İç Ve Dış Yapıldı Mı Belli Değil

minnoskoss_123

Arkadaşlar bugün bir soru daha sormuştum aşı takvimle alakalı. Maalesef atladığımız birşey oldu. Kedim 2 aylıkken pirelerinin olduğunu fark ettik ve veterinere götürdük. Veteriner farklı iki tane işlem yapabileceğini birini seçmemizi istedi. Ben de babama söyledim o karar verdi. (Ben 12 yaşındayım.) Şimdi kedim 4 aylık oldu ve aşılarını yaptırmaya götüreceğiz fakat. İçin mi dışın mı yoksa ikisinin de mi yapıldığını bilmiyoruz. İç ve dışı yada sadece dışı veya içi 2. kez yapabilir miyiz? 2. kez yapılması zararlı, ağır gelir mi? Yada hangisini yaptığımızı nereden öğrenebiliriz? Götürdüğümüz veterinere gitsek (Sadece 1 kez gittik.) bilirler mi? Böyle önemli bir şeye dikkat etmediğimiz için kendime çok sinirleniyorum. Ona birşey olmasını istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

8 CEVAP

minnoskoss_123

Çok teşekkürler tüm cevaplar için:)

Sulecrn

Veterineriniz kayıt altına alıyor mu bilemem ama
Ic +dış parazit aşısı 3 ayda bir uygulanması gerekiyor dedi bize veterinerimiz. Ve ayrı ayrı değil iç parazit aşısını deri altına dış parazit uygulamasını da ensesinden yapıyor. Veterineriniz pire olduğu için dış parazit yapmıştır diye tahmin ediyorum ama ikisini de yapsa sorun olmazdi. Ve aradan 2 ay geçmiş siz bunu veterinerinize söyleyin eğer sorun olmaz derse yaptirirsiniz :)

BeyazIm

her ay iç parazit yapılsada sorun teşkil etmiyor.. Lakin standart olarak 3 ayda bir yapılır..Dış parazit uygulamasını veterinerin kullandığı markanın açılmamış paketini alıp evde tam enseye sizde uygulayabilirsiniz uygulamadan sonra 3 saat enseden tutmaz ve sevmezsiniz.. karde çıkartın ve etiketleri tarihli olarak düzenli yapıştırın veterineriniz kaşeleyecektir.. karma aşı senede 1 uygulanır.. iç paraziti iğne değil hap tercih edin iğne kanser riskini arttırıyor aynı zamanda kuduz aşısıda öyle.. Ehil olan ve bu işi para için yapmayan veteriner hekimlerimiz kuduz aşısı yapmaz ve önermezler bilimsel olarak kanıtlanmış ve kedilerin çoğunda ciddi hastalıklara sebep olmuştur

Genelde sokak hayvanlarına iki ayda bir iç-dış parazit yapıyorlar zaten yaz aylarında. Bence tekrar yapılmasında sorun olmaz.

limis

Iç dış parazit aynı anda yapılır zaten.

GammaLamina

İç dış her zaman aynı anda yapılmaz. İki ay geçmiş üzerinden. Tekrar yapılmasında hiçbir sorun olmaz. Yine de gideceğiniz hekime durumu bildirin.

minnoskoss_123

Veterinerler yaptıkları işlemleri kayıt ediyorlar mı peki?

minnoskoss_123

@Beyazlm enseye uyguladı.