Çiş Sorunumuzu Asla Çözemiyoruz

gozdeyilmaz

Arkadaşlar kedim bir yaşını geçti kısır bir kedi ama asla çiş sorununu çözemiyoruz tuvaletini kumunu yerini değiştirdik her şeyi denedik inanın asla kızma bağırma gibi şeylerde yapmıyoruz ama hiç şaşmıyor ki iki güne bir yatağa çişini yapıyor gün içinde de evin köşelerine normalde kumuna tuvaletini yaparken biz baksak direkt geri çıkıyor ama bilerek çişini yaptığında bize bakarak yapmaya devam ediyor inanın bize kızabileceği hiçbir durum yok mama olarak ND kullanıyoruz bunu nasıl düzeltebiliriz başına gelen var mı ona kızmak ya da üzmek istemiyorum ama biz tepki vermedikçe sanıyorum bunun yanlış olmadığını düşünüyor

5 CEVAP

cavdartarlasi

Böyle bi durum yaşamadım ama izlediğim belgeseller okuduğum kitaplardan dolayı bölge sorunu gibi geldi. Kediler bölgelerini işaretlemek için çişini yapar. Ve gözüne baka baka yapması bu durumu onaylıyor. Aslında şunu anlamak gerek eğer direk çiş yapıyorsa durum başka olabilir ama eğer püskürtme yapıyorsa ve evin farklı yerlerinede yapmaya devam ediyorsa dediğim gibi kendi kokusunu sindirerek güvende olmaya çalışıyor. Ya da kendisine tehdit oluşturacak unsurlara karşı tedbir alıyor. Eve giren başka yabancı kediden, evde çocuk ya da başka bi bireyden tedirginlikten ya da evdeki bazı dekorları bile tehdit olarak algıyabilir.

Dediğim gibi sorun eğer püskürtme ise iyi gözlem yapmalı, Tedirginlik nedeni tespit edilmeli ve kediye güven ortamı saplanmasıyla çözülebilir.

Ama eğer direk tamamen çiş yapma ise sorun çok farklı nedenler olabilir. Gerçekten iyi bi veteriner yardımcı olacaktır.

gozdeyilmaz

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar günde kumunu 2-3 kere temizleyeceğim bir hafta falan gözlemleyerek eğer ki devam ederse direkt doktorumuza götürececeğim

Anonymus552223

Ben bir keresinde geçici olarak hasta bir kedi aldim. Yavruydu, iyilesti falan derken, asla kuma yapmayi ogrenemedi. Yataklara halilara işemedik yer birakmadi:( 1 yasinda bile yoktu. Kizismadan falan da degil. Hic eve de adapte olamadi surekli disari cikmak istiyordu. Ben de onu bahceli evi olan bir arkadasima verdim. Zaten evde durmamis mama yemeye geliyomus arada. Ama sorun neydi bilmiyorum kediler genelde cok cabuk ogrenir kumu. İsaretleme amacli da degil şaril saril işiyordu

Tam1cat

Benim kızım nereye yapması gerektiğini biliyor fakat kum o gün temizlenmediyse yere falan değil direkt kıyafet veya yorgan, battaniye, çarşaf üzerine yapıyor. Bir hastalığı vs de yok, tamamen ya temizlersin kumu ya da işerim diye tehdit ediyor. Günlük temizlediğimde hiç sorun yok

Fatiko

İdrar yollarında kristillaşme olabilir Dr a götürdünüz mü bu şikayetle benim kedimde öyleydi meğer tıkanmış sonda ile açtılar