Kedim İcin Proplan Junior Tavuklu 1-12 Aylık Mama Kullanıyorum.

Mrtkaytan

Diğer ay kısırlastırma işlemi yaptıracağım, normalde proplan tavuklu mama kullanıyorum. Hangi proplan kısır mamasını kullanmalıyım?

8 CEVAP

Ayshenur

Proplan kullanmayın derim

TATA4242

İkisi aynı tür mama değil,birisi gerçek et içeriyor,diğeri içermiyor,biri protein tozu gibi diğeri biftek gibi.O yüzden detaylı inceleme öneririm.Proplana bakıldığında karbonhidrat miktarının yüksek olması göze çarpar.Ayrıca içeriğinde un,nişasta yada tavuk proteini vs. Gibi ibareler yer alır.Ndde ise bu durum söz konusu değildir.Tahılsız mamasında %18 kadar karbonhidrat içerirken,bu şartı sağlayan proplan yani purinanın bir ürünü yoktur.

TATA4242

Şunuda eklemek isterim,proplan ile nd arasında neredeyse fiyat farkı yok.Bazı ürünleri hariç o fiyatlarda yüksek rakamlar değil.Zaten uzun vadeli gittiği için bunlar çok küçük rakamlar.Aynı fiyata yada bir tık üstüne mercedes almak varken neden reno araba alim gibi bişey.

Mrtkaytan

Doğru dıyorsunuz böyle düşünmemiştim en kisa zamanda bi değişiklik yapacağım bende

TATA4242

Böyle düşünmemeniz normal,bende aynı şekildeydim.Halk olarak genelde böleyiz.Mesela ayakkabı aldığımızda bile rahatlığından ziyade fiyatı dikkatimizi çeker.Halbuki rahat ve sağlıklı bir ayakkabı bizi 2 yıl idare edebilecekken,diğer ayakkabı 1 yıl kadar idare edebiliyor ve değiştiriyoruz.Halbuki baktığımızda o an için 200 liraya sağlıklı olanı alsak,2 senede 200 lira olduğu için,diğeri ile aynı fiyata tekabül ediyor.Bunun yanında sağlıksız ayakkabıyı 1 yıl giyerek,sağlığımızı hiçe sayıyoruz.Hesaplandığında kapı gine aynı rakamlara çıkıyor.Burada verdiğim rakamlar temsili daha fazlada olabilir ve başka örneklerde.Ben şuan için düşük tahıllı nd kullanıyorum baktığımda %25 miktarında karbonhidrat içerdiğini görüyorum.İyi mi bence tam olarak değil,tahılsıza geçiçem bu yüzden,sadece 60_90 lira gibi daha fazla bir rakamı var.Bunada 100 lira desek kilo bası 10 liraya, aylık 3 kg versem,bu ürüne sadece 30 lira fazla vermiş olurum,bence hiç birşey.Orijen fiyatları göz önüne alındığında,bence çok iyi,Orijen 15_16 Nd prime tahılsız 18 en fazla ürüne göre 20 yi buluyor.Fiyat farkı ise epey fazla Orijen 5 kg 350_400 Nd tahılsız 10 kg 330_400 arası.Epey bir fark var.İçerik olarak ve kaliteleriyle birbiri ile yarışan markalar.Bu örnekleri vermemin sebebi Nd ile başlayan yolculuğumdan mutlu olmam.Çok pahalı olan ve bir aralar kullandığım Royal canin markasından kat ve kat daha iyi,r.c maalesef içerik olarak tamamen fiyasko ürün.Allah aşkına nişasta,un vs.ibareleri nedir.Pasta mı yapıyoruz kek mi?Sırf bu düşünce ile kararım etkilendi ve uzun süreler araştırma yaptım,yani saat hesaplamaya gidersem,hesaplayamam.Çevremde bu yüzden kedilerin babası,evde ise kedi kafalı derler :)Bu arada kediniz erkek değil ise kısır kedi maması vermenize pek gerek yok.Kısır kedi mamaları genel olarak,idrar yolları için üretilir ve diğer normal ürünlere göre daha fazla karbonhidrat içerirler.Sırf kilo almasın diye yağ oranını ve protein miktarını azaltıyorlar.Bunu normal mama ile günlük yazılan miktar kadar genelde bir çay bardağı verirseniz.Kedinizin kilo alması zorlaşır ve daha sağlıkı beslenir.

Mrtkaytan

Proplan nd royal canin ayni tür mamalar nasıl mama kullanabilirim? İceriklerşnş incelediniz mi?

surpriz

içeriklerini ben inceledim. ben de proplan kısır mamalarından önermem. aynı tür derken neyi kastettiniz tam olarak

Mrtkaytan

Yani nd olarak iyi gösterin mamaların içinde protein fazla derken içeriğinde patates var yükske oranda tahıl aynı şekilde. Royal canin ve proplanda da öyle o yüzden hepsi aynı tür mama