Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma

0zgegok88

Herkese Selam, erkek köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili birkaç sorum olacak. 5 aylık Erkek Golden Retriever köpeğim var.

  1. Erkek köpekte kısırlaştırma için en uygun zaman nedir?

  2. Büyük köpeklerin (Large Breed) gelişimi 18. Aya kadar devam ediyor biliyorsunuz. 18. Aydan önce yapılan kısırlaştırma operasyonu gelişimini olumsuz yönde etkiler mi?

  3. Erkek köpeklerde kısırlaştırma ile beraber ne gibi değişiklikler olur? Davranışsal açıdan.

2 CEVAP

lwb

Yabancı kaynaklardan büyük boy köpeklerin 6. aydan sonra kısırlaştırılabileceğini okudum.
Kedi-köpek için de geçerli kısırlaştırmanız onun gelişimini engellemez.
Davranışsal olarak daha sakin olur ve çiftleşme dürtüsüyle gelen agresifliği minimuma iner

Genellikle ilk kızgınlıktan çıktıktan sonra Kısırlaştırma işlemini tavsiye ediyoruz böylece ergenlik etabına girdiğini kesinlikle söyleyebiliriz. Daha erken kısırlaştırma yapmanın birden fazla kötü etkisi var. Geçtiğimiz günlerde kliniğimize gelen 3 aylık kedilerin kısırlaştırıldığını gördük. Karın zarı tam dikilmediğinden bağırsakları fıtık nedeniyle dizine kadar iniyordu.
Bilinçsiz Kısırlaştırma genellikle ölümle sonuçlanıyor.
Siz eğer köpeğinizin kızgınlığa girdiğini tespit ettiyseniz kızgınlık bitiminden 1-2 hafta sonra kısırlaştırma işlemi yaptırabilirsiniz.

Kafanıza takılan tüm sorular için: +90 216 747 1 444 nolu whatsapp hattından veya RanTe Veteriner Kliniği adresinden irtibat sağlayabilirsiniz.