Pati’miz Çok Tüy Döküyor

Byerdal

Merhabalar sahiplendiğimiz Pati’miz son 2 aydır çok fazla tüy dökmeye başladı şu anda bildiğimiz kadarıyla 10 aylık veteriner normal dedi ama önceden bu kadar çok tüy dökmüyordu suyunu günlük kabını temizleyip hep damacana suyu koyuyoruz mamasını proplan ile değiştirdim önceden profine ve matisse de vermiştim yaş mama takviyesi yapmaya başladım yani aklıma ve elimden geleni yapmaya çalışıyorum, bana yol gösterecek daha önce deneyimi olan birileri yardımcı olursa çok sevinirim, herkese selamlar...

6 CEVAP

minnoskoss_123

Bence ProPlan mama yerine içeriği daha zengin mamalar kullanabilirsiniz. Sanabelle, N&D gibi mamaların içeriği gayet güzel özellikle N&D’nin çeşitliliğinin fazla olması (elmalı, narlı, balkabaklı, yaban mersinli çeşitler) artı. Ayrıca N&D mamanın ayrıca bir pozitif yanı da tahılsız olması. Kedinizin çok tüy dökmesinin sebebi mamasını değiştirmeniz olabilir. Fakat merak etmeyin belli bir süre (yeni mamaya alışıncaya kadar) tüy dökmesi normal. Mamaya alışınca onu en az haftada bir kere tarakla veya tüy yoplayıcı eldivenle tararsanız hem tüyleri daha parlak olacaktır hem tüyleri daha güçlenecektir hem de tüyleri daha az dökülecektir. Bu eldiven ölü tüyleri toplamak için uygun. Ama bence bunlardan önce kedinizin mamasını değiştirin.

SEAGULL

BENİM KEDİM DE ÇOK TÜY DÖKÜYOR, ÜSTELİK N&D İLE BESLENİYOR, ZAMAN ZAMAN ÖDÜL MAMASI OLARAK ISLAK MAMA DA VERİYORUM. HER GÜN SIK DİŞLİ TARAĞI İLE TARADIĞIMIZ ZAMANLAR TÜY DÖKÜMÜ AZALIYOR AMA HER GÜN TARAMAK HER ZAMAN MÜMKÜN OLMUYOR. UCUZ MAMA İLE BESLENİP TÜY DÖKMEYEN KEDİLER DE GÖRDÜM. BESLENME, STRES ÖNEMLİ AMA SANIRIM KEDİDEN KEDİYE DEĞİŞEN GENETİK FAKTÖRLER DAHA ETKİLİ. BU BENİM DÜŞÜNCEM, DOĞRULUĞUNU BİLMİYORUM.

Byerdal

Matisse ya tekrar geri döneceğim nd için maalesef bütçem yeterli değil ama anlamadığım daha ucuz mamalarla beslenen kedilerde nasıl hiç sağlık sorunu yok anlam vermek zor.Mamadan ayrı olarak bu vitamin tabletleri yada macunları etkili olur mu bu konuda ne dersiniz

Byerdal

Haklısınız tam olarak benim de çözemediğim bu ama bizimkinde son aylarda tüy dökmesinde gözle görülür ciddi bir artış var bende sürekli sık tarafla yatıyorum bir avuç tüy çıkıyor ve taradıkça bu devam ediyor yani yarım saat tarasan üzerine bi saat daha devam etsen değişen birşey yok mevsimsel mi bilemiyorum veteriner normal gayet sağlıklı diyor, oysa Pati şimdiye kadar böyle tüy dökmüyordu,

Reflex mamalarla kedi besleyen var ne bizimki kadar tüy döküyor ne cansız kalıyorlar dediğiniz gibi tek erken mama değil

minnoskoss_123

Evet stres kaynaklı da tüy dökülmesi oluyor. Biz de Matisse kullanıyoruz ama bizimki de çok tüy döküyor. Ucuz mamalardan kastınız Whiskas felan ise sağlık problemi yaşamayan da vardır tabii ama çoğu kedinin sağlığını olumsuz etkileyen mamalar market mamaları. Macun veya malt meselesini veterinerinize sorun derim.

Byerdal

Refleks daha yaygın bildiğim kedi sahipleride var bu mama ile kedilerini besleyen ben pek iyi değil diye almadım, Pati yi haftaya tekrar veterinere götürüp kontrol ettireceğim,enerjisinde tüylerinin parlaklığında hiç bir sorun gözlemlemiyorum gayet hareketli ama bu tüy dökmesi normalin 3-4 katı olması beni endişe ettiriyor.