Mama Değişimi Sonrası Kusma Hk.

fkartal0010

Merhabalar,
3,5 Aylık tekir kedim var. Sağlığı konusunda hiçbir sıkıntı çekmedik bu zamana kadar. Aşıları ve parazitleri yapılıyor, dün karma aşının 2.sini olduk. Aynı zamanda eski maması bitti (felicia), yeni mamamıza geçiş yaptık.(Proplan). Biraz durumlar karışık olduğu için karıştırıp veremedim malesef ki eskisi bittiği için direk geçiş yapmak durumunda kaldım. Bununla birlikte gün içerisinde işten geldiğimde gördüm ki yediği mamayı kusmuş ve bütün halinde duruyordu hepsi. Herhangi bir durgunluk vs. mevcut değil. Hala daha hareketli ve oyuncu.
İlk kedim olduğu için bir miktar tedirginim. Böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba veya çözümü? Yarın veterinere gitmeyi planlıyorum..

9 CEVAP

lwb

bu konuda olan her foruma yazarım benim kedim nerdeyse iki yaşında hala daha hızlı yediğinde bütün bütün kusar
siz takip edin yavaş yemesini sağlayın, bir kaç kez daha olursa götürürsünüz vete

Berra2000

Kediniz aşıdan kusmuş olmasın mamadan değil de karmadan sonra kusma oluyor ben karmadan çok tedirginim kendim yaptırmıyorum şu an yavrularım mikro çipli ve üstüme kayıtlı aşıları yasal zorunluluk ama karmadan bir bebeğim kusa kusa öldü o bakımdan çok tedirginim kedinizin son durumun paylaşırsanız mesajla çok sevinirim banada faydası olur

Sselin1

Isterseniz eski mamasindan alin tekrar bir sorun yasamazsaniz mamadan kaynaklidr kusmasi. mama iyi gelmemistir ya da direk gectiginiz icin alismadigindan dolayida kusuyordur. Suan sagligi icin eski mamayi alip denemeniz daha mantikli alana kadar tavuk gogsu pirinc haslayip verin. 2 mamayi Karistirarak orani azar azar arttirarak verin bu sefer. Bir sorun olmzsa pro planla devam edersiniz. Ama ilerde n&d yada matisse almanizi tavsiye ederim.

fkartal0010

Yorumunuz için teşekkürler. Felicia kitten bulamamıştım. Adult veriyorum şu an denemek için petshoptan çok az almıştım. Şimdilik iyi gibiyiz. Kitten bulursam alıp azaltarak geçiş yapmayı düşünüyorum

fkartal0010

Dün gece de kusmuş bu sefer sıvı şeklinde mama yoktu içerisinde. Kahverengi bir sıvı şeklinde kusmuş.

fkartal0010

Dün veterinere gittik apar topar. Mide için bir aşı ve antibiyotik yapıldı. Herhangi ciddi bir sağlık problemi bulamadılar yaklaşık 12 saat kadar aç ve susuz bırakmamı söylediler. Mamasını ve suyunu verdim fakat mamasını yemiyor suyu içti sadece. Aç aç duruyor öyle ne yapacağım bilmiyorum. Kontrol için tekrar pazartesi gelmemi söylediler

fkartal0010

Edit: Sabah elimden yedi 4 5 mama tanesi kadar. 5dk geçmedi geri çıkardı. Elim kolum bağlı ne yapacağım bilmiyorum

Sorunun cozuldumu

Buketdur

Daha önce kullandığınız mama neydi felicianın kuzulu vs gibi olabilir belki proplanda tavuklu aldıysanız alerjisi olabilir birde kediniz yetişkin değil sürekli mama değişimi yapmayın ağır gelmiş olabilir yetişkin maması ve direk mama geçişi yapmayın ondan kusmuşta olabilir eski mamasıyla karıştırarak en az 1 hafta sonra tamamen yeni mamaya geçin