Evde Kalmaya Nasıl Alıştırılır

Sude-Hera

2 aylık Labrador cinsi bir köpeğim var ev içinde bakıyorum yalnız kalmaya nasıl alıştırabilirim

1 CEVAP

Sude hanım merhaba

Öncelikle size ve dostunuza bir ömür mutlu anlar yaşamanızı dilerim.

Yavrunuz yaş itibariyle küçük henüz yalnız kalmaya pek müsait değil fakat bazı istisnalar dışında.

Bu da yavrunuzun beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Yeme içme ve idrar ve kaka saatlerini belirlediyseniz bu size yardımcı olacaktır. Sonuç olarak sürekli yalnız bırakmayın demiyorum fakat buna da alıştırmak gerekiyor. Hayat içinde heran ne olacağı belli değil, illaki mecbur kaldığımız anlar olabiliyor.

Önemli olan konu köpeğinize şunu hissettirmeniz. "Ben gidiyorum ama geri döneceğim merak etme".. şeklindedir. İlk etap ta 30 dk ile başlayabilirsiniz. yemeğini yesin suyunu içsin tuvalet ihtiyacını gidersin oyununu oynasın yorulsun... bundan sonra odadan çıkın 30 dk girmeyin. bir sonraki etap ta 1 saate çıkarın. bunu her etapta 30dk-1 saat şeklinde arttırın. Fakat yeme içme oyun ihtiyacını giderdikten sonra.

örnek olarak 12.00 da yemek yedi su içti wc ihtiyacı bitti oyun oynadınız saat 13.00 oldu. şimdi odadan çıkın saat 14 de bir daha girin 15 dk daha oynayın. 15.30 da bir daha girin yine 15 dk oynayın. sonra çıkın ve 17-30-18.00 a kadar girmeyin. 18.00 da girdiğinizde tekrar yemek-su-wc-oyun tekrarlamasını yapın bu şekilde bir düzen kurduğunuzda rahat edersiniz.

Zaten yaşı ilerledikçe herşey daha keyifli hal alacak emin olun.

İyi günler dilerim.