Yaş Mama İle Kuru Mama Araindaki Fark?

wiya

Merhabalar, kedim tekir cinsi olup henuz 3 aylik.yavru kedi mamasi veriyorum.arada ödül mamasi.forumlarda bazi arkadaslar yas mamadan bahsetmisler.yas mamayi da arada vermeli miyim? Daha mi saglikli besleyici?yaş mama ile kuru mama arasinda ne gubi farklilklar olabilir ?

4 CEVAP

srplzngl

Yaş mama biyolojik olarak daha uygundur. Sürekli kuru mamayla beslenme kronik dehidrasyona sebep olur, uzun vadede hastalıklar ortaya çıkar.
Kuru mama illaki kedinin beslenmesinde yer alacaksa bile günlük mama tüketiminin en az %70’i yaş mama olmalıdır.
Yaş mama tüketimi fazla olduğu zaman diş bakımına ekstra özen gösterilmelidir.

surpriz

kuru mama ile yaş mama arasındaki en önemli fark nem oranıdır. daha açık şekliyle su oranıdır. kediler içtikleri su ile günlük içmeleri gereken su miktarını karşılayamazlar. kuru mama bunun da üstüne kuru olduğundan dolayı içinde nem yani su bulundurmadığından günlük su ihtiyacını karşılama konusuna destek olmaz köstek olur. genel olarak olay bu şekilde

Sselin1

Sürekli kuru gıdayla beslendiğinizi ve az su tükettiğinizi düşünün saglikli bir durum mu sizce ? Oyuzden kedinize de bu kötülügü yapmayın. Kuru mamalar kediler köpekler icin süper gidalar degil daha cok sahipler icin saglanan bir kolaylık. Surekli yaş mamayla beslemek maddi manevi zor olabilir tabiki. Ama her gün bir ögün vermenizi tavsiye ederim evde kendiniz de yapabilirsiniz. Hep hazir almaniz sart degil.

wiya

Cok anlasilir oldu, tum cevap veren arkadaslara sonsuz tesekkurler.