Kedim Kustu

Minnakpatipuki

Arkadaşlar kedim evden kaçtı 1 aydır kayıptı geçen hafta persembe tekrar buldum onu ve hemen veterinere götürdüm. Mantarı vardı. Mantar aşısı yapıldı. Şimdi tüy dökülen yerlerde yavas yavas tuyü cikmaya başladı bunda problem yok. Eve geldiğinden beri sakindi oyun oynamıyordu. Aynı zamanda bademciginin biri şişmiş. Ama veteriner düzgün beslenince geçer dedi ve ilaç falan vermedi. Kedim pazartesi gününden itibaren anca oyun oynamaya başladı. Ama hala miyavlaması kisik ve farkli. Bugün de yine oyun oynattim kedi oltasiyla daha sonra yoruldu iki dk falan yerde yattı. Sonra kalktı su içti. (Suyu temiz ve taze, su kabı da temizdi.) Suyu içtikten sonra halıya kustu. (Mama parçaları vardı sadece ve kokusuzdu.) Ailemin evindeyim şuan annem kediden korktuğu icin kedim bütün gün odamda duruyor annem olmadığı zaman sadece evin diğer odalarını gezebiliyor. Sabah sıcak oluyor. Bende onunla beraber odada duruyorum. Akşam da pencere açamıyorum (5. Kattayız düşer diye) yine sıcak oluyor. Arada onu tasima kabina koyup havalanabiliyorum odayi.Ailemin evinde 1 hafta daha kalacagim gecici yani bu durum. Kusmasinin sebebi sizce ne sicak mi yoksa oyun oynadı atladı zıpladı midesi mi bulandı. (Kakasinda bir problem yok bu arada). Öneriniz var mi yada yapma dediginiz birsey?

13 CEVAP

lwb

Bazen mideleri çok dolu olunca, hızlı hızlı yemek yediklerinde kusabiliyorlar, benim kedim çok hızlı yemek yiyince hala kusar. Önemli olan ardarda sürekli bir şekilde yapmaması. Durumunu takip edin devam ederse veterinere götürün

lwb

Odanın sıcaklığı etkiler mi bilmiyorum ama tabi bunaltır sıcaklık.
Benim kedimde kulak mantarı var ve tedavi sürecinde aynı zamanda parazit aşılarının vakti, iç parazit hapı aldım ve veterinerim herhangibi bir şey demedi bunun hakkında. Siz yine de içinizin rahatlığı için veterinerinize danışabilirsiniz. Ve evet iç parazit kaynaklı da kusma olabilir

toffy_the_cat

Kedi fileai taktırırsanız camda açabilirsiniz.Kaçmayı geçtim oradını burasını kırar.Bazen benim sokak kedileri de hızlı yiyince kusuyor.Fakat çok sık ise bir veterinere sormalısınız

lwb

Veterinerden temin ediyorum, onların da her gelen kediye uyguladıkları hap, farklı bi hap değil yani. 20 tl. Adını bilmiyorum çünkü iç parazit hapı dediğimde veriyorlar bakmıyorum. Eczanede bulunmaz kediler için olan sıradan bir antiparazit hap.Yavru kedilere farklı uygulanır (4te 1i gibi) yetişkinlere ayrı. O yüzden veterinerinize götürüp yaptırmalısınız. Fiyatı yüksek değil.

Sselin1

Kediniz yedigini sindirmeden kusmuşsa kokusuzsa büyük ihtimal hızlı ya da çok yedigi icin kusmustur ic parazitle ilgili olsa kusmayla beraber genellikle ateş ve ishalde olur Ama bir ay dişarda kalmiş kediniz her ihtimale karsi iç parazit hapini kullanmaniz gerekir zaten.

Minnakpatipuki

@Sselin biraz icin rahatladı umarım öyledir. Kokusuzdu ve bazı mamalar bütündü hatta cignememis bile. Ishal yok ateş 39.2 kakasinda problem olmayınca henüz veterinere götürmedim durumu takip edeyim dedim tesekkur ederim cevabiniz icin

Minnakpatipuki

Tamamdır teşekkür ederim cevabınız icin :) peki sizce odanin sıcak olmasi etkiler mi? Bir de ic parazit asisini yaptirmamistim ben mantarla ayni anda olursa agir gelir diye. Ic parazit kaynakli olabilir mi ?

Minnakpatipuki

Hap ismi verebilirmisiniz yoksa veterinere mi sormam gerekir dozu neye gore ayarlanır ve eczanede bulunur mu?

Minnakpatipuki

Ayrıca fiyat da verebilirseniz super olur :)

Minnakpatipuki

Normalde burda yaşamıyorum 2 haftalığına kalmaya geldim sadece. Annem kedi sevmez zaten ara sıra tartışıyoruz bunun icin bahcede bak diyor oyle dusunun. Tabiki kedimi bırakmam ama file taktiralim da diyemem . Odayı havalandiracagim zaman kedimi başka odaya alıyorum taşıma kabında.15 dk sonra geri koyuyorum odama camı üstten açıyorum. Risk almıyorum. Zaten tek bir hata ölüme götürebilir.
Hızlı yedi mi bilmiyorum ama kedim 1 yaşında ve 11 aydır ilk kez kustu daha önce kusmamıştı. Yaklasik 3.5 saat oldu kusali bidaha kusmadı. Yakından takip ediyorum durumunu simdilik

Narcis

Mantar aşısı sonrası kusma olabilir.

Minnakpatipuki

@Narcis yapilali yaklasik 1 hafta oldu yine de etkiler mi ki

Minnakpatipuki

@lwb evimin yakininda bir veteriner klinigi acilmis oraya sorayim tesekkur ederim yardimlariniz icin