Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Kısır kedi yavru kedi maması yiyor

GKilic
GKilic

417 Puan

İki dişi kedi sahibiyim. Biri 1 yaşında diğeri 3,5 aylık. Mama saati geldiğinde yavru kedim kısırlaştırılmış mamayı kısır olan kedim de yavru mamayı yediğini fark ettim. Bunu nasıl engelleyebilirim yada bu durumun kedilerime sağlık açısından bir zararı olurmu?


10 CEVAP

Ahsenbb
Ahsenbb

9554

Merhaba veterinerdeyken yanımdaki kişi bu soruyu sormuştu ve veterinerim ikiside kısır kedi maması yesin demişti:)


toffy_the_cat
toffy_the_cat

13745

Veteriner n der bilmem ama yavru kedilerin ihtiyacı olduğu besinler bambaşka mesela yavrular daha fazla protein ve yağa ihtiyaç duyar ama kısır mamalarda yağ oranı azaltılmıştır.Kısır yavru maması yerse kilo falan alabilir.Eğer mama nd gibiyse oranlarda yüksektir yavru kısır yerse belki bir şey olmaz.Ama kısır yavru yememeli.Her ikisininde kendi mamasını yemesi daha doğru ve sağlıklı.


bidiboom
bidiboom

3111

Benim de ellerinizden yalarlar iki tosun topak kiz-oglan kedilerim var, kilo nasil verdiricez onu konusurken bizim vet sabah/aksam 1-2 saat gunluk mamalari onlerinde dursun, gun boyu ve gece kaldirin, birbirininkileri yememeleri icin mama saatlerinde ayri odalarda tutun demisti.. kisir kedi mamasi kalorisi dusuk, yavru kedi mamasi yuksek benim bildigim, birbirininkini yerlerse sizin buyuk kedi tosunlasirken ufaklik buyumesini destekleyecek gidayi alamamis olur..


Ahsenbb
Ahsenbb

9554

Her ikisinin kendi mamasını yemediğinden bahsedilmiş,yavru kedi kısır kedi maması yiyebilir ama kısır kedinin rahatsızlanma olasılığı yüksek olacağı için kısır kedi maması yemelidir.Bir çözüm yolu yoksa mamalar karışıyorsa -ki kediler birbirlerinin mama kabından yerler- ikisinin ortak mama yemesi buda kısır kedi maması olsa daha iyi olur.Ayrıca evet yavru kediler özellikle hareketliyse fazla yağı ve proteini yakabilirler ama burda özel bir durum var.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116174

Yetişkin maması alsanız sorun olmaz bence. Nd’nin yavru ve yetişkin mamalarının değerleri birbirine yakın mesela.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116174

İdrar yolunda sıkıntı olmaması için de bol bol yaş mama ve kızılcık suyu içeren ürünler kullanırsınız.


GKilic
GKilic

417

yavru kedi maması Matisse diğeri N&D düşük tahıllı kısırlaştırılmış kedi maması. Bende kısır kedim için endişeleniyorum zaten. Engelleyemiyorum. Kedilerimi kendi mamalarına yönlendiriyorum o zamanda ikiside yemeyi bırakıyorlar. Sonra yine aynı senaryo :) Yemelerini nasıl engelleyebilirim?


Ahsenbb
Ahsenbb

9554

N&D nin yavru ve yetişken değerleri neredeyse aynı değil tamamen aynı:))O yüzden ben düşük tahıllısını kullanıyorum fazla protein almasın cocugum diye.Sizin dediğiniz de bir seçenek tabi.Benim kızım minikken yavru kedi maması yediriyordum fakat artık şişko olduğumuz için yavru kedi sahiplensem yavru kedi maması almaya cesaret edemem:)) Veterinerin dediğiyle ve kendim de empati yapınca en doğru kararın bu olacağına vardım:)


GKilic
GKilic

417

Ayırt etmeden yiyorlar ikiside ama işte direk diğerinkine yöneliyorlar mamalarını verdiğim zaman. O zaman ayrı odalarda vermekte fayda var diye düşünüyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.


Sselin1
Sselin1

14935

Kısır kedinizin matisse kitten yemesinde bir sakinca yok degerleri gayet normal çünkü. Hatta 2 mamanin degerleri neredeyse ayni. Matisse kittenin Yag orani %14 protein orani n&d kisir mamasindan bile az. Mamanin kitten olup olmamasindan cok içerik önemli aslinda kitten diye gecen bazi mamalarin degerleri yetişkin mamalarindan daha düşük olabiliyor.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 196 Görüntüleme
  • 10 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 18170 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR