Beslenme Düzeni

BanuYuzgec

Kediyi 1 öğün kuru mama 1 öğün çiğ mama haftada 3 öğün de yaş mama şeklinde beslemek mantıklı olur mu arkadaşlar

23 CEVAP

Evet yaş mama kesinlikle kuru mamadan çok çok daha sağlıklı. Ama bir öğün çiğ mama bir öğün kuru mama ne kadar doğru olur bilemem, kedi sindirim sorunları yaşayabilir. Onun yerine benim yaptığım gibi günde bir öğün yaş mama bir öğün kuru mama verebilirsiniz. Eğer ölçülü verirseniz kilo almaz, dişlerini fırçalarsanız da diş sorunları yaşamaz. Sürekli kuru mamayla beslenen kedilerde de idrar yolu ve böbrek sıkıntıları olduğunu unutmayalım.

srplzngl

Eskiden beri kuru mama ve çiğ mamanın aynı anda beslenemeyeceği söyleniyordu ama yakın zamanda meşhur bir çiğ beslenme platformu bir araştırma paylaştı. Mide çok gelişmiş bir yapı olduğundan aynı anda tüketilen her türlü besini farklı koşullar oluşturarak sindirebileceğini, yani kuru mama ve çiğ mamanın aynı anda yedirilebileceğini söyleyip, bugüne kadar inanılan şeyin yanlış olduğunu duyuruyordu. Ama yazıda kedilerden değil de sadece köpeklerden bahsediliyor. Hatta bir sürü insan köpeğini karışık beslemeye başladı bu haberden sonra. Ben yine de tamamen çiğ besleyip kuru mamadan kaçınma taraftarıyım.
Yazıyı bulabilirsem ekleyeceğim

Çiğ beslemekten kastınız et tavuk falan ise haşlamadan vermeyin parazit sorunları ortaya çıkar yaş mama ise fazla vermeme taraftarıyım haftada 1 kere yeter fazla yaş mama diş çürükleri diş plakları ve kiloları beraberinde getiriyor en iyi kuru mama

Sselin1

Hem kuru mama hem cig mamayi ayni anda vermek dogru degil cig mama verecekseniz kuru mamayi birakmaniz gerekir sindirim sistemine zararli diye bilyorum. Ben kedilerime bir ögün kuru mama bir ögün yaş mama veriyorum. Erkek kedimde bazi sebeplerden dolayi kuru mamayi biraktim 5 gündür sadece yaş mama yiyor umarim iyi gelir ona. Bu arada kaliteli bir yas mama veya ev yapimi mama verirseniz kilo aldirma gibi bir sorun olmaz yanlis bir düşünce. Diş fircalama ile diş sorunlarinin önüne gecilir.

Anonymus552223

Her yaş mama da saglikli degil bu arada, kalitesizleri daha sagliksiz kuru mamadan

srplzngl

Yanlış anladım galiba. Yaş mamayı severek yemiyor demişsiniz. Olsun, o zaman neden tamamen çiğ beslemek istemediğinizi sorayım :D

cansucelik07

Ben haftada bir veya iki yaş mama, haftada 1 kefir(fazla vermeyin ishal olur.)2 yemek kasıgı veriyorum. Haftada birde yoğurt veriyorum 3 yemek kaşığı. Ha birde balık yağı veriyorum 1 yemek kaşığı bence sende böyle yap veteriner çok sağlıklı bir beslenme demişti bana. Ama kediniz hareket sizse bunların bazılarını yapmayın. Benimki zıpır zıpır oluyor. Bir multivitamın macunu nun yerini tutuyor bence bu beslenme

BanuYuzgec

Çiğ beslenmeden kastım donuk çiğ mama yaş mamanın da kuru mamadan daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum fakat severek yemiyor kedim

Anonymus552223

Kedi kuçukse tabaginda her zaman kuru mama olsun, az az koyun ama kokusu kacinca yemiyorlar

Sselin1

Kedizeytinvepeynir kopyala yapiştır gibi olmuş cevabım :D

Sselin1

Banuyuzgec kediniz yas mama mi yemiyor ? Hangi yas mamalari denediniz.

srplzngl

Sırf kediniz severek yemiyor diye tamamen çiğ beslemekten vazgeçmeyin bence. Yaş ve çiğ mamayı karıştırarak tamamen geçiş yapmayı deneyin. Geçişten sonra da sürekli çeşitlilik sağlayın ki sıkılmayıp ilgiyle yesin. Mamanın dokusu/yapısı da önemli. Mesela benim kedim en başta püre formunda mamayı çok çok iştahlı yerdi ama git gide sıkılmaya başladı. Bu aralar püreyi ağzına koymazken parça et için deliriyor. Bazen mamasına çiğ fermente keçi sütü ya da kemik/et suyu ekliyorum daha iştahlı yiyor. Yani siz de farklı şeyler deneyin, hangisini sevdiğini bulmaya çalışın.

Sselin1

Balıgı yada tavugu sevmiyor olabilir iki cesidi de denediniz mi? Benim disi kedimde bir sey yemez beni deli ediyor sadece blenderdan gecirilmis tavuk cigeri bir de insanlar icin olan light ton baligi yiyor. Kediniz tavuk cigeri seviyorsa yas mamalarina karistirip deneyebilrsiniz.

Sselin1

Ozaman ac birakarak denemeye calışın isterseniz sonunda illaki yiyecektir.