçlı rutin olan değil

Eğer 21 günde yumurtadan çıkıyorlarsa 5 hafta sonra da yumurtadan çıkanlar yumurtlayabilecek düzeye geliyorlarsa 2 ay sonra zaten yeniden yumurtlamış oluyorlar. Döngü tekrar başlamış oluyor. Sizin kendinizde parazit varsa 2 ay sonra gitmeniz işe yaramaz bence.

Rutin olarak bile yapıldığını farzedersek oldu ki kedinizde parazit oluştu. Gidip ilaç yaptırdınız e sonra 3 ay bekleyeceksiniz bu süreçte parazitler yumurtadan çıkacaklar. İlaç yumurtaları öldürmüyor çünkü. Ayrıca ilacı verdiğinizde parazitler yaşam döngüsü devam etsin diye maksimum yumurtluyorlarmış. Bilen birisi bana açıklarsa sevinirim. Rutin kontrolde iç parazit testi falan yapılmalı bence yoksa zaten parazit olmayan hayvana neden ilaç veriyorsun? Çünkü o aşı değil ve iç parazit ilaçlarının geleceğe dair önleyen bir aşısı yok.

Kendiniz yazmışım kedinizde

Anonymus552223

Parazit varsa 1 haftavarayla 1 ilacin iki yarisini kullandirtmisti bizim veteriner

E peki daha sonrası yok mu? Yumurtalar için?

Zynpkck

Su parazit damlalarından alsam olurmuki acaba dokunurmu 21 gün sonra damla yapsam sonrada eylülde gitsem sorun olurmu kedime dokunur diye korkuyorum çünkü herşeyi kimyasal birde eve bebek gelecek üç hafta sonra o yüzden tedirginim

GammaLamina

Fakat kullanılacak ilacın kullanım talimatlarını internetten bulup en doğrusunu da öğrenebilirsiniz.