Guinea Pig İle Kedi Anlaşır Mı?

merveaydar

yetişkin bir guinea pig ile beş aylık bir chinchilla kedi anlaşabilir mi?

10 CEVAP

lwb

Guinea pig beslemesi çok zor iki tane besledim ve çok ürkek hayvanlar, kedinizin de sizin de çok dikkatli olması lazım.
Anlaşırlar tabi ki ama pigin de yavru olması şartıyla, yetişkinse çok zor ve kedinizin tutumu da çok önemli
Ayrıca iyice araştırmanız gerekiyor beslemek için, kafes hayvanı değiller. Ben marangozda yaptırdığım kocaman bir alana hasta bezi üstüne de uygun bir şeyler sererek bakıyordum, demek istediğim telli bi alanları olmuyor, bu kediniz açısından nasıl karşılanır?

lwb

Guinea pigler hakkında herhangibir sorunuz olursa cevaplayabilirim

lwb

Bu arada koku olabiliyor kesinlikle, talaş ve kafes hayvanı değiller. Ama sizin alanını temizleme sıklığına bağlı koku oluşumu, çeşit çeşit diyetleri var ben az bir bölümünü yazdım

lwb

Ben alanlarını şöyle yapmıştım, marangoza kutu gibi büyük bir alan yaptırdım üstü açık, aynı boyda mineflö kestirip zeminin üstüne yerleştirdim, büyük hasta bezleri alıp üstüne koyuyordum, onun üstüne de çişi emip alta geçirmesi için güzel desenli tuvalet paspası. Haftada iki kez hasta bezlerini değiştiriyordum, ayda iki kezde paspasları ama mineflönün üstüne kaliteli bi talaş da koyabilirsiniz ben tercih etmemiştim sadece

merveaydar

çok teşekkür ediyorum çok ayrıntılı yazmışsınız. ben şimdi bunları kopyalayıp direkt atacağım ev arkadaşıma ama muhtemelen okuyunca vazgeçecek :) kediyle anlaşır mı öğreneyim öyle araştırayım bakıp bakamayacağımı diyordu. tekrar teşekkürler

lwb

Güzel hayvanlar ama bi o kadar da zorlar işte
Küçücük kafes içinde bakıp aklına geldiğinde kıvırcık salata ne bulursa verip, sağlıksız kuru mamayla,talaşla besleyenler de var ama öyle olunca ömrü en fazla bir sene.
Sağlıklı bakarsanız dediğim gibi 5-6 seneye kadar yaşayabilirler

merveaydar

ben de hiçbir hayvanı kafeste besleme taraftarı değilim açıkçası. araştırdığım kadarıyla kedi gibi özgürce yaşayabiliyorlarmış evde, sıkıntı olmuyormuş, doğru mudur siz daha iyi bilirsiniz. ev arkadaşım guinea pig sahiplenecek sanırım, önce kedimle anlaşabilir mi onu araştıralım daha sonra da o türe bakabilecek miyiz onu araştıralım dedik. ne gibi zorluklar peki bu bahsettikleriniz? yemek konusunda seçici olmaları falan mı yoksa tuvalet problemi gibi konular mı?

lwb

Yemek konusu o kadar detaylı ki, her gün günlük olarak C vitamini almaları gerekiyor. Haftada bir alışverişe çıkmalısınız onların sebze meyveleri için çünkü diyetinin büyük bir kısmı bu.Onlar için bi diyet listesi oluşturmalısınız. Sabah akşam olmak üzerede vermelisiniz. Ben akşamdan hazırlıyordum yemeklerini sabah için.
Kırmızı/yeşil biber 3er 3er (muhakkak)
1-2 dal maydanoz (çok fazla idrar yolu taşı oluşumuna yatkınlar fazlası kalsiyumdan dolayı hastalık)
Bir iki parça elma (2günde1)
Ve 1-2 dal kıvırcık
Dönüşümlü olarak diyeti değişir elma yerine şeftali vb
Yavrular için ayrı diyet
Pellet yani kuru maması da önemli en iyisi pigler için versele laga
Sınırsız kuru otu olmalı alanında sürekli yerler onlar için paketler mevcut ve diyetini her gün aynı saatlerde vermelisiniz
Tüy dökerler,beslenmesiyle vs alakalı bir durum değil döküyorlar yani
Tek yaşayamazlar büyük bir alanda en az 2 gp yaşar hatta norveçte sanırım tek gp beslemek yasak sahiplenirken 2 tane sahipleniyorlar
Ve buldukları her yere çişi ya da kakası geldiğinde salarlar:)
Kakaları da sağlığı hakkında bilgi verir aklıma gelenleri anlatmaya çalıştım ama başka sorunuz varsa da yanıtlayabilirim. Özen isteyen ve size muhtaç hayvanlar

Nightcat

Abim bakıyor. Evet, çok ürkekler. Adım atınca bile korkup kuytuya kaçıyor ve zor alışıyor. Abim aldıktan 1-2 ay sonra anca sesine falan alışmaya başladı, 2-3 ay sonra da kaçmamaya başladı ama kesinlikle çok ürkekler. Ama alıştıkları zaman sahiplerinin dibinden ayrılmıyorlar :) çok akıllı hayvanlar bir de. Abim de kafeste tutuyor ama kapısı her zaman açık oluyor, sürekli evde dolaşıyor yani. Kafes sadece bir yere giderken götürmek ve mamasını suyunu koyabilmek için. Bazen kapıyı kapattığında elleriyle kendi açmaya çalışıyor, dediğim gibi zekiler. Ve alınıp küsebiliyorlar, trip atıyorlar. :D ve yine evet buldukları her yere kaka çiş yapıyorlar, bir seferde 5-6 tane minik kaka oluyor ve çok kısa sürede bir günde bile oda kaka doluyor. Sürekli temizlemen gerekir yani. Ama kuş gibi hatta daha güzel ses çıkarıyorlar, çok şirinler.

Nightcat

Abim ona bakarken ben de kedi sahiplenmiştim. Abim odanın kapısını kapalı tutuyordu ama kedim resmen onun yanına gitmek için can atıyordu, kapı sesini duyar duymaz oraya koşturuyordu. Bilmiyorum, kedi ile o zor olabilir.