Kedim Mama Kustu

Vildan11

1,5 yaşındaki kedimi yeni sahiplendim eve geleli birkaç gün oluyor ve zaten alışma sürecinde olduğu için çok az yemek yiyor dün gece yediği mamasını kustu sonrasında yine normal halinde takıldı veterinere götürmeli miyim yoksa normal bir durum mu

15 CEVAP

Minnakpatipuki

Suan kakasinda bir problem yoksa yani ishal yada kabiz degilse normal oynuyor ve halsiz görünmüyorsa hizli yedigi icin kusmustur

andretti

Kusmuğunda mama varsa, halsizliği yoksa ve kedinizin iştahında sorun görünmüyorsa panik yapmanıza gerek yok. Tekrar kusup kusmadığını takip edin

çok tüy yuttuğu için tüy yumağı kusmuş olabilir mi? eğer öyle değilse götürmelisiniz

Minnakpatipuki

Benim kedimde daha bir kaç gün önce kustu. Çok korktum. 1 yaşında ve bu zamana kadar hiç kusmamıştı çok şaşırdım. Belki igreneceksiniz ama mamaları bi kere ısırıp yutmuş bazılarını isirmamis bile yani cok hizli yemis. Burdaki arkadaslar bana kediler cok ********** yerse kusabilir demisti. Ilerleyen gunlerde tekrar kusmadi. Kakasi da normaldi atesi yoktu bende bu yuzden veterinere goturmedim. Bi problemimiz yok suan. Ama kusmugunda mama ve su disinda birsey varsa mesela kan gibi yada kusmugu garip bi renkteyse yada kötü kokulaysa veterinere goturun bence. Benim kediminkinde su ve mama vardı sadece renksiz ve kokusuzdu (ki maması çok kokan bir mama ona ragmen kusmugu kokmuyordu). Ayni zamanda zehirlenme olmuş ta olabilir cildine bir ilaç sürüyorsanız onu yalamış olabilir yada temizlik yapildiysa ve temizlenen yerlerin üzerinden geçip patisini yaladıysa temizlik malzemesi yalamış olabilir. Bunları göz önünde bulundurun ve ona gore veterinere müracaat edin bence. Iç parazit aşısı olmadıysa iç paraziti de olabilir kedinizin o da kusma yapabiliyormus

Dişlerinde sorun olabilir veteriner de dişlerini kontrol ettirin eğer çürük varsa acıdığı için çiğnemeden yutmuş olabilir bi de heyecanlandıklarinda hızlı yedikleri için kusabiliyorlar.

Kediniz mama kustuysa sorun olmaz renkli kusarsa sorun olur benim kedim de mama kusuyordu heyecandan da oluyor hızlı hızlı yiyince ters tepki yapıyor olabilir elinizle mamayı tek tek vermeyi deneyin bi de kedi maltı vermiyorsaniz o yüzden de olabilir

Wasabialtnn

Bizimkide bazen yediği mamayı kusuyor . Eve geldiği için çok normal , mama yemesinde düzensilik olabilir . Aybı şekilde tuvaletini felan rahat yapamaz bunlar normal şeyler . Bir gün boyunca takip edin gün içinde kusmaya devam edebilir . Ama halsizliği ateşi yoksa felan içiniz rahat olsun . Ama diğer fünlerde kusmaya devam ediyorsa ve helsizliği varsa vete götürün derim

Nrcn_arsln

Benim kedimde de bu gün oldu bu olay. Daha bir ay falan oldu kedimi kısırlaştıralı ve kısırlaştırılmış kedi maması ile normal mamayı kerıştırdım. Çünkü normal mamadan kalmıştı, ben de veterinere sordum onlaeı da yesin mi diye o da olur ikisini karıştırıp ver dedi. Neyse kedim bikaç gündür üç öğün yiyosa bir buçuk öğün yiyo resmen. Ayrıca bu gün sabah kalktığımda kulakları soğuktu dediğim gibi odam biraz soğuk belki ondandır belki hasta olduğundandır. Sabah kalktım baktık kulakları soğuk battaniyeye sardım beraber yattık fln baya uyudu. Sonra kalktı mamasını yedi aradan zaman geçince de mamasını kustu ama sadece mama yok biraz da sarı bişeyler vardı. Bu ney acaba? Parazit aşısını yeni yaptırdım, miğdeyi üşütmüş olabilir mi?

Vildan11

Yemeğini çiğneyerek yiyor aslında ama belki bikaç tane yemiştir çiğnemeden bilemiyorum bir de kakası kokuyo biraz bugün onun dışında normaldeki gibi davranıyo

lwb

Kediler genelde mamalar büyük olmadığı sürece bütün bütün yutarlar zaten, büyük mamaları kırıp yiyorlar

Vildan11

Kedim zaten gündüzleri uyuyup geceleri coştuğu için şuan halsiz mi anlayamıyorum ama yemeğini yedi yine sorun görünmüyo teşekkür ederim:)

Anonymus552223

Mama degisimi de kusturuyo, sizden once baska bir mama kullaniyolarsa degisiklik kusturmus olabilir.

Star_1263

Benim kedimde bugün kustu mama ve sarımsı şeyler vardı kusmadan önce haşlanmis yumurta sarısı yedirmistik o diye düşünüyorum veterineter hızlı veya çok yedigindendir dedi tekrarlanirsa muaneye getirin dedi. Ve akşama doğru tekrar yediği mamayi kustu. Sabah goturucem ama korkulacak birşey var mı annem de benden çok telâşlandı hem konuşuyor sürekli bakamadık ta birisin3 verelim biz bu işi beceremiyoruz diye diye hen kendini hem beni bitirdi. Lütfen tecrübesi olan yazsın

buusracikk

Stres, hızlı yeme, tüy çıkarma vs birçok sebebi olabilir kusmasının. Takip edin kusmaya devam edip etmedigine ve dışkısına özellikle ishal de var mı buna dikkat edilmesi gerekiyor. Sokaktan sahiplendiyseniz önce genel bir muayene için ve sonrasında iç dış parazit için mutlaka veterinere götürün iç parazit de kusma sebebidir ve tehlikelidir. Geçmiş olsun :)

Zehranazz

Mama kustuysa sıkınti olmaz büyük ihtimal benimkide birkez kurmuştu bende çok endişelendim ama vet sıkıntı yok dedi