Tırmalama Sorunu

karamelgece

3 aylık bir kedi, sadece sahibini ısırıyor ve tırmalıyor hayır komutunu, ilgisiz davranmayı vs denedik , tırmalama oyuncağı yok bu yüzden olabilir mi ya da farklı çözüm önerisi olan var mı ?

5 CEVAP

lwb

Daha yavru çok normal böyle hareketleri

Gayeoztrk

Bir sprey şişesinin içine su doldurun. Ve sadece onun tırmalagığını gordugunuz an sıkın (tam o an sıkıncunku kedilerde geçmiş kavramı yok tirmalayip indigi zaman sikarsaniz kafasi karisabilir tam tirmalarken sıkın o yuzden) ve ona hayır diye gozunun icine bakarak cok yuksek olmadan bagirin ve elinizin isaret parmagiyla asagiyi gostererek onun inmesini saglayin. Bunu birkac ay devam ettirin en sonunda yanlis oldugunu anlayip birakacaktir.

lwb

3 aylık bir kediyi suyla ıslatıp korkutmak bana pek hoş gelmiyor (kişisel fikrim)
Onun yerine ısırdığı tırmaladığı yerleri sirkeyle yıkayın, bi kaç kez denediğinde vazgeçektir, sirke kokusunu hiç sevmiyolar
Kediler köpekler gibi değil, komut dinletemezsiniz, yanlış olduğunu bile bile de yapabilir ama şu an çok küçük zaten bunlar onun için sadece bi oyun

mavitilki

Kediler cezadan anlamaz. Köpek gibi üzerlerine su sıkmak vs işe yaramaz. Sizi de onu da yıpratır. Sadece ödülü anlarlar. Ellerinize atıldığında oyuncakla oynatmaya çalışın. Her oyun sonrası mamayla ödüllendirin. Böylece hem doğal döngüsünü korumuş olursunuz (hunt catch kill eat groom sleep -Jackson Galaxy) hem de doğru olanın elleriniz değil oyuncak olduğunu öğretirsiniz

karamelgece

Teşekkür ederim cevaplarınız için arkadaşlar deneyeceğim :)