Kavga Eden Kedilerim İçin Ne Yapabilirim?

bevoti

Sokak kedilerim var, 7-8 tane. Aslında hepsi beraber büyüdüler, fakat erkek kediler başka erkekleri, dişi kedilerde başka dişileri yaklaştırmıyor. Hadi buraya kadar tamam da, şimdi de birbirlerini kıskanmaya başladılar. Kızımın oğlu 4-5 aylık oldu, baya bir büyüdü, kucaktan inmiyor, diğer büyük erkek kedim ise bunu görüyor ve ben balkondan ara ara baktığımda üstüne atlıyor... Kedi daha yavru, ama kıskanıyor galiba... Büyük kediyi kucağıma alayım desem sert bir karakteri var, her yerimi çizer, kucağa alamam, ama başını okşuyorum tabi. Ama yine de yavru erkeği kıskanıyor, ayrıca o büyük erkek kedi bir baba, aynı şekilde, tıpa tıp benzeri erkek yavrusu var, ona bile saldırmaya başladı... Dişi kediler ise şimdiye kadar birbirlerine bir şey yapmazlardı, fakat o anne kedi, başta kendi annesi olmak üzere diğer büyük dişi kediye de garip garip sesler çıkarmaya başladı... Bu kedilerin ************ büyüdüler, yavrusunun yavrusu var... Tamam başka yabancı kedilere tamam da, kendi içlerinde bile anlaşamamaya başladılar... Ben bu kavga eden kedilerim için ne yapabilirim?

1 CEVAP

Beraber büyümüş bile olsalar büyüdükçe kardeş olduklarını, annelerini unutacaklardır. Kavga etmeleri çok normal bölgede egemen olmaya çalışıyorlar. Sahiplendirebilirseniz sahiplendirmenizi tavsiye ederim. Yabancı kedilerde koku yöntemi vs. ile alıştırılabilir ancak dominant olma çabasına yapacak pek bir şey yok. Sahiplendirmek istemezseniz birbirlerini bir süre olabildiğince az görmelerini sağlayın. Birbirlerine yabancılaşıp kokularına alıştıklarında kavga etmeleri azalacak veya daha az olacaktır.