"İsyan" (Köpeğim) Sürekli Dişleyecek Birşeyler Arıyor Çözüm Bulamıyorum

Devrimmehmet

2 aylık yavru bir köpeğim var "İsyan" ; önceleri sadece uyurken şimdilerde büyümeye başlayan İsyan artık etrafta ne görse dişliyor bunun önüne geçemiyorum yavru olması ve benimde eğitim konusunda yetersiz olmamdan kaynaklanan bu konu artık tehlikeli boyutlara ulaştı nasıl önleyebilirim bilgi verebilecek varmı?

İlk olarak bilgisayarın şarj aletinin bilgisayarla adaptör arasındaki kısmını kemirdi ki ucuz atlattık eğer prizle adaptör arasını kemirmiş olsa idi :( ... bu ilk vukuattan sonra hemen bütün kabloları sağa sola duvara masaya bantlaya bantlaya erişemeyeceği hale getirdim,

İlk günlerde oyun oynuyoruz edasıyla ayaklarımızı dişlemesine müsade ettik, şimdi nerde terlik görse sanki kavga ediyor terlikle, telafi edemedik bu hatamızı da

Şimdilerde çıldırdı resmen sandalyemin minderini dişliyor, yatağın altını kemiriyor elbiselerimi dişliyor sert plastikleride kemirmeye çalışıyor,

dişlik aldım oyuncak aldım dişlemesi için kemik dişlikten de aldım onları dişlemiyor ama etrafta istemediğim şeyleri kemiriyor ne yapabilirim?

21 CEVAP

acarabi

kendini eğitmeden köpeğini ( hele ki yavru ise ) eğiteceğini zannedenler aynen sizin düştüğünüz hataya düşüyorlar işte. öncelikle bir kafes alıp kafes eğitimi vermelisin ki istenmeyen davranışlarını önleyebilesin. bunun için gerek net.te gerekse yazılı olarak bir çok eser mevcuttur. buyur en basit ve en garantilisi sana genç kardeşim; FOR DUMMIES KÖPEK EĞİTİMİ yazarları karı koca olup köpek eğitmenlerinin eğitmenidirler JACK VOLHARD-WENDY VOLHARD çok geç kalmadan al bu kitabı, fazla değil içindekilerin onda birini uygula ve yerine getir, ondan sonra gel burada teşekkür etmezsen ben havlıyayım...... not: ciddi olarak uygulamak şartıyla tabii ki.

Devrimmehmet

tabi ki ilk mesajımda da önce kendimi eğitmem gerektiğinin bilincinde olduğumu belirttim, bunun farkında olarak, öğrenmeye niyetlendim ilk adım olarak Cesar Millan'ın Naitonal Geographic Channel'de yayınlanan belgesel serisinin tamamını izledim fakat daha çok büyük köpeklere ve büyük problemlere yönelik profesyonel bir uygulama üzerine bir belgeseldi. Ardından Gerilyn J. Bielakiewicz'in Her Yönüyle Köpek Eğitimi kitabını aldım şu an onu okuyorum ve köpek sahibi arkadaşlarımdan yardım almaya çalışıyorum ve sıraya önerdiğiniz "Köpek Eğitimi - For Dummies Meraklısına" kitabını da yazmış bulundum. Eğitime olan inancım en az sizin kadar yüksek, yapılamayacak hiç bir şey yoktur doğru eğitimle. Bu sebep ile ben teşekkürümü şimdiden edeyim bırakalım da büyüsün İsyan havlasın. Kendimi geliştirmek için buradayım doğru yolu gösterin yeter ki teşekkür ederim.

Vur , patlat diyenlere kulaklarınızı tıkayın. Evet, ödül ve ceza olmalı ama ödül "Sevmek" ceza ise " kararlı bir ses tonu ile Hayır" olmalı. Okuduğunuz kitaplar ve izlediğiniz belgesellerde de bunu göreceksiniz zaten. Sadece kararlı bir ses tonu ve istikrarlı olmak lazım. Hayır dediğiniz şeylere asla bir kere bile olsa izin vermeyin. Kafes güzel bir fikir, kafesle tanışması zorlayarak olmamalı. Kafesi kendi özel alanı olarak hissetmeli. Kapağını açık bırakıp, içine sevebileceği bir şeyler koyun ve kendi girmesini bekleyin. Girince de hemen kapağını kapatmayın. İçeri girip çıksın bir süre.

BerkOtar

Ağzına ip gibi nesneler vererek enerjisini atmasını sağla

Devrimmehmet

DÜZELTME

oda spreyi yerine köpekler için olan özel spreyler varmış onların kullanılması sanırım daha uygun uyardığı için "Gsima" Gülden hanıma teşekkür ederim.

https://www.petlebi.com/kopek-uzaklastirici-sprey

DÜZELTME

Devrimmehmet

ÇÖZÜM

İsyan'ı son iki gündür aşırı derece yoruyorum ve bütün enerjisini atmasını sağlıyorum nerdeyse birçok sorunun ortadan kalkmaya başladığını hissettim sanırım problemimin çözümü** yeterli egzersiz yapmak** aynı sorunu yaşayanların ilgisini çekebilir.