İran Kedim 2 Yıldan Sonra İlk Defa Saldırdı

aksoy65

Merhabalar bu sabah erkek ve 2 yaşında olan kedim bana ve eşime saldırdı yalnız çok feci bir şekilde olan bir saldırıydı kollarımız ayaklarımız tırnak izleri ile dolu acile gittik eşimin kolunu falan sardılar o derece yalnız aklımdaki soru şu , bu kedi ile yüzyüze uyurduk yani çok aşırı evcil , yanımıza aldığımızda 2 aylıktı neden böyle yaptığına anlam veremedim, sizce bundan sonra ne yaplamıyız ve nasıl bir tutum sergilemeliyiz?

8 CEVAP

mavitilki

Kısır olmayan kedilerde bu tip sorunlar olur. Kedinizin fizyolojik bir problemi de olabilir. Bu yüzden veterinere danışmalısınız. Ayrıca agresiflik bir güven sorununun habercisi de olabilir. Yani fizyolojik bir durumu yoksa durum muhtemelen psikolojiktir. Gerek duyarsa veterineriniz antidepresan verecektir. Sormak istediğim kedinizin çıkıp odayı izleyebileceği, vakit geçirebileceği yerler var mı? Raflar, kitaplıklar ya da kediler için olan tırmanma ağaçlarından bahsediyorum. Raflar ille kedi rafı olmak zorunda değil normal raflar gayet iş görüyor ve çok daha ucuz. Onu strese sokan bir şeyler var belli ki. Ona sığınak yapın. Evin farklı yerlerine kutulardan yaptığınız kedi yuvalarını koyabilirsiniz özellikle de çıkacağı raflara girebileceği şekilde koyarsanız çok iyi olur. Kısırlaştıktan sonra da bol bol kullanacaktır. Bunun yanında kedinizle oyun oynama süreleriniz nasıl? Kediniz belli ki genç. Yani tam bir enerji bombası. Onunla beslemeden önce oynarsanız hırsını, enerjisini atacak vakti olur. İyice yorumlama kadar oynatın onu. Sonrasında besleyin. Bu anlattıklarım zaten her kedi için gerekli olan bir stres ve enerji atma ihtiyacını, güven ve sahiplenme duygusunu aşılayan şeyler. Bazı kediler buna daha çok ihtiyaç duyabiliyor. Şimdiden geçmiş olsun.

Sselin1

Kediniz kısır olmadigi icin en az 1 yıldır stres altında zaten. Zamanla stresi daha da artacak kedinizin hem ruh hem beden sagligi icin en yakin zamanda kisirlastirmanizi tavsiye ederim. Emin olun davranislari büyük ölcüde degisicek eski uysal haline donecektir.

aksoy65

Yorumlarınız için çok teşekkürler bugün yine agresifleştiği ve sakinleştiği dönemler oldu yani çok değişken bir ruh hali var, veteriner hekimimizle görüştük yarın kan tahlili yaptırıp bir sorunu var mı bakacağız sonrasında da inşallah kısırlaştırma ameliyatı yapacağız

lamiaaslan123

Kediniz kısır mı? Genellikle kedilerde ani ruh değişikleri kızgınlık döneminde oluyor. Yada onu kıskandıracak ya da rahatsız edecek bir şey olmuş olabilir. Yeni bir kedi aldınız mı? Ya da çocuğunuz olmuş olabilir mi? Onun dışında aklıma bir şey gelmiyor kusura bakmayın, iyi akşamlar...

Psikotravmatik yada Fiziksel bir travma sonucu ani ruh hali değişkenlikleri olabilir.
Kapsamlı bir muayene yapıldıktan sonra kesin teşhis koymak daha kolay olacaktır.

RanTe Veteriner Kliniği

aksoy65

Kedimiz kısır değil aslında kısırlaştırmayı düşünüyoruz

mmuratyilmazz

Bu sorunlar genelde sinirsel bir arkadas da yazmis travmatik de olabilir aile uyelerinden birisi siz farkinda olmadan canini acitmis olabilir

Anonymus552223

Farkli bir kedi sevdiyseniz kokusu falan kalmis olabilir, bir seyden korkmus olabilir, kisir olmadigi icin olabilir, o an yuzunuze sinek konmus olabilir, evde biseylerin yeri degismis ve yeni duzeni sevmemis olabilir.. pek cok sebebi olabilir yani