On Beş Gündür Bizimle Ailemizin Yeni Üyesi. Dişi, 4,5 Aylık. Petshoptan Aldık. Cinsini Bilmiyoruz.

DuruBella

On beş gündür bizimle ailemizin yeni üyesi. Dişi, 4,5 aylık. Petshoptan aldık. Cinsini bilmiyoruz. Veteriner de anne Ankara kedisi, baba tekir olabilir dedi. Petshop bize scottish straight diye verdi. Kedi türleri hakkında bilgimiz olmadığından inandık. Sizce kedimizin cinsi ne olabilir? Genetik yatkınlıklarını bilmek ve ona daha iyi bakabilmek için öğrenmek istiyorum. Yardım lütfen...

19 CEVAP

nao

Anlayamadığım bir nokta var, parayla satın aldığınız bir hayvanı gerçekten ailenizin bir parçası gibi görebilecek misiniz? Yoksa onu malınız olarak mı göreceksiniz? Benim bildiğim kadarıyla mal ve hizmet parayla alınıp satılabilen şeylerdir, evimizin bireyleri değil. Keşke biraz daha bilinçli olabilsek de bu çirkin düzenin değirmenine su taşımasak. Kuş, balık, sürüngen, kedi, köpek bizim malımız, oyuncağımız ya da evimizin süsü değildir. Parayla alınıp, satılamaz. Umarım bu hatayı bir daha yapmaz, hatta bu hatayı yapacak insanları da uyarırsınız. Sokaklar milyonlarca, rengarenk, desen desen güzelliklerle dolu.

Anonymus552223

Ya bir de cok merak ettim kac para fiyat bictiler? Kedinin parasini sorarken bile tuylerim diken diken oldu, bir canlının satilmasi cok garip geliyor.

kira02

Tamam petshoptan almakla hata etmiş ama niye bu kadar öfkeli yorumlar yazıyorsunuz belki yaşı daha küçüktür alan kişinin belki ailesi bilinçlendirmemiştir belki onu alınca kafesten kurtulacağını sanmıştır lütfen insanların kalplerini kırmayalım güzel dinle anlatılmalı böyle şeyler

pinarcaya

Cinsini bilemem ama cok tatli :)

Bence saf ırk değil gibi. British shorthair+ sarı beyaz bir kedi olabilir diye düşünüyorum.

GULLUKAVAK

keske sokaktan bir yavru alsaydınız parayla alınıp satılmasın bu canlar

Anonymus552223

Dkkxdk mantiga bak, tup bebek tedavisi icin para veriyosun, bebegi satin almiyorsun, sen doguruyorsun.. karsilastirdigin seye bak. Trolsun galiba

Toriri

Hayvan canının karşılığı para değildir, petshopa para vereceğinize sokaklarda barınaklarda binlerce kedi var keşke ilk seçeneğiniz onlar olsaydı çünkü petshoptan bu safkanlar alındıkça üretilmeye devam ediyor ve hastalıklı başından doğmaması gereken kediler bunlar

lwb

ya anlamıyorum bu linçler neden, herkes sokaklardan barınaklardan sahiplenmek zorunda değil, benim de kesinlikle tercihim değil petshoplardan hayvan almak ama herkes bu kadar hassasiyetli düşenemeyebilir, yurtdışında da bir çok kişi hayvanları parayla "alım-satım"
yapıyor, bu onları "mal" olarak gördüğü anlamına gelmiyor. hayvan polislerine kadar imkan sağlıyorlar hayvanlara, eve kadar yıkama arabaları geliyor.
petshop arkayüzü çirkin bir ticarethane fakat linçlemek yerine bu gerçek anlatılmalı gerisi insanın kendi vicdanına kalır

BalliBadem

Mesela ben kedi isterken kedi olsun yeterdi ailemde kabul edince başta cins kedilere baktılar pahalı diye vazgeçtiler zaten biz baktığımızda kedi yavrulama dönemi değildi bizimkilerde şimdi cins kedi neden alınmamalı biliyorlar yani o an paramız olsaydı bizde satın almış olacaktık ama şimdi olsa almayız çünkü bilinçlendik bu kadar linçlemeye gerek yok zaten sitede cins kedisi olan bi sürü insan var

DuruBella

Arkadaşlar yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Petshoptan aldık diye belirtmiştim. Ancak para karşılığı değil. Sahiplendik neticede. Onların ekmeğine yağ sürmeyi ben de istemem elbette. Cins olup olmaması da umrumda değil. Zaten ırkçılığın doğru olmadığına inanan biriyim. Cinsini bilmek istememin gerekçesini de yazmıştım. Genetik yatkınlıklarını bilmek ve ona daha iyi bakabilmek içindi. Tekir ya da İran kedisi değer olarak aynı benim için. Hepsi Allah'ın emaneti bize.

Sselin1

Evet saf irk gibi durmuyor ama bu daha iyi daha sağlıklı bir kediniz var. Sürekli ayni cinsle ciftlesen kedilerin genetik rahatsizliklari devam ediyor malesef. Bobrek sagligi icin sivi tüketimine dikkat edin gelisimi icinde kaliteli bir mama kullanin.saglikli kulak burun yapisi var diger kedilerden cok farki yok yani :)

Assime

Kuyruk ve kuklalar Turkish van. Ragdoll da olabilir yüz tipi andırıyor. petshopdan gelmesi üzdü. Saf olduğunu düşünmüyorum. Karışık bir soy ağacı var . İyi bir dost olmanız dilegimler. Mutlu sağlık günler ..

Iremgundogan

Nicin petshoptan kedi aliyorsunuz hayvanlari havasiz kafeslerde gunlerce bekletiyorlar!!

Anonymus552223

Bence veterinerin dedigi daha dogru. Petshoptan kedi alarak ekmeklerine yag surdunuz ama neyse artik almissiniz, uzun ve mutlu yillar dilerim birlikte. Kuyrugunda sari sari halkalar var ne guzel durmus, muhtemelen bi sarman var atalarsa. karisik ırklar daha guzel oluyor. Bakimi tekir nasilsa bu da oyle olur aşılar, kaliteli mama vs, bunlar her kediye saglanmasi gereken ihtiyaclar zaten