Kedi Eğitiminizi Nasıl Yapıyorsunuz?

Ben kedimi eğitmek istiyorum biraz bişeyler biliyor yani hayır deyince yapmıyor (genelde) çak deyince çakıyor (bazen) ama bunları çok zor öğrettim siz nasıl yapıyorsunuz çünkü bisürü yer dolaştım kedi ödül maması gibi bişiy bulamadım bende sevdiği başka bir manayı vererek eğitmeye çalışıyoruumm

14 CEVAP

bappatan

Kediler eğitilmez. Yani köpekler gibi değildirler yapmadan anlarlar o da işlerine gelirse. Kedi eğitimi mamada olur kumda olur bu da alıştırmadır ama eğitim diye bir şey yok. O sizi eğitir siz onu eğitemezsiniz

SistraMila

Eğitmiyoruz o lütfederse yapıyor.

pinarcaya

Ecerana sizinki oyuncak getirmeyi ogrenmemis. Cani oyun oynamak istedigi icin oyuncak getirmis:D

bidiboom

@bappatan Dogru soze ne denir :)))

Köpeklerin düşünce sistemi sahibim benim için ödüller mamalar almış diye düşündüğü için daha kolay egitilir ama kediler yemeğimi veren hudadir kula minnet eylemem kafasında oldukları için eğitilmeleri biraz zordur kediler biraz da insana benzer sadece istedikleri şeyleri yaparlar

Arthur5

Valla ben hic bişey ogretemedim hala yapıyor aynı seyleri ama su dolu spreyi elime alinca hemen kizdigimi anlayip korkup kaciyo bi bunu ogretebildim :D

ygiz_mrtt

kedi hazretlerimiz isterse öğrenir zorlamaya lüzum yok

Ecerana

Bnim kedilerimden biri hayır komutunu biliyor şükür. Tezgaya çıktığın da filan aşağı in diyoruz hayır diyoruz ses tonundan anlayıp iniyor. Ya da bi yaramazlık yaptığında yine sert bir tonla uyarınca yapmıyor. Bu illa öğrensin diye öğrettiğimiz bişey değil zaten bi kaç zaman bağırarak değil sert tok bi ses tonuyla seslenince öğreniyorlar. Diğer kedimi de yavru iken aldım yaklaşık 3 aylıktı bi 5 aylıkken filan kesinlikle ne ben ne de evden bi başkası öğretmedi zaten benden başka bakımı ya da eğitimi ile ilgilenen yok. Oyuncak getirmeyi öğrenmiş kendiliğinden. Canı sıkıldığın da özellikle lastik toka ya da ufak peluş oyuncak getiriyor önüme koyuyor Bn attıkça o geri getiriyor. Hatta bazen oynamak istemiyorum getirdiği oyuncağı atmıyorum bu seferde beğenmediğimi düşünüp odasından başka oyuncak getiriyor :) akıllı kedinin hali başka hiç çaba sarf etmeden direk öğrendi valla kendiliğinden iyi oldu :)

Cyborg

Kediler zeki hayvandır, eğitilir. Ancak köpek kadar kolay değildir ve köpek gibi itaat için değil yalnızca mama için komutlarınızı dinlerler. Pek çok komut biliyor kedim. Genel olarak izlemeniz gereken yol köpek eğitimi. Farklı bir şey yapmanız gerekmiyor. Clicker ben hiç kullanmadım ancak kedi eğitimini hızlandıracağına inanıyorum. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Sahibi clicker kullanmış. Youtube'a bakabilirsiniz yine başka kedi eğitim videoları için.

https://www.youtube.com/watch?v=iy7isWuJN_0

bidiboom

@Cyborg Bence yalniz mama (nefsani tatmin) icin degil.. cok duyarli oluyorlar isin icinde gonul tarafi da var sevgi sefkat ve kaybetme kaygisi da var, habire maddi odul/ceza olursa o cizgide kosullandirilabilir belki, ama manevi odul/cezayla da kosullaniyorlar.. ama yapisal olarak dediginiz gibi itaat tanimlayici bir ozellik hic degil, kediler cok ozgur ve "sahsiyetli" hayvanlar:)

Ecerana

Pinarcaya sonuç olarak getiriyor yani oyuncağı sürekli atıyorum getiriyor o uyuyor diyelim ve Bn oynamak istedim bu sefer alıyorum oyuncağı elime atıyorum koşa koşa geliyor :D sadece kendi istediğin de değil Bn de kaldırsam oynuyor. Zaten bi çok kedi sahibi de bunu istemiyor mu köpek le oynar gibi oyun oynamak ama zaman geçtik de anlıyorsun ki çok farklı hayvanlar diğer kedim mesela ondan görüp o da getirir mi dedim ama yok o kendi oynuyor

Gries

Lütfen kedileri cezalandırmayın, ceza yöntemi çalışmazmış onlarda. Yalnızca ölümle sonuçlanacak davranışlar için su kullanabilirsiniz. Nedir onlar; kablo kemirmek, başka kediyle kavga ederken ayırmak ki bunda bile nadir olarak kullanın; durum acilse ve elinizden bir şey gelmiyorsa vesaire. Çünkü kediler çok çabuk travma geliştirebiliyor. Genel olarak kedi davranış uzmanları tarafından hava spreyi kullanımı öneriliyor. Yüzüne üfleyebilirsiniz. Öte yandan bir kediyi en iyi üç şekilde eğitebilirsiniz: Yemek, oyun ve sesiniz. Ben oyun terapisini kullanıyorum. Oyuncaklarla (özellikle olta ve top) davranışlarını yönlendiriyorum. Ve bakın, kediler epey takıntılıdır. Hiç unutmazlar; ne sevginizi, ne de öfkenizi. Onları otizmli bireylere benzetiyorum. Kaldı ki evde de 2 kedi ve bir otizmli bireyle (kuzenim ^^) yaşam sürüyorum. Hep birlikte geçinip gidiyoruz biz. ^^ Özetle; bir kediye ne yapması gerektiğini değil, ne yapmaması gerektiğini öğretmenizi öneririm. Gerisi uzmanlıktır ^^

Ben biraz araştırdım dün gece kedi eğitilebiliyormmuşşş

Teşekkür ederim