Kısırlaştırma Sonrası Yemek Yemiyor

nidaxu

kedilerimi 1 hafta önce kısıtlaştırdım. eve geldik kendilerine geldiklerinde birbirlerini tanımadılar hala daha tıslıyolar birbilerine. şu son 2 3 gündür biraz ben yaş mama veriyorum ellerimle kuru mama da azıcık yiyolar bunların dışında birşey yemiyolar su bile az az içiyolar. bütün gün yatıp uyuyolar eskisi gibi olamadılar hala. tuveletlerini bile az yapıyolar. ameliyatın etkisinden mi sizce yoksa birbirlerini tanımadıkları için mi? çünkü kedim diğer kedimin varlığına bile tahammül edemiyomuş gibi davranıyo, eskiden birbirlerinin yanlarından ayrılmazlardı şuan ayrı yerlerde yatıyolar sürekli

14 CEVAP

mavitilki

Ameliyatın etkisi. Yaş mamada su olur o yüzden su içmemeleri normal. Az yedikleri için de az tuvalete çıkıyorlardır. Hala birbirlerinin üzerinden vet kokusunu alıyorlarsa tıslamaları normal. Ayrıca kısırlaştırma işlemi her kedi için büyük bir durum. Basit ve yaygın olması hayvan tarafından hafif geçiyor olması anlamına gelmiyor maalesef fakat yapacak bir şey de yok. Kendilerini gizleyebilecekleri yuvalar (basit bir kutunun içinde minder bile çok işe yarar), yüksek yerlerde hele olursa çok iyi. Mümkün olduğunca kullandıkları battaniye, örtü ve yastıklardan alam oluşturun. Kokularını geri kazanmalarına ve streslerinin azalmasına yardımcı olur. Çünkü her kokladıklarında ‘’hey bu benim kokum bu benim ben buraya aitim’’diyeceklerdir. Güven duyacaklardır.

Gelyahron

Bahçede baktigimiz kedileri kısırlaştırdık ve bir hafta yalpalaya yalpalaya gezdiler. Mama konusunda acele etmeyin. Narkozun vücuttan tamamen uzaklaşması uzun zaman alıyor. Daha önce kullandığınız mama ile kısırlaştırılmış kedi mamasını karıştırıp verebilirsiniz.

Berra2000

Kediler bir hafta uzaklaştıklarında birbirlerini unuturlar vet kokusu falan değildir. Ama yemek yememesi pek normal değil hoş ve kaliteli mama deneyin ben proplan kıaırlaştırılmış kullandım hiç sorun olmadı ve okadar koymadım veterinerde uyanınca hemen getirdim eve

Gelyahron

Narkoz böbreklerden yeteri kadar filtre edilemediği için kanda dolaşıma devam eder. Narkozun komple vucuttan atılması 1 seneyi bulur. Vucutta dolaşıma devam eder. Yapacağınız ilk iş kedi çimi bulmanız olacaktır. Kedi çimi yediği zaman midesinde ve bagirsaklarinda sindiremediklerini istifra yolu ile atar. İkinci olarak doğal ev yoğurdu vermeniz gereklidir

Berra2000

Benim veterinerim ilk 3gün kusöa normal ama sonra kusarsa getirin demişti 9.gün kusma hiç normal değil ilk 2 gün birer kez çok normal. Ama mesela kedilere yesinler diye bu etapta biz bişey vermiyoruz. Kendileri kaselerinden tercih ettikleri mamadan diledikleri kadar yiyorlar zaten ilk 3gün çok sıkıntılı hiç bişey yemiyorlar doğru dürüst ama 9.gün çok sıkıntılı veterinerinizden eminmisiniz daha önce kısırlaştırma yaptırdınız mı. Bir hafta yalpalayarak yürümeside garip o sadece ilk gün oluyor. Bizim dikişşerimiz karın altındaydı 3.gün perdelerde geziyordu. Sokakta bir kedi kısırlaştırdım 10.gün büyük bahçe duvarlarından altlıyorlardı ama on gün evimde tuttum tüm tırmık ve tıslamarı göze alarak ameliyat bu nolursa olsun. Ben durumdan endişe ettim :-((((

nidaxu

evet iğnelerimizi olduk, yaklaşık 1 hafta tedavi sürecimiz oldu ve minnoklarım iyileştiiii

iştahları yerinde, kakaları düzgün, keyifler tıkırında. tek sorunumuz hala birbirlerine tıslıyolar bunu da zamana bırakıcam. aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye ilk olarak minnokunuzu gözlemleyin. halsizlik bile bizim minnoklarımızda birşeylerin yolunda olmadığının habercisiymiş. bu süreç de bize düşen görev bol bol sevgi vermek:)

nidaxu

bu arada veterinerimiz bu durumun kısırlaştırmayla ilgili olmadığını söyledi.

nidaxu

güncellll

kusuyolar beyaz sıvı şeklinde bugün 9. gün. yemek yediklerinde de kusuyolar normal mi acaba ameliyttan sonra kusmamışlardı hiç şimdi 2 gündür başladı

nidaxu

ayrıca en sevdikleri mamayı bile yemiyorlar

Berra2000

Ateşleri yüksek titreme var mı enfeksiyon kapmış olabilirler acil veterinerle irtibata geçin yaraya bakın şişme akıntı var mı tekrar okudum yazıyı ilk gün kusma olmayıp yeni olması çok sıkıntı

nidaxu

aynı durumda olan olursa benzerini yaşarsa diye yazıyorum veterinere götürdüm

iğne yaptı antibiyotik ve vitamin. 48 saatlik yapmış çarşamba günü yine gidicez midelerini üşütmüş olabilirler, iltihap yapmış olabilirler dedi. çarşamba yine yazarım buraya benzer durumlar yaşayan olursa diye

Eliff90

Benim kedimde kısırlaştırma sonrası yemek yemedi. Bizde ölümle sonuçlandı durum bağışıklığı çöktüğü için.
Bağışıklığının çökmesine izin vermeyin :(

nidaxu

çok üzüldüm. melek olmuş sizin minnokunuz.
bizim durumumuz biraz daha farklıydı ameliyattan sonra yiyolardı. daha sonra iştahtan kesilip kusmalar başlamıştı.

Eliff90

Bizimde öyle oldu. Anesteziyi kaldıramadı fip'den kaybettik.

Ya umarım iyileşir yavrumuz. Bu arada Viyo'nun besin takviyesi var. Kedinin iştahını arttırıyor hemde bir sürü şeye iyi geliyor. Tavsiye ederim.