Dişi Kedi Kısırlaştırma

limis

Ilk defa dişi kedi kisirlastiracagim cok endişeliyim internette antibiyotik igne falan olmasi gerekiyor diyor. Veteriner bana sadece dikisleri alacagini soyledi. Daha once kısırlaştıran arkadaşlar siz nasıl bi süreçten geçtiniz tam olarak?

14 CEVAP

Anonymus552223

Ameliyat biter bitmez eve yolladilar, 2 3 saat içinde ayildi hepsi. Narkozu gereği kadar ayarlarlarsa cabuk ayiliyorlar. Tamamen ayilana kadar ve ameliyattan 12 saat once yemek su vermiyorsunuz, ki bunu veteriner soyler. Erteri gun de koşturmaya basladilar, dikişleri yaladilar ama birsey olmadi. 5 disi kedi birkac da erkek kisirlastirdim ben cok sukur hepsi sorunsuz gecti. Veterinerinizi cok iyi secin. Bizim veteriner hem ucuza yapiyor hem de cok iyi

Sselin1

Ameliyatyan sonra 5 gün antibiyotik igne vuruldu yanliş hatirlamiyorsam. 10 gün sonra da dikişleri alindi. Biz boyunluk kullanmadik sargiliydi bel bölgesi dikişler alinana kadar pansuman vs yapilmadi. Ama hava sicak oldugu icin sargi olmasaydi daha iyi olurdu sanki kendinden eriyen dikişlerde varmiş onlar alinmiyor belki sizin veteriner ondan kullanir eksisi var mi bilmiyorum ama.

Bktplt

Bizde ameliyat olacağı gün gece 00.00dan sonra bişey vermedik ameliyattan 3-4 saat sonra ayıldı çok zor geçmedi bizim süreş dikişleri yalamasın diye bebek kıyafeti giydirdik 5 tane antibiyotik iğne verildi hergün onlar vuruldu yara çabuk iyileşsin ve enfeksiyon kapmasın diye bizim dikişler esnetik dikişti kendisi Gitti şimdiden çok geçmiş olsun

Gozdetemizel

Oncesinde kan tahlili.sonrasinda 5 gun antibiyotik ama surup seklindeydi.dikislerin kendiliginden kaubolacagini soylemisti ama bizimki 3. Gun söktugu icin o kismi goremedik :)):):) vet den alacaginiz zaman evde olmaniz iyi olur tercihen haftasonu calismiyosaniz cuma sabahi birakip aksamina isten cikinca kediyi alip,ctesi pazar calismiyosaniz gozunuzun onunde olur.

4 ay kadar önce belediyede bir kedi kısırlaştırdım. Tek dikiş atıldı, ameliyattan sonra antibiyotik vermişler. Bir de mavi bir şey sürdüler. Dikiş de kendiliğinden düştü. 1 hafta boyunca bandaj kalıyor yalamaması için. O halini görünce endişelenmeyin, 2 güne turp gibi oluyor

Gozdetemizel

Bize siseyi ve enjektoru verdi.kac cc cekecegimi gosterdi.ztn okdr sekerli kokan biseydi ki benimki sapir supur yedi.gerci size ilac vercem
Ya da antibiyotik yapcam dememis.bazen zaten operasyondan sonra yapiyolar ignesini.doktorunuza sorun mutlaka.bize yakalik takilmadi gerek yok dendi ama 3. Gun uyandigimda ne bandaj vardi ne dikis.oyuzden biraz zor bi 14 gun yasadik

bidiboom

Biz bu sureci su an yasiyoruz, bizim veterinerimiz de 12 saat oncesinden yememesi ve icmemesi gerektigini soyledi, operasyon sonrasi anestetigin etkisine ters yonde etkili bir diger igneyle uyandirilacagini, o yuzden anestezi sarhoslugu sendelemesi vs yasamadan ayaga kalkacagini soyledi, operasyon oncesi ya da sonrasinda "depo" antobiyotik yaptigindan gunluk antibiyotik almasi gerekmedi, estetik dikis attigi icin de yakalik takma eziyeti de cekmedi..

pisipisi123

Operasyon öncesinde hekiminizden mutlaka kan testlerini yapmasını isteyin.

Gozdetemizel

Zaten en rahat yattiklari yer tasima kabi.ustunu cikartmistim icine havlu sermistim cisini kakasini kacirir diye.orda uzun yatabildigi icin rahat etti,ozamandan beri de evde yatak olarak kullaniyo cantayi :) bugun yrn biraz sersem olur minnos bizimki koltuklara falan atlamaya calismisti,hatta dikisini soktugu gun dolabin tepesine bile atladi.gelmis gecmis olsun

Anonymus552223

Dikisler kediliginden kayboldu bizim. Bence siz de oyle bir veterinere gidin, bana daha profesyonel ve modern geliyor o yontem. Zaten dikis dedigin 2 3 tane minicik dikis oluyor. Içten ve distan dikis atiyorlar patlamiyor da. Antibiyotik biz de hic kullanmadik. Mavi bisey sıkıyilor yaranin ustune, ha bi de ameliyat sirasinda antibiyotik vermislerdir belki onu bilemiyorum

limis

Kendi veterinerimiz yapacak zaten güveniyorum da antibiyotik gözümü korkuttu hergun götüremem sonucta bayram da geliyo.
@Gozdetemizel okullar kapalı çalışmıyorum zaten ama iste bayram geliyor.

limis

Almaya gittigimde antibiyotik için reçete verdi yarın başlayacağız. Gözleri açık ama hiç ayağa kalkmaya niyeti yok gibi. Yere yaptığım yataga yatmadı. Ben de ellemek istemedim. Yatıyor taşıma kabinda öylece. Yakaliktan hoşlanmadı herhalde.

limis

Ben de üstünü çıkarttım ama üşümüş biraz kapısını çıkarttım üstünü geri takip battaniye örttüm üşümesin diye. Normalde sevmiyor tasima kabini sasirtti beni. Tam ayılamadı sanırım.

Belki bu yazımız sizin gibi diğer arkadaşlara da yardımcı olabilir.

https://ranteveteriner.com.tr/kedilerde-kisirlastirma-operasyonu/