İlk Defa Kedi Sahiplenmek

saitgulsen

Daha önce çevremde hiç kedi besleyen birini görmemiştim. 1 yıl öncesine kadar kediye dahi dokunmuşluğum yoktu (28 yaşındayım). Daha sonra bir gece site sakininin geceleri evde kuduruyor diye dışarı saldığı kedisine denk geldim. Kedi bacaklarıma dolaştı, sürtündü falan... Ben de çok aşina olmadığım için kediye, yaptığı harekete anlam vermeye çalışıyordum onu izleyerek. Daha sonra yürümeye devam ettim o kaldı orda. Tekrar oradan geçerken bir şeye odaklandığını fark ettim, öylece kalmış kedi yukarı doğru bakıyor ama baktığı yer boşluk. Hiçbir şey yok orada. Defalarca dürttüm ama tepki vermedi. Gözünü kırpmadan bir noktaya bakıyordu heykel gibi. Biraz sevince cana geldi yerlerde yuvarlandı falan hoşuma gitti onu sevmek. Hemen hemen her gün buluştuk gece dışarda onunla. O kadar tatlı ki, pofuduk pofuduk mıncıklıyorum çok hoşuna gidiyor. Bazen de yüz vermiyor, mırıldanıp gidiyor hemen ama o tripli hali bile tatlı geliyor bana. O kedi bana kedigilleri sevdirdi, sokakta kedi kovalar oldum. Bir kedi sahiplenmek istiyorum ama kedi hakkında zerre malumatım yok. Site sakininin geceleri sevdiğim kedisi tekir ve dişi. Barınaktan alınmış ve "kısır olmadığı için sıcak havalarda kuduruyor evde geceleri tepemize çıkıyor, uyutmuyor" diyor. Hepsi böyle değilmiş, biraz şans işi diyor bu kediler. Siz ne önerirsiniz? Sokaktan organ mafyası gibi kedinin çoluğunu çocuğunu alıp eve götürmek de tuhaf geliyor bana. Yetişkin mi olmalı, bebek mi sahiplenelim, cins bir kedi mi olsun yoksa sokaktan bir tekir kedi mi bulayım, cinsiyeti ne olsun? Her türden bilgiye ihtiyacım var.

25 CEVAP

Ben de cebecide petpati veteriner kliniğine gidiyorum, memnunum da. Fiyatları aşırı uygun değil ama

saitgulsen

Aslında birisi var, safkan ve secereli (artık ne anlamı varsa bunun hayvanda bilmiyorum) Ankara Kedisi yavrusu verecek bana fakat söylediği şey şu; "6 aylık olana kadar satamazsam birisini sana veririm" diyor. Bunu diyen kişi de sitede oturuyor. Bir defa anneleri ile beraber yavrularını dışarı çıkarmıştı (yavrular toprağa değsin diyeymiş ve sanırım tuvalet alışkanlığı ile alakalı bir şeymiş) orada görmüştüm. Görünüş olarak wow dedirtecek kadar güzeller. 7 tane yavru var kar beyazı uzun tüyleri, 4 tanesinin çift renk gözleri var. Parayla da satın alırım aslında ama çok uçuk fiyat istiyor gibime geldi. 3 aylık olunca yeni sahibine teslim ediyormuş, aşıları, kum eğitimi, kuru mama alışkanlığı falan dahil 1700 liraya bırakırım sana diyor. Sokaktaki bedava, sadece beyaz tüyüne, renkli gözüne mi kanacağım onun? Şaka bir yana az daha kanmıştım. Veteriner Bey; "Ankara Kedilerinde kronik olarak görülen sağırlık oluyor. Kendi sesini duymadığı için sabaha kadar bağırabilir ve bu bağırma kedi miyavlaması değil, bildiğiniz bağırma olur. Sahiplenirken bunu hesaba katın" dedi. İnternette ne kadar kedi türü varsa saydım Veteriner Bey'e, hepsinde bir kusur buldu. "Şunu al besle" demedi hiçbirine. "Erkek olursa böyle olur, dişi olursa su sorunu olur" falan diye anlattı, iyice kafamı karıştırdı. Maalesef kedinin başlangıç paketi falan da yok. Alıp kediyi mundar da etmek istemiyorum. O yüzden evde kudurmayan, sessiz sakin bir kedi lazım bana anlayacağınız.

bidiboom

Bakin ne caresiz, ne agir bakislari var.. ihanete ugrayan insanlarin yuzundeki ifade var.. yuzu bakislari.. bir anda birileri karar veriyor ve hayat bir otogarda tek basina kalmak olabiliyor.. insan.. yemin ederim doganin en acimasiz en zalim canlisi olabiliyor..
https://sosyal.petlebi.com/yuva-ariyor/178405-evden-esenler-otogara-terk-edilmis-herkesten-korkuyor-lutfen-ona-yuva-olun

saitgulsen

Yani siz diyorsunuz ki cinsinin ne olduğunun (kedinin huyu açısından) pek bir önemi yok. Köpeklerde karakteri neredeyse cins belirliyor, ben kedilerde de öyle olur diye düşünüyordum. Sokaktan sahiplendiğim kedi ile bir kısa kulaklı kedinin (türün adı aklıma gelmedi :D) arasında huy olarak fark olmaz, yetiştirme olarak fark olur diyorsunuz yani. E ben o zaman bir tane kedi alayım. Erkek olunca evde koku bırakma yapıyor demişti (aslında bunun bir adı vardı da mana olarak bunun gibi bir şeydi) veteriner ama dişinin kısırlaştırma işlemi daha sancılı ve pahalı da demişti. Dişi için de nadiren de olsa o işlemi yaptığı oluyormuş. Bari onu diyin, dişi mi alayım erkek mi :)

SistraMila

Ankarada nerdesiniz? Birlikte medica veterinere götürmüştüm ben çok tatlı ve ilgili insanlar.

Bence sitenizdeki kedileri 1-2 gün besleyip hangisiyle aranızda bağ oluşuyorsa sahiplenebilirsiniz

Aa almışsınız :) eviniz ne taraftaydı öyle bir tavsiye çıkabilir.

Raubeyaz

Madem kedi satın alabilirsin, o kadar paran var. Sokaktan sahiplenip büyüttüğün yavrunun bakımlarını, masraflarını, eşyalarını, mamalarını ve sizin ağzınız ile kudurmasın diye kısırlaştırıp daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat yaşarsın

saitgulsen

Ben zaten sokaktakinin nasıl olduğunu bilsem, buraya yazmam. En başta da demiştim hâlbuki "çevremde hiç kedi besleyen birini görmedim" diye. Kediye merakım bile yoktu benim. Cins olan kediler cidden sanat eseri gibi. Ben sizin kadar katı değilim bu konuda. Sırf cins hayvan besliyor diye onun hayvanseverliğini sorgulayan. Zira sitede pomeranian ve terrier sahibi olup, sokaktaki her köpeği ayrı ayrı, her gün bıkmadan usanmadan besleyen bir kadın da var. Sokaktaki kediyi sevebilirsiniz, besleyebilirsiniz ama ev için olan arkadaşı seçmek de tamamen tercih meselesi. Para vermek tamam belki bu işi ahlâki olarak sorgulatabilir ama yargılatamaz bence. Çünkü evde olmasını istediği hayvan cins ise eğer bunu ücretsiz olarak edinmesi neredeyse imkansız.

saitgulsen

Bu arada Ankara'da merkezi ilçelerin hepsi bana uyar. Keçiören, Çankaya, Yenimahalle civarı veteriner tavsiyesine açığım hala.