Dişi Kediler İçin En Doğru Kısırlaştırma Zamanı Nedir ?

Yesimdurdu

Merhaba, kedim 4 aylık dişi. Veterinerime ne zaman kısıllaştırmam gerektiğini sordum 10 aydan önce kısıllaştırmayı tavsiye etmediğini söyledi. Ergenliğe girdikten sonra haplarla kızgınlığını yatıştırabilceğimizi 10.ayından sonra kısırlaştırcağımızı söyledi ama haplarla hormonlarını değiştirmek ne kadar doğru olur en sağlıklısı kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak değil midir ? Bilgisi ve deneyimi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Mutlu günler

10 CEVAP

Dişi yavrumu 7. Ayda kısırlaştırdık bizim veterinerimizde küçük olmasının daha çabuk toparlanmasına yarar sağladığını küçükken daha kolay atlattıklarını söyledi ki öylede oldu

mervegck06

veterinerler bu konuda farklı fikirlere sahip.
1- kızgınlığa girmeden 6. ayından sonra kısırlaştırmak,
2- 1 kez kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırmak,
3- anne olduktan sonra kısırlaştırmak

benim veterinerim bu üç görüşü sundu ve benim karar vermemi istedi.
ben yaptığım araştırmalar neticesinde kızgınlığa hiç girmeden kısırlaştırmakta karar kıldım.

mervegck06

nedeni;
1- hormon vermek istemedim
2- olası bir çiftleşme sırasında erkek kediden bulaşabilecek hastalıklar,
3- kızgınlık döneminde olası hareketleri gözümü korkuttu.

Yesimdurdu

Teşekkür ederim ben de yüksek ihtimal kızgınlığa girmeden kısırlaştırıcam. Anlayamadığım nokta neden kısırlaştırmak varken haplarla veya iğnelerle bunu yatıştırayım. Vetim küçük oldukları için ameliyatın zor geçtiği için bu fikri sunduğunu söyledi ama benim için yeterli bi cevap değildi tabi ki.

mervegck06

benim veterinerim kilosuna baktı kilosu uygun yapabiliriz ameliyatını dedi. belki sizin kedinizin kilosu uygun değildir.

Yesimdurdu

Kilo sorunumuz da yok ama dediğiniz gibi de düşünmüş olabilir bi ihtimal

Yesimdurdu

Kilo sorunumuz da yok ama dediğiniz gibi de düşünmüş olabilir bi ihtimal

Yesimdurdu

Teşekkür ederim. Ben de öyle olacağını düşünüyorum yalandan hormon vermek de istemiyorum

bappatan

  1. ay

BalliBadem

Bence ilk kızandan sonra 2. Ye girmeden bizimki 4 aylık girdi erken olduğu için 8 aylık yaptırdık