Hangisi Daha Doğru Olur ?

Kedimi bilen vardır tek gözü görmeyen bir tekir onu eve götüreceğim köyden ama ailem onun tek suçu bir gözünün görmüyor olması mı diyor. Yani onu doğal ortamından ayırma diyorlar. Ben evde daha mutlu olacağını düşünüyorum ama bu konuda hep zıt düşüyoruz. Hayvan daha mı mutlu olur dışarıda dışarıda dediğim köy ama bakacak kimse yok köyde, köy yaşamını özler mi ailem haklı mı ben bakıma muhtaç olduğunu düşünüyorum çünkü diğer yavrulara göre cılız ve annesi ona avlanmayı öğretmediğini düşünüyorum. Çünkü hep uyuyor diğerleri kuş avlıyor vs. Bu kediye dokundurmuyorlar vs. sizce burada kalması mı daha doğru yoksa evde bakılması mı?

30 CEVAP

Ev ortamında muayenesi yapıldığı sürece daha mutlu olur

bidiboom

Bu ozgurluk meselesi beni de hep ikilemde birakmistir, sizinle cok benzer dusunce ve duygulara sahibim.. evet evde o kadar ozgur olamiyorlar, size bagimli oluyorlar ve yarin bir gun siz bakamayacak olsaniz ortada kaldiklarinin resmidir.. bunlar isin olumsuz yanlari.. ote yandan EGER sokakta yasama sansi dusukse, surunme, ac kalma, aci cekme veya ölme ihtimali normal bir kediye gore daha fazlaysa, sokaktayken yasamasi imkansiz maddi/manevi doyumlari da saglayabilecekseniz, ev ortaminda "beraber yasamak" daha iyi.. bu da olumlu yonleri.. ilk bahsettigim olumsuzluklari emek vererek, sevgi, sefkat, merhametle, evdeki ozgurlugunu kisitlamadan ve saygiyla, onunla konusarak, isteklerine zaman ayirarak beraber yasayacaksaniz, bakin o zaman bir Hadis-i Serif'e gore siz ona merhamet edip kol-kanat gerdikce Allah da size merhamet edip kol-kanat gerecek demektir:) Buyuruluyor ki: "Siz acizlerinizden dolayi merhamet olunursunuz".. bir evde bir bebek, bir hasta, yasli anne-baba veya bir kedi oldugu ve sevilip merhamet edildikleri zaman o ev ve o insanlar rahmet miknatisi gibi Allah'in memnuniyetini, merhametini, uzerlerine kol-kanat germesini ozel olarak cekerler.. hayvanlar bizim imtihanimiz, o yuzden bakabilecekseniz hic korkmayin..

Daha önce evde kedi baktım ama 10 yaşındaki bir çocuk olarak her gün kum mama su üçlüsünü yapıyordum sonra kardeşim benden küçüktü ve kediye alerjisi var dediler ve başkasına sahiplendirdik kediyi şimdi alerjisinin başka şey olduğu ortaya çıktı tabi ama annen bir daha eve kedi sokmak istemiyor bakmazsak ölür yaşayamaz dememe rağmen olmaz vs. diyor. Ben ikna ederim etmesine ama aklıma babamın söylediği onun günahı gözünün görmememizi mi lafı takıldı ailem kedinin dışarıda daha mutlu olacağını düşünüyor kısaca bende evde mutlu olur mu diye sordum size.

Dişi olup olmaması bu dediğiniz kısırlaştırma olayında bir fark yaratır mı ?

Zynpkck

Şöyleki ilk başta kediye alıştırın ailenizi kısırlaştırma konusunu açarsanız gözünü korkutursunuz dişi kedi olması sizin açınızdan daha avantajlı olurki dişiler işaretleme yapmazlar sizde 5-6 ay içinde paranızı biriktirirsiniz öyle kısırlaştırırsınız şimdiden bu konuyu açmanız ailenizin kediye daha olumsuz bakmasını sağlar bence bi kere ömürlük yuva olcağınıza alışın kendiniz alcaksanız bi daha dışarı salamassınız kedi bakmak sabır ister zordur ama bi o kadarda muhteşemdir bunların bilinciyle sahiplenin kendinize inaniyosanız gerisi kolay ailenizi ikna edin ve minik bi dosta kavuşun

Zynpkck

Valla ben kedimi kısırlaştırdığım zaman babamın filan haberi yoktu tek annem biliyodu harçlıklarımla kısırlastırdım pyometra olmustu sonrasında bişeyde diyemediler eğer bazı konularda ailenizle mücadele edebileceğinizi düşünüyosanız kedi sahiplenin

Toffy dediklerin için sıkıntı olmaz zaten evin her odasında sineklik var ama Demir değil benim tüm kedi besleyen arkadaşlarım ve tanıdığım kişilerin evinde Demir var bu sıkıntı çıkarır mı ? Annemi ikna ediyorum yavaş yavaş umarım herşey güzel olur.

Gizem32

Bence evde bakılması daha uygun olur

Gizem32

Bence evde bakılması daha uygun olur

pufik

E tabikide evde bakacaksın
Hayvan tek gözle dışarda nasıl yaşasın kışın soğuk yazın kavurucu sıcaklarda

Kedizeytinevepeynir dediğin aliminyum tel mi

Alüminyum değil bildiğim kadarıyla. Kümes teli de kullanabilirsiniz. Sert plastikten üretiliyordur o kedi telleri büyük ihtimalle.

pufik

Bence al

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim sayın forum kullanıcıları. Bu konuyu tekrar açma sebebim biraz kendimi kedinin yerine koymam. İlk olarak 2.5 aydın kedi köy gibi bir yerde yaşıyor yani istediği gibi özgür istediği yere tuvaletini yapıyor istediği yerde yatıyor istediği gibi çifleşebiliyor vs. düşününce bunlar kedinin burada kalması için iyi yanları kalmamasının iyi yanı da sıcak bir yuva, her zaman önünde olacak su mama , ona hiçbir şey zahmet olmayacak ama evde yaşayınca sanki kediyi eve hapis etmiş yani tüm özgürlüğü elinden alınmış gibi hissediyorum sizce bu dediklerimi yani en başta sorduğum gibi eski hayatı ve Özlem duyar mı gibi sorular var kafamda acaba iyilik mi yapıyorum yoksa hayvanın bi nevi özgürlüğünü elinden alarak kötülük mü yapıyorum ? Bu konu için bana fikir verirseniz sevinirim.
Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Ayrıca da değerli vaktinizi bana ayırdığınız için tekrardan teşekkür ederim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.