Boncuğun Diş Bakımı

pufik

Anket

Almalıyım
(12 oy)
Almamalıyım
(3 oy)
Toplam (15 oy)

Kedim için diş fırçası almayı düşünüyorum almalımıyım mı
Almamalıyım mı

20 CEVAP

Doğadaki kediler kuru mama mı yiyor canım :). Hayvanların doğası diye bir şey mi kaldı? Evdekilerin önlerine mama alıp koyuyoruz, gidin dışardan kendiniz avlanın demiyoruz. Bu kuru mamalar yüzünden 10 yaş ve üstü kedilerin yüzde 80’i diş problemleri çekiyor. Ayrıca kediler bir yerleri ağrıdığında konuşup söyleyemiyorlar. Diş ağrısı çekmediklerini nerden bileceğiz? @bidiboom ben de tam bir yıldır yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum. Suzionlineblogda vardı sanırım kedi diş fırçalama alıştırma rehberi.

bidiboom

Kedinin disi nasil fircalanir ki? Benimkiler hayatta izin vermez:( hakkaten nasil becerip te fircalayabiliyorsunuz?

srplzngl

Doğadan kastınız sokaktaki kedilerse eğer ağzı enfeksiyon kapladığı için canından olanları çok gördüm ben.
Kediniz çiğ et ve kemik yemiyorsa diş bakımı zorunludur. Hatta ben bunları yediği halde fırçalamayı ihmal etmiyorum.

srplzngl

Emin olun ki kuru mama çok daha riskli. Hazır mamadan hastalanan/ölen çok kedi var. Çiğ mamayla ilgili hiç böyle bir şey duymadım.

Çiğ beslenmede eğer doğru süre dondurursanız hiçbir risk yok. Mesela tavuğu bir hafta boyunca av hayvanlarını üç ay boyunca dondurunca parazitler ölüyor diye biliyorum.

minnoskoss_123

Doğru bir şekilde saklayamazsanız, kullanmazsam riskli olur diye ve çiğ besleyecek gibi bir maddi durumum olmadığı için kuru mama kullanıyorum. Fakat kesinlikle çiğ beslenmenin hazır, kuru mamalara göre bin kat daha yararlı, besleyici, sağlıklı olduğunu biliyorum.

srplzngl

@minnoskoss_123
Çok iyi anlıyorum. Türkiye şartlarında zor.

@kedizeytinvepeynir
Et (av eti hariç) insan tüketimine uygun olduğu sürece parazit riski çok düşük, var olan riski de sağlıklı bir hayvanın midesi rahatlıkla halledebiliyor. Sağlıklı bir mide ve bağırsak da çiğ beslenmeyle inşa edildiği için azımsanamayacak sayıda insan eti dondurmadan, en taze haliyle yedirmeyi tercih ediyor.

Tabii geçiş dönemi hassas bir dönem, dondurmak şart. Ben geçiş yaparken HPP uygulanmış bir mama kullanmıştım.

Bu durumda asıl risk dengesiz beslemek oluyor. Bunu aşmanın yolu da öğrenmek.

Almalısınız. Kedinizin dişlerini günlük olarak fırçalamalısınız ki yaşlanınca diş sıkıntıları çekmesin.

Doğadaki kediler diş fırçası kullanmıyor ben de hiçbir kedime diş fırçası kullanmadım ama hiçbirinin bir tane bile dişine birşey olmadı olsaydı doğada yaşayan onca canlı var onlara olurdu

pufik

E alsak ne olur ki daha iyi olur

bidiboom

@Kedizeytinvepeynir Tamam bi bakim cok tesekkurler, nasil yapicaz hic canlandiramiyorum/:
@srplzngl Sorabiliriyim kac yasinda kediniz ve kac yildir cig besliyorsunuz? Bu olabiliyor mu, saglik sorunu filan olmuyor mu?

Kedim 4 yaşında, ciddi diş plağı var. Hekim temizleyemezse çekecek hatta. Doğadaki kediler avlanırken dişlerini korumuş oluyorlar. Kuru ve yaş mamayı önüne koyduğunuz bir kesinin dişlerinin sağlıklı olmasını bekleyemezsiniz. Bugün olmazsa seneye olur. Fırçalayın ve su kabına damlatılan bazı tartar önleyiciler var, onlardan kullanabilirsiniz.

minnoskoss_123

@pufik kuru mama aksine çiğ etle beslenmesi kesinlikle daha sağlıklı. Fakat evet riskleri de olabildiği için ben de kuru mama tercih ediyorum.

srplzngl

Neredeyse bütün kediler kuru mamanın doğurduğu sonuçlar yüzünden ölüyor ama kimse gözünü açmıyor ki.

srplzngl

Kedim 17 aylık, 13 aydır çiğ besliyorum. Öğünler dengeli olduğu sürece bir çok sağlık probleminin önüne geçtiğimize inanıyorum ki genellikle hazır çiğ mama kullanıyorum. Şu an görünürde (kilo, diş, kürk, idrar yolları, dışkılama vs) her şey yolunda. Çok şükür.