Beslenme Düzeni

BanuYuzgec

Kediyi 1 öğün kuru mama 1 öğün çiğ mama haftada 3 öğün de yaş mama şeklinde beslemek mantıklı olur mu arkadaşlar

23 CEVAP

cansucelik07

Diğer günler ve öğünlerde kuru mama veriyorum devamı çıkmamış

srplzngl

Haftada 1 yemek kaşığı balık yağı çok fazla. Zaten mamaların içinde de var. Omega 6 ve omega 3 dengesini ayarlaman lazım.

BanuYuzgec

Nd, Schesir, Naturea denedim sadece Schesiri çok az yiyor

BanuYuzgec

Teşekkürler öncelikle tamamen çiğ mamaya geçmek istiyorum ama kendim yapmaya vaktim yok raw for us tan alacağım ama çok yüksek fiyatlar ben de böyle bir çözüm bulmaya çalıştım

BanuYuzgec

Ve yaş mamanın her çeşidini denedim diyebilirim

BanuYuzgec

Onu da denedim ama fazla uzatamadım :(

GammaLamina

Çiğ beslemeye çok gerek yok. Hem maliyetli hem de kedilerin insanlarla binlerce yıllık bir evrimi var. Bunun dışında yiyeceklerimizin de evrimi var. Bu ikisinin birleşiminden dolayı iç parazit denilen şey de var. Eh haliyle de iç parazit olmasınlar ama çiğ beslensinler diye işte şöyle temiz tutuyoruz, işte böyle iyiyiz diye maliyetleri oldukça arttıran şirketler de var. Yani gereksiz döngünün gereksiz işleri bunlar. Tahıl sindirebilen kedilerin sayısı da arttığına göre çiğ beslemek olayı da tarihe karışıyor bence. Doğru kedi mamasını yapmak için kimyager olmaya gerek yok diyen insanların kedileri de 20 yıl yaşamıyor. Her şeyin başı genetik. Kedinizin uzun yaşama geni varsa doğru beslenme bu genin getirdiği yıl kadar kedinizin yaşamasını sağlar ama uzun yaşama geni yoksa ne kadar doğru besleseniz de kediniz uzun yaşamaz.

Kedim yaşamı boyunca iyi beslensin diyorsanız en iyisi beslenme alanında çalışmış hekimlere danışmaktır. Yoksa internette ''Çiğ beslediğim kedim 50 yıl yaşadı. (çok tehlikeli oldu)'' tadında paylaşımlarla boğulursunuz.

cansucelik07

@srplzngl Vet. Bana 1 yemek kaşığı demişti maması nın üstüne döküyorum