Deprem

ezgiisu

Daha önce de sormuştum ama ankarada bugün 2 kere 3.4 ile sarsılınca tekrar sormak istedim
Deprem anında ya da sonrasında kedinizi/evcil hayvanınızı nasıl çıkarmayı sonrasında ne yapmayı düşünüyorsunuz

13 CEVAP

minnoskoss_123

3 tane kaplumbağam var. Onlar için acil durum kutusu yaptım. İçinde mama felan var. Birşey olursa içine koyup kaçcaz:D (İnşallah birşey olmaz da.)

Tam1cat

Ben ıspartada yaşıyorum tam fay hattının üzeri. Yaz okulu için her gün burdura gidiyorum, geçenlerde denizlide deprem oldu ve burdurda etkilendi. Sırada uzanmış diğer arkadaşlar çıkana kadar sırada uyurken sarsıntı ile yere düştüm ve tavandan üzerime bi şeyler döküldü. Ondan sonra evdeki kedileri düşünmeye başladım ne yapacağım diye. Bir deprem çantası hazırladım, göğüs tasmaları, mama, yolculuk suluğu, hasta bezi, batikon, pamuk ve ince bir örtü koydum. Kapının yanında da taşıma çantalarımızdan biri duruyor. Sorsanız kendim için var mı, yok hazırlamadım

GammaLamina

Ankara fay hattında değil diye biliyorum. 3.4 de önemli bir şey değil. Endişe etmeyin çok. Depreme dayanıklı, temelli evlerde oturun yeter. Deprem anında nedense bina üstüme yıkılacak diye evden dışarı fırlıyorlar galiba. Gayet yanlış. Deprem sırasında dışarı çıkmak için kullandığınız yollar oldukça tehlikelidir. Deprem bittikten sonra toplanma bölgelerine gidilir. Ufak bir deprem ise bir şey yapmaya gerek yok.

ezgiisu

Şu an için zaten neredeyse kimse hissetmemiş ama Allah korusun daha büyüğü yaşanırsa diye endişe ediyorum. Korkunca kedim kaçar çünkü bizden de bir şeylerin altına saklanır çıkmamız gerekirse onu almam çok zor endişelendim

bidiboom

İstanbuldayiz, ayni sey benim de aklina gelir zaman zaman, ancak deprem sirasinda kedileri tutabilmeniz, kontrol edebilmeniz imkansiz bir sey.. onlar direkt kendi icguduleriyle kuytulara girer ve cikarmaya calissaniz hepten direncli olurlar oyle dimi:( .. inanin hic bilmiyorum naparim oyle bir durumda, Allahtan evin kucuk ve saklanabilecekleri cok yer yok, tek ki ustlerine agir esya, kirilan cam vs dusmesin gerisi daha az tehlikeli geliyor bana.. iste bu nokta, tam deprem sirasinda ölüm ya da yaralanma olmasin da.. o yuzden asil mesele kendimiz ve kedimizin tam deprem sirasinda zarar gormemesine yonelik onlemler, herseyi sabitlememiz oneriliyor bu konuda, dolaplar, beyaz esya vs, hatta tv.nizi tv masaniza sabitleyin diyorlar depreme hazirlik konusunda.. bi de kediniz gibi kendinize de seprem cantasi lazim, onun da icinde olmasi gerekenler listelenmis, mama haric hemen hersey de unsan ihtitaciyla ortusuyor..

DumanveNecati

Ben Erzincan'da oturuyorum hiç böyle bir olasılık aklıma gelmedi. Allah korusun Erzincan fay hattında. Fikir için çok teşekkürler @minnoskoss_123

ezgiisu

Ankarada tekrar oldu ve baya hissettik yüzeye yakınmış kedim bi tepki vermedi taşıma kutusunu oldupu yerden çıkarıp kedimi içine koydum direk ilk seferde oldu ama şans mıdır hep mi böyle olur bilmiyorum
Dışarda durduğumuz sürede ilk başta tepki vermedi ama sonradan tabii ki sıkıldı bağırmaya başladı bu yüzden göğüs tasması almaya karar verdim ne olur ne olmaz önlem olarak
Şimdi deprem çantası hazırlıyorum hem onun için hem bizim için

GammaLamina

Fay hattında olan bir şehir değil, bu yüzden bu ihtimal düşük ama elbette her şeyin imkanı vardır. Büyük depremlerde ilk düşüneceğiniz şey maalesef kediniz değil, siz olmalısınız. En güzeli deprem konusunda ders almak, kurslara gitmek.

Ben rahatım bu konuda sanırım, Karaman’da yaşamanın tek avantajı :).

minnoskoss_123

@Tam1cat biz de hazırlamadık:D

Tam1cat

Benim kedilerim deprem sırasında beni uyandırıyor. Neredeyse her gün Ispartada deprem oluyor küçük küçük. Ben hissetmesem de onlar hissediyor ve uyuyosam uyandırıyor, uyanıksam hissettiriyorlar. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama durup dururken kucağıma çıkıp çığlık atar gibi miyavlıyorlar. Normalde hiç böyle sesler çıkarmıyorlar. Sonra kontrol edince deprem olduğunu anlıyorum. Her kedinin karakteri ve o an yapacağı farklı ama ne olursa olsun ilk iş yakalanması gerek diye düşünüyorum. Geçenlerde bir sitede (ekşi sözlük olabilir) Van depremi sırasında yaşadıklarını anlatan bir kedi annesinin yazısını okudum. Bulursam paylaşayım.

ballokumu

Kocaelindeyim ve şu an yusuf yusufum