Yavru Kedi Ve Kısır Kedi Beslenmesi

baharkkk

Merhaba, benim 4 aylık yavru bir kedim var. Mama olarak N&D kullanıyordum fakat öğrenci olduğum için Matisse mamaya geçtim. Mamasını ne sıklıkla ve ne kadar vermeliyim? Mama kabı hep dolu oluyor, istediği zaman yiyor. Şu an kullandığım mama iyi midir? Ölçülü mü vermeliyim?

Bir de kısırlaştırdıktan sonra N&D kısırlaştırılmış mamayı önerir misiniz? Kısırlaştırdıktan sonra beslenmesini nasıl yapmalıyım? Ölçüyle mi yoksa kabı her zaman dolu mu olmalı? Yaş mamayı ne sıklıkla vermeliyim ve kısırlaştırılmış yaş mama yerine normal yaş mama versem bir sorun oluşur mu?

Bütün her şey için beni bilgilendirirseniz sevinirim çünkü kafamda çok fazla soru işareti var. Şimdiden teşekkür ederim patili günler dilerim :))

7 CEVAP

PandAiluroSena

Yavru kediler yani 12 aylık olana kadar istedikleri kadar yavru kedi mamasıyla beslenmeliler, kısırlaştırdıktan sonra kilosuna göre mama pakedinin arkasında yazan ölçüyle vermeniz gerekiyor. Örneğin benim kızımda kısır ve biz de nd mama kullanıyorduk 4 kiloluk bir kedi günde 55-70 gram arası tüketiyor

PandAiluroSena

İçeriğinde şeker barındırmayan iyi kalitede bir yaş mama tavsiye ederim haftada 2-3 defa. Ben kuru mama da hazır yaş mama da kullanmıyorum artık kendim pişiriyorum evde,sulu bol etli gerektiginde sebzeli menüler hazırlıyorum en iyisi en sağlıklısı öyle yapmak ama öğrenci olduğunuz için muhtemelen vaktiniz olmaz.O yüzden nd nin yaş mamalarını tavsiye ederim hediye olarak gelmişti ve içinde baya et vardı. Konserve mamalarda illaki kısırlaştırılmış kediler için yazması önemli değil. Kuru mama veya yaş mama farketmeksizin tahılsız olması yeterli, bunların yanında 2 günde bir ev yapımı yoğurt -bulamazsanız laktozsuz yoğurt vermenizi de kesinlikle tavsiye ederim çok faydalı kediler için

surpriz

veterinerimiz bize yavru kedilere ölçüsüz bir şekilde besleme yapabileceğimizi söyledi. şu an küçük gelişmeye büyümeye ihtiyacı var bırakın istediği kadar yesin dedi ve biz de aynı sizin gibi mama kabını dolu tutuyoruz. o istediği zaman istediği kadar yiyor. bittikçe dolduruyoruz. kısırlaştırma sonrasında da normal mama değil kısırlaştırılmış mama kullanmamızı önerdi. çünkü özellikle kısır erkek kedilerde idrar yollarında taş çok sık görülüyormuş bunu engellemek için de normal mama kullanmamak gerekiyormuş

surpriz

yaş mama konusuna da gelince bizim veterinerimiz yaş mamayı önermedi. açıkçası yavru kedi olduğu için mi önermedi bilmiyorum. onu tekrar veterinerimize danışmam lazım. kullanmayın demeye devam ederse tamamen ona bağlı kalmadan yaş mamanın artılarını eksilerini tartarak kendim bir karar vermeyi düşünüyorum

baharkkk

Teşekkür ederim, peki kısırlaştırdıktan sonra yaş mamayı nasıl vermeliyim? Kısırlaştırılmış kullanmasam sorun olur mu ve ne sıklıkla vermeliyim?

baharkkk

Teşekkürler

baharkkk

Çok teşekkür ederim :) Ben 1-2 haftada 1 kere yaş mama veriyorum şu an birazıcık şımartmak için löpür löpür yiyor :)))