Kısırlaştırma Sonrası Kusma Ne Zaman Biter?

Minnakpatipuki

Erkek kedim bugün kısırlaştırma operasyonu geçirdi. Eve saat 3 te geldik. 3 buçuk saat geçti. Bir kere altına çişini yaptı ve 2 kere kustu. Arada yalpalıyor ama yürüyebiliyor. Ne zaman geçer kusması? Bidaha altına işer mi?
Birde ateşi 36.6 çıktı düşük baya. Yün kazağımı üzerine örttüm uyuyor şimdi. Kulakları patisi soğuk bunlar normal mi? Ne yapmalıyım yardımcı olun lutfen

8 CEVAP

lwb

Anestezinin etkisini atıyodur, sıcak tutmaya özen gösterin. Bir kaç gün daha devam ederse veterinere götürebilirsiniz. Erkek kediler kolay atlatıyor yarına pek bir şeyi kalmaz muhtemelen

Brewsly

Aynen benimkinin de kulakları ve pati altları soğuktu. Ateşini ölmedim ama düşük olduğunu anlamıştım o zamanlar. Veteriner aradım normal anestezi etkisi dedi 4-5 saate kulak ve patiler normale döndü

Gozdetemizel

Kussun kusmasi iyi.kusma ve kakayla atarlarmis narkozu.ama mama vermeyin ben vermistim daha cok kusturdu.gecmis olsun minnosa,sicak su torbasi iyi olmus bi havluya sarili halde yaninda olsun hep

Minnakpatipuki

Edit: Kedim 12 saat tam dolmadan rahatça yuruyebiliyordu. 12 saat dolana kadar 6 kere kustu. Kusmuğu yeşil renkti. Ilk uyanma aşamasında altına işedi. Hemde baya fazla işedi yani bu çiş bu kediden nasıl cıktı diye düşündürüyor insanı. Kısırlaştırma yapacaksanız eve gelince kedinin altına hasta bezi gibi birşey sererseniz çarşaf havlu yıkamak zorunda kalmazsınız. Ki ben yıkamadım direkt çöpe attım çünkü ciddi anlamda kötü kokuyordu. Çişini altına yaptıktan sonra altında ne varsa degistirin kedinizi temiz bir yere alın. Bu yer koltuk tepesi gibi düşebileceği bir yer olmasin. Çünkü sürekli ayağa kalkmaya çalışacak ama sarhoş gibi olacak ayağa kalktığı gibi yine yere yığilacak. Yüksek yerden dusmesi tehlikeli olur yaralanabilir. Benim kedim 1 kere altina işedi ama nolur nolmaz yine temiz bir örtü yada hasta bezi olsun altinda. Ben kedimin altına taşıma kabinin içine konulan bezlerden serdim altında havlu altında yastık onunda altında karton kutu vardı. Çiş karton kutuya ulaştı. Hatta baya da slaytı. Hazırlığınızı ona göre yapin derim yani kedinizi karton kutunun icine koyacaksaniz. Kutuyu haliya falan koymayin. Silinebilecek bir yere koyun altina gecebilir. Çişten sonra kusmalar başlayacak kusmadan önce 3 kere falan öğürüyordu kedim. Bende hemen elimde havlu kağıtla koşuyordum yanına. Kusma dediğim de öyle çok bir kusma değil. Köpüklü az birşey. Havlu kağıt rahat yetiyor. Zaten midesi boş olduğu icin sadece anesteziyi atiyor. 12 saat dolana kadar kustu daha sonra hiç kusmadı. Ben 14. Saatin sonunda dayanamadım mama verdim. Çünkü sürekli kalkıp mama kabına bakıp boş görüyor geri yatağına yatıyordu. Dayanamadım daha fazla. Ama mama yedikten sonra başka kusmadı. 12 saat geçtikten sonra tamamen kendine geldi ve hiçbirşey olmamış gibi hayatına devam ediyor şuan. Dikişlerini yaladı bu arada. Veteriner yakaliga gerek yok dedi dikişleri yalaması problem değil dedi. Şaşırdım. Dikişleri yalamasini yine de engellemeye çalıştım ama ne zaman arkamı dönsem yalamaya başladığını gordum. Testislerine sürdükleri mavi şeyi her yaladiginda 30 saniye icinde kustu mavi mavi. Ne yaparsam yapayım yaladi tamamen temizledi orayı. Ama mikrop kapmadi yada dikiş açılmadı. Siz yine de nolur nolmaz olabildiğince yalamasini engellemeye çalışın. Şuan tek sıkıntım miyavlamalarinin devam ediyor olması. Eskisi kadar değil ama yine de akşamları acı acı miyavliyor. Zaman gerekiyor sanirim bunun gecmesi içinde. Sabırla beklemedeyim artık :) ama keske ilk kizginliga girdiginden sonra kisirlastirsaydim diyorum. Oyle yapsaydim belki bu miyavlama alışkanlığını daha kazanmamış olurdu. Daha huzurlu olabilirdik ikimizde.

Minnakpatipuki

Sıcak su torbası koydum şimdi üzerine daha iyi oldu.

SerkanO

Geçmiş olsun. Kaç aylıkken kısırlaştırdınız ? Hiç kızgınlık dönemine girdi mi ?

Minnakpatipuki

Teşekkürler. Kizginliğa girdi birkaç kez 3 ü gecmiştir. 1 yaşını geçeli 15 gün oldu.

Brewsly

Vücuttaki hormonları max 1-2 aya gider. Ha dışarı çıktıysa daha önce o zaman yorum yapamam