Kedim İlk Defa Kumuna Yapmadı

Nazlmmm

6 aylık dişi kedim dün gece banyoda ki paspasın üstüne kakasını yapmış neden olabilir normalde kumu da banyoda

3 CEVAP

Kumunu her gün temzilemen gerekiyor pis koku aldıysa oraya toletini yapmak istememiştir

Ya da henüz yavruysa alışması biraz zaman alır

sevcan_yener

Merhaba öncelikle paniklemeyin. Muhtemelen bu geçici bir durumdur. Tavsiyem ilk olarak kum kabını tamamen boşaltın, güzelce yıkayın ve taze kumla doldurun. Yakın zamanda kullandığınız kum markasını değiştirdiyseniz kediniz kumu beğenmemiş olabilir. Alıştığı markanın aynı kokulusuna ya da ona daha yakın bir markaya geçin. Kakasını yaptığı paspası bir süre ortadan kaldırın, unutmasına yardımcı olur. Kedinizin altı aylık olduğunu yazmışsın. Irka göre farketmekle birlikte kedinizin erişkinliğe geçiş süreci başlamış olabilir ve bu dönemde alışılmışın dışında dışkılama ve başka tür davranışlar gösterebilir. Mümkün olduğunca dikkatini dağıtmaya, enerjisini attırmaya çalışın. Sorun muhtemelen düzelecektir ama herşeyi denediğiniz halde hala kumun dışına dışkılıyorsa boşaltım sistemiyle ilgili bir rahatsızlığı olduğu için yapıyor olabilir, veterinerinize danışın. İyi günler.