5 Aylık Kedim Çişini Kumuna Yapmıyor

Dilara314

Kedimi 2-3 aylık arası iken sahiplendim. 2 ay kadar önce kakasını ve çişini yatağa ve çevresine yapmaya başladı. biz de yatağı yıkayıp her yeri sirkeli su ile sildik, yaklaşık bir haftadır tekrar aynı şey olmaya başladı; (belki de hep yapıyordu ama biz fark etmiyorduk) ama bu bir haftadır erkek arkadaşımın kıyafetlerine de yapmaya başladı her yeri sirkeli su ile silip duruyoruz. (normal temizlikte bile kullanmaya başladık) sabah çişini yatağa yapmadan önce kumuna götürdük kumun içinde gezinip çıktı ve gelip yatağa yaptı normalde kumunu kullanan bir kedi ama şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz.

7 CEVAP

kumunu düzenli olarak temizliyor musunuz? bildiğim kadarıyla ya kumları pis olduğunda ya da huzursuz olduklarında yapıyorlar. tabi kumdan dolayı da olabilir. kumunuzun markasını değiştirebilirsiniz

Seymadmrdgn

kumu değiştirmek çözüm olabilir kumun yerini de beğenmemiş olabilir benim kedimde de aynı sorun vardı ne yaptıysam vazgecmedi şimdi çok nadir yapıyo kendi kokusunu bıraktığı yerleri tamamen arındırmak lazım çünkü biz almasak bile onlar alıyolar kokuyu onun dışında yemek yedikten sonra kuma götürüp patisiyle eşeleyin gösterin ona

Dilara314

Bildiğim kadarı ile kumun markası hep aynıydı 2 günde bir de kumunu temizliyoruz yaklaşık 2 ay hiç yapmadı bir haftadır tekrar başladı

ZehraBulutt

İki günde bir temizlemek bence yetersiz hele ki kum kabı geniş değilse. En azından günde 1 temizleyin. Ben yapar yapmaz temizliyorum evde olduğumda.

ZehraBulutt

Kum kabınız kapalı ise üstünü açmayı deneyin bazı kediler kapalı tuvaletten hoşlanmıyor.

TATA4242

Öncelikle merhaba endişe etmeyin,kediler bazen bu davranışlarda bulunuyor,bazı dönemlerde kuma yapsada,üstünü örtmüyor.Bazen kuma yapmaya biliyor.Sizden ricam,kedi kumunu daha sakin bir yere koymanız.Kum temizliğine özen göstermeniz.Mümkün ise kokulu kum kullanmamanız ve haftada bir kum kabını tamamen boşaltıp temizleyiniz,yeni kum doldurunuz.Bunun için ise ekonomik bakımdan rahatsız olmamak için 5 cm gibi bir yükseklikde kedi kumu doldurunuz.Bir hafta için 2.5,3.5ltde gayet yeterli olur,kalın taneli olur ise.Eğer daha kısa sürede çözüm istiyorsanız.Tuvaletini kibar olmiyim,yani bokunu kum kabına koyun üstü açık kalsın,kediyide kum kabının içine yada çevresine koyun.Güdüleri ile hareket ettiklerinden etkileşim olacaktır,sabırlı olun.Eğer üstüne örter ise hemen boku kaldırmayın ki yerini öğrensin.Merak etmeyin kendi yaptığı şeyi tehdit olarak görmez.Sizi ve çevreyi tehdit olarak gördüğünden örtecektir.Malum kediler doğada kokuları belli olmasın,yani av olmiyim diye toprağa gömerler.Tabii ki bunlar büyük kedi cinsleri için geçerli değil,yanlış anlaşılmasın.Düşünsene aslan kum kazıyor sjjsjsjs

Dilara314

Teşekkür ederim hepinize bu arada kakasını dışarı yapmıyor sadece çişini yapıyor ama önerileri dikkate alacağım