Kedimde Mantar Rahatsızlığı Var

Naimed

Merhaba.
Geçen hafta bir aileden sahiplendiğim yavru kedimde mantar olduğunu fark ettim. Bu hafta ilk veteriner muayenesini yaptırdım, gittiğimde mantar olduğunu da söyledim. Ancak herhangi bir işlem yapmadığı gibi bir öneride de bulunmadı. Kendiliğinden geçebileceğini söyledi. Fakat ben her gün yeni bir yara keşfediyorum. İki hafta içerisinde memleketime gideceğim, orada da bir kedim var ve yavru kedimin oradaki kedime de hastalık bulaştırmasından endişe duyuyorum. Kısa sürede tedavisini sağlayabileceğim bir yöntem var mıdır? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımın bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. İşin aslı bana da mantar bulaşmış olmasından korkuyorum. Ya psikolojik olarak ya da rahatsızlıktan dolayı sağ elimde döküntüler çıkmaya başladı.

7 CEVAP

Gelyahron

Öncelikle yaralarin ve mantarın hangi kaynaklı olduğunu bilmeniz çok önemli, karaciğerde toksit madde birikip kana karışıyor olabilir. Bunu bilmenizde fayda var
İlk olarak terramicyn yara merhemi var. Mantar için birebir. Bir su damlası kadar yaraların üstüne sürebilirsiniz. Fakat merhemi yalama ihtimali var. Deneyebileceginiz diğer yöntem bir avuç papatya alıp bir su bardağı suda demleyin ve mantar olan bölgeye fısfıs yardımı ile püskürtün yada pamuk ile silin

Gelyahron

Papatya, antiseptik özelliği sayesinde çok iyi dezenfekte edicidir. Anladığım kadarıyla kedinizde B7 vitamin eksikliği var. Buna uygun olarak vitamin desteği sağlayabilir ya da içme suyuna eser miktarda elma sirkesi damlatabilirsiniz. İçme suyunu mümkün olduğunca ph 8-8.5 arası olsun. Vücudu alkali hale getirip enfeksiyon ve mantar oluşumunu onleyebilirsiniz

Naimed

Bunu da dikkate alacağım. Suyunun ph derecesine dikkat edecek, eser seviyede elma sirkesi koymakla birlikte vitamin takviyesinde de bulunacağım. Çok çok teşekkür ederim.

Kardelen2

Sanırım benim şansızlığım bizim veteriner uyuz olan kedilerimize 1 ay boyunca mantar tedavisi uyguladı eğer uyuz ise hastalığın ilerlemesine göre 2 hafta ile 1 ay arasında aşı ile düzeliyor
Sadece dikkat edin istedim bizim gibi sürünmeyin :)

ozgeav

Aynı sorunu yaraların üzerine su ile seyrelttiğim elma sirkesi uygulayarak çözmüştüm.

Naimed

Cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Dediklerinizi deneyeceğim. Daha iki aylık, eski ailesinden geldiğinde büyük bir yarası vardı. Kendi kendine tüylenmeye başladığı için veteriner bir şey olmaz dedi. Ben çok özenli bakmaya çalışıyorum. Maması olsun, suyu olsun, kum kabı olsun her şeyin en iyisini elimden geldiğince yapıyorum. İşin garibi kaşınması da yok. Mantar enfeksiyonlarında kaşınma sıklığı çok olurmuş ama Luna'da yok. Çok canlı, oyuncu, hareketli bir kedi. Kaç gündür kafama takıldı, kendim de rahat edemiyorum. Ama önerilerinize uyum sağlayacağım.

Naimed

Uyuz değil, kaşınma gibi bir sıkıntımız yok. Bir de Luna'nın annesi ona ve kardeşlerine hamile iken mantar geçirmiş. Muhtemelen de annesinden bulaşarak sahiplendim ben kızımı. Yaralarımızın çoğu geçti sayılır. Birkaç tane kaldı. Batikon ve bir mantar kremi aldım. Gün aşırı kullanıyorum. En büyük yaralarının üzeri tüylendi bile. Tek sıkıntımız şu an kulaklarının arkasındaki yaralar. Onları bir türlü iyileştiremedim. Kuyruğundakiler bile geçti sayılır, ama kulaklarımız sanki her gün biraz daha açılıyor gibi. Elma sirkesini de deneyebilirim, diğer tedavi yöntemleri ile birlikte ters tepki verir mi acaba?