Kedimin Psikolojik Sorunları Mı Var?

Merhabalar.
Bundan dört ay kadar önce belediyenin yanında bir kulübeden aldığım "beş aylık kadar dı" kedim resmen beni delirtiyor.

Eve ilk getirdiğimde arka tarafından sorunu olduğunu fark ettik. Belinde de kocaman bir yarık vardı. Muhtemelen büyük bir köpeğin ağzından kurtulmuştu. İlk zamanlar tabi hastalığı sebebiyle çok masumdu. Sonradan kötü huyları ortaya çıkmaya başlayınca hemen tedbir aldıksada yetmedi. bu buz gibi havada kedi sürekli balkona çıkıp donup eve gelip kendi kendinin modunu düşürüyor. Sürekli dışarda olma isteği var. Cesarette edemiyor sokak hayatına. Geçen birinci katın balkonundan atladı. Sokak merakıyla. İyi dedim madem bahçede bakarım. Buranın insanı hayvanlara karşı çok merhametsiz aklım hep onda kaldı uyuyamadım. Sabah evin önüne geldiğinde aldım mecbur. İki gün ne tırmaladı ne ısırdı. İki gün boyunca sürekli kucağımdaydı. Tabi bugün yine başladı ısırmaya. Kendini sevdirmiyor hiç biraz sevince hemen geriliyor. Kenarda köşede uyuyor hep. Mutfağa gittiğimde hemen pesimden geliyor. Yoksa umurunda değilim. Oyun oynuyoruz o da oynuyor ama hep bir sorunu var gibi. Huzursuz. Tabi bende huzursuz oluyorum. Uyurken sürekli seğiriyor bazen. İlk getirdiğimde arabalardan ve köpeklerden daha doğrusu sokaktan aşırı korkuyordu. Acaba bu tür travmalar kalıcımı yoksa eve mi alışamadı . Antidepresan ilaç istesem faydası olur mu. Kedi otu koydum t8rmalama tahtası aldık kullanmıyor sanırım kedi naneside var mış ne önerirsiniz. Hayvana üzülüyorum evin stresini mi alıyor yoksa o sebepten mi gergin sürekli. Nazaramı geliyor. Bu gidişle hastalanacak. Yemek bile zorla yediriyorum. Bebek gibi ilgi istiyor. Bizimle masaya oturuyor. Bizimle yiyor.

8 CEVAP

bbeyzvv

belli ki kediniz bir tramva geçirmiş böyle davranması çok normal kendinizi mutlu etmek için ona yaş mama kedi maltı alabilirsiniz ona zaman tanıyın birkaç aya kalmaz kendine gelir merak etmeyin ona güvende olduğunu hissettirin ama sevdirmek istemediği zamanlar zorlamayın bu onu korkutur sadece zamana bırakmanızı öneririm

lwb

Kediniz kısır mı?
Değilse kızgınlık dönemlerinden dolayı dışarıya çıkma istekleri olur,siz ne olursa olsun salmayın.
Evde oynayabileceği oyuncaklar alın, siz oynayın, yaş mamalar verin, kısır değilse kısırlaştırın

Mrtkaytan

Veterinerlerde kedi sakinleştiriciler var biraz değişik sorun benim kedimde herkese tıslıyor benife ısırmaya başlayınca söyledim veterinere suan ilaç kullanıyor alışana kadar biraz uyuyor uyanıyor ama daha sakin oldu.. bazı kediler yaşadıkları sorunlardan dolayı agresif oluyorlar

Urube

Belli ki kediniz eve alisma sürecinde. Sizden rica ediyorum kesinlikle dışarı bırakmayın onu. Dışarda başına her türlü kötülük gelebilir. En basiti hasta bir kediden ölümcül bir virüs kapabilir.Lütfen dışarı bırakmayın

ayparcasi24

Psikolojisi bozulmuş olabilir ne dışarıya ne de içeriye ait hissetmiyordur kendini

Önerileriniz i dikkate alıcam teşekkür ederim.

izel33

Benim de kedim bize çok çektirdi evde yürüyemiyorduk sürekli saldırıyordu kendini hala sevdirmez bir tek kişi dışında. Ben o dönemlerde uyurken sürekli youtubedan kedi sakinleştirici müzikleri açtım kısık seste yanına bıraktım gerçekten çok işe yarıyor. Ve sinirliyken uzak durun saldırıyorsa olduğunuz odadan dışarı koyun kapıyı kapatın beş dakika sonra açtığınızda sakinleşmiş olacak. Bir süre bizimde böyle devam etti fakat şuan hiç yok. Kısırlaştırın büyük ölçüde değişecek bütün huysuzluğu geçecek. Ayrıca eve alışma süresi var bunların olması çok normal

Hayvanlarda olumlu pekiştirme denilen birşey var. Kedi yaramazlık yaptığında kararlı bir şekilde ilgilenmeyince bu şekilde dikkat çekemeyeceğini anlayacak ve tekrar etmeyecektir.
Benim ki pusu kuruyor ayağımıza vurup kaçıyor tosluyor istiyorki karşılık vereyim. Ben de istiyorum ki eşşek gibi yatacağı yerde yaramazlık yapmadan aksiyon yaratmadan oynasın kendi kendine. Ya da bizimle. Hayvan öyle uyanıkki önce hafiften kızıştırıyorki pençe sini geçirmek için bahane olsun. Siz siz olun bu oyunlara gelmeyin.