Kısırlaştırılmış Kedilerin Etrafa Pislemesi.

Bidi_Cakil

Merhaba arkadaşlar ciddi bir sorunla karşı karşıyayım. Birlikte kısırlaştırdığım 3 erkek kedimden 2si etrafa tuvaletlerini yapmayı bırakmadılar. Hatta tam tersi olarak iyice arttı bu durum. Önceden arada bir yaparlarken şimdi kumlarını kullanmayı tamamen bıraktılar. Bu durumun önüne geçemez oldum. Etrafı sirkeyle silme, kumun tipini değiştirme, kumun yerini değiştirme gibi veterinerlerin tavsiye ettikleri her türlü yöntemi denedim. Ama bu yöntemlerin hiçbiri sonuca ulaşmadı. Artık sadece çişlerini değil kasalarını da etrafa yapıyorlar. Herhangi bir hastalıkları yok kontrolleri yapıldı. Parazit vb. aşıları düzenli olarak yapılıyor. Kedilerime kumun yerini göstermek için götürüp kuma bırakmaya çalıştığımda kapların etraflarından tutuluyorlar ve asla kuma değmek istemiyorlar. Acil yardımıniza tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bu arada veterinerim son çare mecburi olarak birde cezalandırma yöntemini denememi söyledi.

4 CEVAP

lwb

Her kedinin kendine özel kum kabı olması lazım, yani 3 kediye 3 kum kabı.
Kakalarını yaptıktan sonra kumun içine koyarsanız kokudan dolayı tekrar oraya yönelebilirler.
Kediler pek ceza-ödül sisteminden etkilenmiyorlar yani bunun da çözüm olucağını düşünmüyorum
Kumlarını da kullandıklarında sürekli temizleyin pis kalmasın, stres altında olmadıklarından da emin olun, onlara oynayabilicekleri şeyler verin siz de oynatın.
İdrar yollarında bir problem yoksa eğer yaptıkları şey daha çok psikolojik. Yabancı kaynaklardan bunun için araştırma yapabilirsiniz

Zeus1616

Hepsinin ayri kum kabi olmasi şart Psikolojik bi durum bencede

ygiz_mrtt

Kısırlaştırma sadece kedide spermin akmasını engeller ve kızgınlık dönemine girmeyip hırçınlaşmasını önler
yani kısırlaştırma herşeyi kökten çözmez burada kedi sahibine de pay düşüyor. Durum psikolojik olabilir.
•kendine ait kum kabı olmalı çünkü kediler atıklarını gizlemeli çünkü psikolojik olarak bıraktıkları kokulardan yerlerinin bulunabilineceğini sanıyorlar atalarından kalmış bir özellik.

•Kedi kmu kokulu ise rahatsız olabiliyorlar.

•kum markasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz çünkü kumun yapısını sevmiyor da olabilir.

Bidi_Cakil

Evimde 9 tane kedi var. Hepsine ayrı kum kabı koyabilecek alanım maalesef yok. Kum kapları günde 3-4 defa temizleniyor ve elimden geldiğince hepsiyle tek tek ilgileniyorum.