Kedim Neden Kum Kabının Dibini Kazıyor?

incikko

Daha önce benzer sorular sorulmuş ancak benim sorunuma cevap olmadı. 7 aylık kedim kum kabını büyük bir hırsla kazıyor. Öyle ki kabın ön kısmında 6-7 cmlik alanda hiç kum kalmıyor. Bunu günde 2 kere, bir gece bir de sabah yapıyor. Diğer tuvalet kullanımlarında böyle bir şey yok, işiyor, kapatıyor, çıkıyor. Kaka yaptığında olabilir diyorum ama emin olamadım... Kapalı kap olmasına rağmen tozdan yıldım, her yer toz oluyor ve toz kokuyor. Kendisi de toz içinde kalıyor, her yer kum oluyor ayrıca. Daha da fenası 5-6 dakikadan kısa sürmeyen bu rutin yüzünden her sabah 6:30’da gürültüye uyanıyorum. Buradaki bir yazışmada tigerino canadayı gördüm, proline çok tozutuyor, kum değişikliği yapmam gerekiyor bu yüzden. Ama kediyi değiştiremem :) Kedi kumla oynamıyor, acaba bu kalıcı bir alışkanlık mıdır? Benzer sorun yaşamış olanlar ve çözebilenler var mı? (Kedimi gözünde rahatsızlık olduğu için 1-1,5 aylıkken aldım, kuma işemek konusunda bebeyken de çok sorun yaşadık. 10 günden fazla kumu tanımadı, eve işedi. İlk seferlerde de kabı dibine kadar kazıp, dibini görüp işiyordu ama bu yaşadığımız bebekliğiyle alakasız gibi...) Sevgiler,

6 CEVAP

iameceevans

Yeni ince taneli kum aldığımda kedim çok fazla kum yapıyordu etrafı ben de şaşırdım neden oluyor diye ama kalın taneli kumda hiç pislik olmazdı. Meğerse oyun yapıyormuş girip çıkıyormuş denk geldi öyle gördüm. Kalın taneli kum alıp deneyin derim bi bakalım öyle nasıl olacak

incikko

Çok mantıklı ama bunda tam tersi galiba, kakayı en arkada buluyorum, kazdığı yer kapının ağzı :(

iameceevans

Her kazdığı yere yapmıyorlar beğenmeyip başka yer kazıyorlar bizimki de çok derinlere kazmak istiyor. Benim tavsiyem kalın taneli kumu deneyin beyaz pudralı o zaman iyi olabilir diye düşünüyorum. İnce taneyi gerçekten oyun sananlar oluyor.

surpriz

kediler kakalarını yapmak için daha derin kazıyorlarmış çünkü çişten daha fazla kokulu olan kakayı daha derine gömerek kokularını daha iyi hapsedeceklerini düşünürlermiş. kakalarını yaptıktan sonra da dikkat ederseniz uzun uzun üstünü örtmek için debelenirler. üstünü örterler ger döner koklarlar olmadı bir daha gömerler. bu tamamen koku endeksli bir hareket

SerkanO

Benzer duruma ben de rastlıyorum. İşediği zaman hemen yapıp kapatıyor. İşedikten sonra kakasını yapacaksa derin derin kazıyor. Her seferinde tuvaletin dibini görüyorum. Bence kakasını yapmak için daha temiz bir yer bulmaya çalışıyor. Ya da derinlik yetersiz gelip daha derine yapıp gömmek istiyor diye düşünüyorum.

incikko

@irfan34 günlerdir takipteyim, evet kaka yapınca delirmiş gibi kazıyor, tepiyor kumları vs. Ama gün içinde de kumla benzer bir kazıma savaşı verdiği oluyor... belki kum içinde minik kaka parçası kokusu alıypr falan diyeceğim ama kabı yıkayıp yeni kum koyduğumda da bunu yaptığından fikrimi çürütüyor yine bebe...

Yanıt veren herkese teşekkürler, dilerim yaşı ilerledikçe daha tozsuz bir bebe olur..