Toxocara Cati

KediVelisi_

Arkadaşlar 2 aylık bir Tekir sahiplendim bugün veteriner kontrolümüz de Toxocara Cati iç parazitimiz olduğunu öğrendik ve tedaviye başladık henüz çok küçük ve zayıf olduğumuz için aşılarımız yapılmadı? Benim merak ettiğim minnak la oldukça yakın temasta bulunduk öpe koklaya birlikte uyuduk çünkü başka yerde uyumuyor bu parazit insanlara bulaşır mı? Herhangi bir önlem almam kendime tahlil yaptırmam gerekir mi? Bilen bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar cevap verir yol gösterirse çok memnun olurum.

6 CEVAP

srplzngl

Toxocariasis zoonotiktir ama yetişkin insanı pek etkilemez. Bulaşsa hasta etmeden atlatılır genelde. Bazı durumlarda karın ağrısı, yüksek ateş, görme bozukluğu ya da gözde kızarıklık gibi semptomlar gösterebilir. İçiniz rahat etmezse bir hekime görünebilirsiniz.

SerkanO

Biraz evham yapmışsınız :) Bana olsa ben de yaparım belki ama çok endişelenecek bir şey olduğunu sanmıyorum

beautifulcat

Bulaşan parazit çeşitleri de var ama veteriner hekiminizin dediğine bakacak olursak bu parazit türü bulaşmıyor olmalı. Yine de aile hekimine görünmenizde yarar olabilir aslında, her ihtimale karşı.

SerkanO

Parazit insanlara bulaşmaz diye biliyorum.

KediVelisi_

Teşekkürler ben de öyle biliyorum aslında yalnızca tek bir parazit var bulaşan sanırım ama İnternette o kdar çok şey yazıyor ki kafam allak bullak oldu veterinerimiz de bulaşmaz dedi ama emin olmak istiyor insan.

KediVelisi_

Teşekkürler