Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Sizce?

toffy_the_cat
toffy_the_cat

13745 Puan

Mamalar...Hepimizi kafasını allak bullak etmiştir.Mesela ben ilk sokak kedilerime obivan verdim sonra reflexe geçtim daha iyi olduğunu düşünerek.Sonra ARO geldi.Aldım yediler.İçerisinde ette vardı.Diğerlerinden öndeydi.Normalde bildiğime göre ARO diğerlerinden iyi.Sokak kedileri için neredeyse %70 reflex kullanılıyordur.Acaba bizim doğu bildiklerimiz yanlış mı?Araştıralımıyız?Hangi mama sokak kedileri için daha doğtu?Siz ne kullanıyorsunuz?Ucuz ama kaliteli olanlar neler (kilosu 10 Tl en fazla) (bu bir eleştiri değildir sadce sorudur ! )


14 CEVAP

Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116076

Ben kesinlikle pro choice tahılsız alacağım bundan sonra. İçeriğinde %20 taze et var. Golosi’de bile taze et değil et ve et ürünleri ibaresi var. 10 kilosunu 157 liraya ***********dan alacağım. Ama bütçem buna yetmeseydi aro alırdım. Hayvanlar et yemiyorlar çoğu ucuz mamanın içeriği tamamen protein tozu (işlenmiş protein). O yüzden alacağımız mamada ya taze et ya da kurutulmuş et olmalı.


toffy_the_cat
toffy_the_cat

13745

Merhabalar tekrardan.Goloside hem taze et hem de protein var (%34 taze et var).Prochoice de aynı şekilde dediğim gibi.Onda hem et hemde hayvansal protein var.Zaten biz şuanlık en fazla kilosu 10 TL alabildiğiam için ...


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116076

Anlatamıyorum galiba. Taze et ve et ve et ürünleri dediğimiz şeyler aynı şeyler değil. Golosi’nin içeriğinde taze et yazmıyor. Yazan şey şu; Et ve et ürünleri (%28 tavuk eti). Pro choicede yazan şey şu; taze tavuk eti (%19). Et ve et ürünleri taze et demek değil. Et ve et ürünleri dediğimiz şey et+deri, ayak, gaga, iç yağlar, sakatat. Taze et dediğimiz şey sadece et. Sakatat deri içermez taze et. Sizin dediğinize göre et ve et ürünleri=taze et. Bu da golosi=ND demek.


epiglottis
epiglottis

123406

Sokak kedilerinin çogu mama kaynakli problemlerden hasta olamayacak kadar az yaşiyorlar maalesef. Genelde eziliyorlar veya birden kayboluyorlar bir daha goremiyorum:( sokagimizda ve sitedeki çoğu kediyi tanirim en yaslisi 3 yasindaydi ve bu yaz öldu (ezildi) O yuzden en ucuz olan enjoy kullaniyorum. Daha cok kediye yetebilmem baska turlu mumkun degil. Butcem ancak ona yetiyor reflex bile pahali geliyor. Cunku tek masraf mama da degil, bazen hasta hayvanlar oluyor, ameliyat olmasi gerekenler oluyor vs.


bidiboom
bidiboom

3111

Bi de arkadaslar .edu uzantili universite kaynaklarinda su soyleniyor: Mama paketlerinde en yaniltici ve satis amacli kisim "icindekiler" kismidir, insanlar hep oraya bakar ama aslinda gercek icerigi goremezler cunku mesela "tavuk eti" derken bir firma bir icerik kullanir digeri bambaska bir icerik kullanir ve ikisi de "tavuk eti" diye gecer (bu sadece 1 ornek), asil bakmaniz gereken 2 sey vardir:
  1. AAFCO (mama icerik standartlarini gelistiren kurum) standartlarina uyuldugu bilgisi var mi?
  2. Üretici firma guclu bir uretim/ar-ge/ekip arka planina sahip mi?
toffy_the_cat
toffy_the_cat

13745

Benim anlamadığım bonsvibo da friskies da aafco değerlerini karşılıyor ama rezalet.Ben şuan arı kullanıyorum üretim yeri bilindik ve büyük bş şirket.Eper gerçek değilse de reflexe geri dönerim aafco var.çünlğ.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116076

Aafco değerlerini neredeyse piyasadaki her mama karşılıyor ona bakmaya pek de gerek yok. Aro bence sokak kedileri için ideal reflexin fiyatı ucuz değil ve içinde ne kurutulmuş et var ne de taze et var.


bidiboom
bidiboom

3111

Bizimkiler bu AAFCOnun da suyunu mu cikarmislar yaw:( bu kurumun bir onaylama yetkisi yok sadece standart budur diyor, amerikada onay ve denetimi saglayan kurum FDA, bizde bunun karsiligi yok iste, aslinda amerikada da mama ureticilerinin onay alma zorunlulugu yok ama guvenilirlik ve prestij icin bir kismi FDA onayi aliyor.. yani sozun ozu, AAFCO uyumluyuz iddiasinin arkasindaki firmayi uretimini kullandigi malzemeyi vs didiklemek gerekiyor.. da onu nasil yapicaz ki? :(


bidiboom
bidiboom

3111

@Kedizeytinvepeynir Hani taze et sadece et diyorsun ya, gercekten taze et oldugunu nasil bilicez? Adamlar taze et diyerek ben aslinda sunu bunu onu kastetmistim dese kim ne diyebilir? Bir kontrol mekanizmasi var mi uzerlerinde yani? Hani reklamlarda derker ya "%70e varan indirimler" "bilmemneye VARAN birseyler".. o kadar esnek ki mubarek.. yani bu "icindekiler" bolumundeki ifadelerin kanunen baglayici bir tanimi var mi? Varsa da ben bilmiyorum:(


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116076

Evet gerçekten hayvanın neresini koyduklarını bilemiyoruz. O yüzden kuru mamadan çok ev yapımı mamalar vermeliyiz kedilerimize. kuru mamayı sırf içindeki vitamin minerallerden dolayı veriyorum ben.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 193 Görüntüleme
  • 14 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 16770 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR