Karma Aşı Olmadan Kısırlaştırma Yapılır Mı ??

SenanurKsl

Arkadaşlar çok acil bi tanıdığım için soruyorum evden çıkmayan erkek kedilerini acilen kısırlaştırması gerekiyor ama ikisinin de karma aşısı yok daha ne önerirsiniz bilgili olanlar yazabilir mi lütfen ??

10 CEVAP

lwb

Benim arkadaşımın kedisinde hiç aşı yok, öyle kısırlaştırdı
Bir problem olmadı, aşı zaten yüzde yüz koruyucu değil o yüzden kısırlaştırmayla çok bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum.
Sokaktaki bir çok kedide aşısız kısırlaştırılıyor

Bence de sıkıntı olmaz. Kısırlaştırdığımız sokak kedilerinin değil karma aşıları iç dış parazit uygulamaları bile doğru düzgün olmuyor, yine de en geç 1 haftada toparlıyorlar.

SenanurKsl

@lwb teşekkür ederim cevabınız için karma aşısız riskli olabilir diye düşündük biz korktuk açıkçası çok zor durumda kaldık ama 2 hafta erteleyebildik kısırlaştırmayı

SenanurKsl

@Kedizeytinvepeynir teşekkür ederim haklısınız belki ama burdan cevap alamayınca vakit geçmeden de bi karar vermemiz gerekiyodu riske atmayalım dedik durduk yere klinikten hastalık kapma ihtimalini es geçemedim açıkçası. Teşekkürler cevaplarınız için

SenanurKsl

Arkadaşlar hiç mi yok bilgili birisi veterinerlere zaten güvenemiyoruz biri karma olmadan olmaz diyo biri getir hemen yapıyım bişey olmaz diyo paranın kokusunu alınca çıkarlarına göre bilgi veriyolar durum çok acil ayrıntıya girmeyeceğim Karma aşı olmayan kedilerin kısırlaştırılması riskli midir klinikten hastalık kapma gibi risklerden bahsediyorum ya da bünyeleri zayıf olur mu

SerkanO

Neden karma aşısı yaptırdıktan sonra kısırlaştırmıyorlar ve neden acil ? Orayı anlayamadım sadece. İkinci mesajınızda haklısınız zaten.

SenanurKsl

@SerkanO düzgün okursanız anlardınız zaten, karma aşıdan sonra kısırlaştırmıyorlar diye birşey yok kimi veteriner karma aşısızda kısırlaştırrız hemen getirin diyor kimi veterinerler karma olmadan kısırlaştırma yapılmaz diyor. İkinci olarak ayrıntıya girmeyeceğim dedim size hesap vermek zorunda değilim sizi ilgilendirmeyen sorular sormak yerine bilginiz varsa yardımcı olun ya da boş yere meşgul etmeyin.

BalliBadem

Öyle bi şart yok

Urube

Bu da veterinerlerin yeni para tuzağı olmalı. Böyle şart mı olur

SenanurKsl

Karma aşı olmadan hastalıklara açık durumdalar sonuçta klinikte ameliyat pansiyon derken ordan virüs hastalık kapabilirler çünkü ne karar dezenfekte edilsede ayrı kafeslerde kalasalarda birbirlerine hastalık bulaştırabiliyorlar bunu da fakültedeki bir veteriner demişti sonuç olarak virüs taşıyıp taşımadığını bilmediğimiz yüzlerce kedi girip çıkıyo oralara belki bu yüzden demişlerdir veterinerlerde de farklı görüşler var bu konuda