Bugün Parke Üzerinde Gördüğüm Ve Elime Aldığımda Hareket Eden Solucansı Şey.

TATA4242

Bugün parke üzerinde gördüğüm ve kavun çekirdeği gibi birşeydi,yani çok küçüktü.Çöpe atmak için,elime aldım biranca tıpkı solucan gibi hareket etmeye başladı,tiksindirici birşey olduğu için o anda fotoğraf yada video çekemedim,direk olarak kurtuldum.Aynı canlıdan aynı yerde bir tane daha gördüm peçete ile aldım ve fotoğrafını çekmeye çalıştım,çok küçük olduğu için,kaliteli bir fotoğraf olmadı,lakin bilenler bilgilendirirse sevinirim.Kedimi veterinere maalesef götüremiyorum.Dipnot kısmında biraz bilgi verdim.
Dipnot:Kedi ile akalı olduğunu düşündüğüm için,kum kabını ve idrar ve dışkısını kontrol ettim,bir belirti veya iz yok.Tüylerindede bir belirti yok.Ağız diş eti kısımları pembe,iştahı yerinde ve kusmuyor.Ayrıca gayet hareketli.Kedim kesinlikle veterinere gitmek istemiyor,vete gidince nedense kendime gelmesi epey bir zor oluyor.Açıkcası epey korkak bir kedi,benim dışında,hiç bir insan ile ilgilenmiyor.

7 CEVAP

surpriz

ben parazit olduğunu düşünüyorum. ben de kedimi ilk sahiplendiğimde o gün parazit uygulamalarını yaptıramadım. yarın yaptırabildim. hemen daha o gün sabahında kedimin tüyleri arasında göremesem de yerde ve kedimin yattığı battaniyede siyah ipincecik kıvır kıvır hareket eden siyah bir şey gördüm. parazit uygulaması yapıldıktan sonra da hiç görmedim. siz kedinize en son ne zaman dış parazit uygulaması yaptırmıştınız
bir de kedinizi veterinere götüremiyorsanız eve gelen veterinerler var. o şekilde eğer bütçeniz karşılayabilirse veteriner eve gelebilir diye bir çözüm önerisinde bulunabilirim. bizim veterinerimiz eve geliyor ve eve gelmediğinde kendi muayenehanesine gittiğimizdeki ücretmiş gibi ödemeyi alıyor. imkan varsa böyle yapabilirsiniz
ayrıca bazıları iç dış parazit uygulamalarını evde kendileri yapıyor. veterineri eve çağıramıyorsanız da bir veterinere danışıp uygulamayı kendinizin nasıl yapabileceği konusunda danışabilirsiniz

TATA4242

Cevabınız için teşekkür ederim,açıkcası kedim için korkmuyor değilim,yattığı yerde vs.böyle birşey yok ama gine tedbir almak lazım.Veteriner tanıdıklarımdan yardım almam mümkün.İç paraziti düzenli olarak yaptırmama rağmen böyle birşey görmek beni,kuşkulandırdı.Dediğinizi uygulamayı düşünüyorum.Diğer arkadaşlarında yardımıyla bu problemi daha kolay aşıcağımı düşünüyorum.Gerekirse dışkısını bile kontrol ettiririm.Yeter ki ona birşey olmasın.

Catloveerr

İç parazit hapı alın veterinerden. Bazı eczanelerde de hayvan sağlığı için ilaçlar satılıyor veterinerlerin kullandığı markalar. Mesela ben bir hapı on tlye alıyorum. Yediği bir şeyden dolayı iç parazit yapmıştır hapı verdikten sonra 2-3 saat boxta bekletmiştik.(veterinerden geldikten sonra) ve hap verdikten üç gün sonra kumunu değiştirin tüylerini de tersten bi kez tarayın veterinerimiz bunu demişti bize

ZehraBulutt

Veterinerden parazit hapı alıp siz verin kedinize

TATA4242

Cevaplarınız için teşekkürler,şuan için geçti gibi,tavsiye ile sarımsak verdim az miktarda yoğurt ile ve bir diş sarımsağın 3/1 kadarını bir su bardağı suda kaynattım,1 çay kaşığı kekik ile beraber,bu şekilde sarımsak kokusunu bastırıyor,soğudukdan sunum yaptım.Kontrollerim devam ediyor ama 2 gün içerisinde geçti diyebilirim.Genel olarak gece verdim,idrara ve tuvalete gitmediği için,ayriyetten uyuduğu için etkisini çabuk gösteriyor.Takip içersinde olucam ginede.Tavsiyeler arasında diyatomlu toz toprakda vardı,uygulamadım ancak,doğal ve bir o kadar faydalı.Bilenler bilir,diatomik adıyla kedi kumuda var.

Catloveerr

Sarımsak kedilere zararlı değil mi?

TATA4242

Bu konuyla alakalı olarak,bir çok makaleler mevcut,farklı anlatımlarda var,lakin çoğunluk miktar olarak aşılmaz ise faydalı olucağını söylüyor,özellikle Avrupa ülkelerinde vet.hekimler öneriyor.Bir çok mama firmasıda antibiyotik niteliğinde diyebileceğim,sarımsak bir çok konuda kedinize fayda sağlar.Ben verilebileceğini biliyordum ama oran bilmiyordum.Oranlarını öğrendikden sonra kullandım,tepkileri olumlu olarak geri döndü.