Kediden Bulaşan Mantar

Selenyildrm

Arkadaşlar bu soru hem kedimden mantar bulaşır mı diye soranlara cevap olsun diye hem de bana yardımı dokunsun diye yazıyorum yaklaşık bir ay önce bana bir kediden mantar bulaştı yaklaşık 3,4 tane ondan sonra birkaç yerime daha dağıldı ben bu süreçte elbette doktora gittim belli kremler kullandım ama hala duruyorlar kırmızı kırmızı olmasa bile izi kesinlikle duruyor bu problemi yaşayanlar lütfen yardımcı olsun bu izlerle gezmekten bıktım en ufak bilgisi olanlar yazsın lütfen

8 CEVAP

Selenyildrm

Yardım

Selenyildrm

Yardım

selnur980

Bulaştığını nasıl anladınız peki nasıl farkettiniz kaşıntı felan mı oldu bide kendide mantar olduğunu nasıl anladınız

minnoskoss_123

Bana da oldu. 2 aydır uğraşıyoruz ama geçmeye başladı.

selnur980

Kediden hastalık geçmez diyor kimisi

Selenyildrm

@selnur980 kedide mantar tüy dökülmeleriyle ve birtakım farkı şeylerle belli oluyor ayrıca kediden hastalık geçer tabi geçip kedinin ishali size bulaşmaz ama böyle deri hastalıkları size bulaşır ayrıca mantar olduğunu anlamak zor bir şey değil birçok belirtisi var bunun doktora ve veterinere gitmek de bunun cabası

Selenyildrm

@selnur980 kedide mantar tüy dökülmeleriyle ve birtakım farkı şeylerle belli oluyor ayrıca kediden hastalık geçer tabi geçip kedinin ishali size bulaşmaz ama böyle deri hastalıkları size bulaşır ayrıca mantar olduğunu anlamak zor bir şey değil birçok belirtisi var bunun doktora ve veterinere gitmek de bunun cabası

cavdartarlasi

Arkadaşların dediği gibi kediden mantar geçer. İlk başlarda pati üstlerinde kulak altlarında kızarıklık ve dökülmüş tüy daire şeklinde olur. Sık bi hastalıktır mantar. Kesiler için tedavisi vardır. Vet. Pomat ya da aşı verebilir bakması gerekir.

İnsanlara geçtiğinde ise korkacak bi durum yoktur. Doktorun önereceği mantar kremi ya da spreyini kullanabilirsiniz. 15 gün içinde hiç bişe kalmaz. Fakat mantar sporla ürediği için hava yoluyla etrafa saçılır. Kedin işleşmeye başladıkça yattığı minderi vb. eşyaları sabunlu suyla yılaman gerek. Özetle biraz hijyen gerekiyor bu süreçte ama abartılacak bi durum yok aşırı yayılmadığı sürece. Aslında insanlara kolay geçmez bağışıklık sistemi zayıf ise olabilir. Sizde kedinizde iyi beslensin vitamin mineral:) bol meyve ye ve su tüketmeni öneririm.

Dip not: bazı mantar türleri farklıdır bunu vet. hekim belirler ve nadir ise anlamayabilir tahlil gerekebilir. Ama hepsinin tedavisi olup korkuşacak bişe değildir. Kedinizin beslenmesine dikkat edin.