Arabayla Şehirler Arası Yolculuk

PsLuna

Arkadaşlar evimi taşıyorum. Arabayla 2.5-3 saatlik bi yolculuk yapıcaz. Daha önce kedimle tren yolculuğu yaptık çok sakindi bi sıkıntı olmadı. Ama takside 10 dk yolculuk yapsa bile çok miyavlıyor. Yola çıkmadan sakinleştirici falan yaptırmaya gerek var mı? Farklı önerileriniz var mı rahat bi yolculuk için?

12 CEVAP

lwb

Doğal sakinleştiricler anestezi değil, kedi çok strese giricekse kullanılabilir

lwb

Doğal sakinleştiriciler oluyor onlardan kullanabilirsiniz ama pek gerekli olduğunu düşünmüyorum ya da camlarınızı kapalı tutarsanız bi göğüs tasmasıyla kontrolü sağlayarak kucağınıza da alabilirsiniz araba içinde, ben öyle yapıyorum genelde.
Arabanın içinin çok sıcak olmamasına dikkat edin.

PsLuna

Taşıma çantasına koyup üstünü örtmeyi önerdi bi arkadaşım iyi mi olur daha mı korkar bilemedim

lwb

Bence etrafı görmesi daha iyi olur, üstünün kapalı olup etraftan sesler gelmesi onu strese sokabilir ve korkabilir

Minnakpatipuki

Soruyu soran hanimefendi sorusunda "doğal" diye belirtmediği için veterinerde otobüs yolculukları icin yapılan sakinlestiricileri kastettiğini düşündüm Ona gore cevap verdim :)

Utkan92

Abi hiç iğneye vs hiçbişeye gerek yok ben istanbuldan maraşa götürdüm arabayla kedimi 1100km yol gittik kafesini açtım miyavladı yemek yedi kumunuda koydum gittim valla

PsLuna

Güncel

Minnakpatipuki

Ben kedimle ilk trene bindiğimde ne yaptıysam susmadı. En sonunda üzerini montumla kapattım. Sadece giriş kapısının olduğu yeri açık bıraktım yanına da telefonumu koydum kedi sakinleştirici müzik açtım youtube tan ve miyavlamayi bıraktı. Bence kenarların kapalı olması daha güvende hissettiriyor onları. Araba da kedinin taşıma kabı dışında yolculuk etmesi çok tehlikeli. Allah korusun tasmalı bile olsa elinizden kaçıp debriyajın yada frenin altına girse kaza sebebi. Bu riski almaya değmez. Sakinleştirici de bir tur anestezi diye biliyorum. Sakinleştirici yaptırmayın. Binin arabaya taşıma kabında kedinizle seyahat edin bir miyavlar iki miyavlar alışır. 3 saat miyavlamaz. Kabın en dibine siner zaten o korkudan etrafı da kapatırsanız korkmaz eğer imkanınız varsa camdan dışarıyı görebileceği şekilde koyarsanız. Dışarıyı izler dikkati dağılır. Giriş kısmını tamamen açık bırakın ama hava alsin

Minnakpatipuki

Müzik motor sesini biraz daha bastırdığı icin stresini azalttığını düşünüyorum. Hemde uykusunu getiriyor sanirim. Deneyin bence kedinize ilaç vermekten iyidir. Yolculukta kısa 2.5-3 saat dayanır. Kabın içinde uyur etrafı izler. Hiç stres yapmayın bence

PsLuna

Sakinleştirici vitamin macunu vs var bahsediyorlardı onu be benzeri yöntemleri kast ettim. Ameliyat gerektirmeyen bi durumda kedime anestezi yaptıracak kadar cani değilim. Çok da abartmayın nasıl atlayabildiniz o sonuca hayret doğrusu.. Sadece rahat yolculuk yapsın istiyorum motor tarzı seslerden korktuğunu bildiğim için

Minnakpatipuki

Nasıl bir insan olduğunuzu bilmiyoruz sonuçta sizi tanımıyoruz. Yazdığınız neyse ona cevap verdim ve yargılamadan yaptım bunu. Abartmadım sadece tavsiye verdim. Asıl sizin tepkiniz abartılı geldi bana. Sakinleştirici macun kullanılabilir ben hiç kullanmadım ama arkadaşım gimcat in macununu almıştı ve memnun kalmıştı. Kedide uyuşukluk gibi bir etki yapmamış ama stresini engellemiş sanirim taşıma kabında miyavlamamış etrafı izlemiş arada uyumuş. Tabi o 5 saatlik yolculuk öncesinde alıştırma yapmıştı arada taşıma kabına koyup arabayla 15 er 20 şer dakikalık daha sonra yarim saatlik yolculuk yapmıştı kedisiyle. Daha sonra macunun da yardımıyla rahat bir yolculuk geçirmişti. Alıştırma yapabilirseniz bu şekilde o da faydalı oluyor. Ben de minibüs yolculuğu yapıyorum kedimle veterinere giderken 2 dönerkende 2 minibüs toplamda 4 minibüs değiştirmek zorunda kalıyorum. Biliyorsunuzdur minibüsün motor sesi normal bir arabanın motor sesine göre çok daha fazladır. Ilk başta çok fazla miyavliyordu. Elimle sakinlestiriyordum. Kokumu almasını kendini bu şekilde güvende hissetmesini sağlamaya çalışıyordum. Ama bine bine alıştı minibüse binince kedimin taşıma kabini yere koymadığım sürece miyavlamiyor. Minibuse alıştırmadan önce arabada cok miyavliyordu alistiktan sonra arabada hic miyavlamiyor

ugurkoker

ben 9 saatlik yola kendi aracımla götürdüm,çok pişman oldum.çok korktu ve miyavladı,yorgun düştü :( keşke veterineri dinleyip az bir şey sakinleştirici verseeydim demedim desem yalan olur...araba yolculuğunu sevmiyorlar