Kedilerimi Fazla Mı Besliyorum?

GammaLamina

Merhaba,

Umarım sizler ve yavrularınız iyisinizdir. Kedilerim bu ay kendilerini çok aştılar, her biri günde 70-75 gram kuru mama tüketiyor (N&D). Güncel fotoğraflarını aşağıya koydum. Sizce bu oran aşırı bir oran mı? Mamanın arkasında yazan aralıklarda 63-68 gram almaları gerektiği yazıyor.

12 CEVAP

Bence hala normal :). Ben de haftada dört gün 40 gram yaş mama, kalan üç gün yumurta, yoğurt, kefir ve vitaminlerini veriyorum. Hem de daha yavrularmış, bırakın yesinler :).

BeyazIm

Tüketim normal yaşları ve ayları ilerledikçe tüketim miktarları da artış göstermekte sıkıntı etmeyin

Normal bence. Ben haftanın dört günü günde 40 gram yaş mama artı 50 gram mama veriyorum. Biri beş buçuk diğeri dört buçuk kilo. Yetişkin ve kısırlar.

GammaLamina

Ay çok teşekkür ederim, içime su serptiniz.

BeyazIm

kedilerde insanlar gibi farklı farklı paket üstündeki miktar standartlara göre yazılan birşey sadece onların metabolizması hızlıdır ve çok enerji harcadıklarından çok yiyorlardır onlarla sizde gerekli aktiviteyi yaparsanız oyun gibi içiniz daha rahat eder.. Zaten birbirlerini koşturmaktan kilo almaya fırsatları olmaz

GammaLamina

Elbette öyle. Lakin kilolarına ve aylarına göre alması gereken miktarın 5-10 gram fazlasını almaları da yaşları ilerledikçe artacak ve onlara sıkıntı yaratacak diye korkuyorum. Çünkü bu sadece kuru mama hali. Bir de bu süreçte yaş mamalarını da eksik etmediğimi belirtmemde fayda var. Bu otuz gunde 4.5 kilo kuru mamanın yanında 9 haşlanmış bıldırcın yumurtası, 6 normal yumurta sarısı, iki paket 75 gramlik yaş mama, 400 gram sulandırılmış az yağlı yoğurt bitirdiler.

GammaLamina

Hala normalse derin bir oh çekebilirim.

BeyazIm

kedilerde insanlar gibi farklı farklı paket üstündeki miktar standartlara göre yazılan birşey sadece onların metabolizması hızlıdır ve çok enerji harcadıklarından çok yiyorlardır onlarla sizde gerekli aktiviteyi yaparsanız oyun gibi içiniz daha rahat eder.. Zaten birbirlerini koşturmaktan kilo almaya fırsatları olmaz

Anonymus552223

Kedileriniz genc 75 te 100 de yeseler yakarlar. Ilerde dikkat edersiniz

Evet henüz erken kilo alımı fark ettiğinizde düşünürsünüz:)

Fsena

Kedileriniz yavru ise mama kapları lütfen dolu olsun
Örnegin kediler insanlar gibi değildir.keyiflerine düşkündürler
Keyifleri ne zaman isterse mutlaka yesinler
Gece sabah aksam,sabaha karşı mutlaka beslensinler
Çok takılmayın gramlara

Paket üzerinde yazan gramajlarla değil bizzat veterinerinizin söylediği miktar ve sıklıkta besleme yapmanızı tavsiye ederim. Hele hem yaş hem kuru mama hem ek gıda tüketiyorlarsa veteriner önerisi daha da önemli. Benim köpeğim var, mama arkasındaki gramaja göre besleme yaptım yaklaşık 1.5 ay. Bunun dışında yaş mama da kattım. Bunları yaparken veterinere ne miktarda vereyim diye sormayı unuttum. E arada ödül maması da verdim eğitim verirken her gün.. Çocuk yemesi gerekenin neredeyse 2 katını yiyormuş meğer. Son bir haftada kusmaya başlayınca bi sorun olduğunu düşünüp veterinere götürdüm. Iş endoskopi yaptırmaya kadar gitti malesef :( Şimdi diyet mamayla günlük 100 gr geçmeyecek şekilde 3 saatte bir azar azar besleme yapıp düzeltmeye çalışıyoruz midesini :( çok şükür kusmaları geçti, daha sağlıklı bikac gündür.
Şuursuz ebeveynlik yapmışım yavruma iyilik edeyim derken :( nasıl suçluyorum kendimi anlatamam.. mutlaka veterinere danışın.