Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

2 yaşında golden retrieverım var ama tavuk vs gibi şeyler veriyoruz çünkü mama yemiyor artık tavuk da yememeye başladı mamaya nasıl alıştırabilirim?

1 CEVAP

Tekrar tavuk yemeye alıştırın şu şekilde:
Mama saati geldiğinde mamasını verin, yemesi için 15 dk zaman tanıyın. Yemiyorsa güzellikle hic kızmadan "peki açılınca yersin" deyip önünden alın mama kabını başka bir odaya götürün. Yarım saat sonra yine aynı mamayı getirip önüne koyun, yemesi için 15 dk verin. Yiyene kadar bu şekilde yapın. Tavuk yemeye başlayınca içine kuru mamasından az az ilave edip tavuk miktarını azaltmaya başlayın. Kademeli gıda değişimi Köpekler de çok önemliymiş. Birden yemeğini değiştirmeyin asla. Ben çok acı tecrübe ettim, midesini bozdum çocuğumun :( bu şekilde zamanla alışır.

Ha bi de mama kabı asla sürekli önünde durmasın. Saatle verin kaç öğün verecekseniz. Açlık, oyunu bozar mecburen yemeye başlar.
Yememekte ısrarlıysa mamayı değiştirin; belki mamayı sevmiyordur.
Su kabı hep önünde dursun ve sık sık (günde en az 2 kere) suyunu değiştirin.