Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Sokak Kedisi Evcilleştirme

Merhabalar. Ben dün bir sokak kedisi sahiplendim. En başından anlatmak gerekirse bir kedi sahiplenmek istiyordum ve evimin yanında bir 3 aylık kadar kedi gördüm. Çok tatlı geldi sahiplenmek istedim kaçıyordu ve yemekle kandırıp yakaladım. Aşırı kirli olduğu için şu an aşağı dairemde boş olan evimde bakıyorum. Sorun şu ki beni yanına sokmuyor yani dokunamıyorum tırmalıyor, tıslıyor. Sokaktaki vahşi kedilerden birisiydi. Acaba nasıl alıştıracağım kendime? Umarım yardım eden arkadaşlar çıkar.


12 CEVAP

Catloveerr
Catloveerr

13041

Zaten ürkek bir kediymiş. Vahşi olduğunu düşünmüyorum sadece korkuyor. Anneleri nasıl öğrettiyse öyle davranıyorlar ya insana yaklaşıyorlar ya kaçıyorlar. Sevilmeyi filan bilmiyor şu an siz yaklaştıkça zarar vereceğinizi düşünüyordur. Ama alışıyorlar sokakta baktıklarım beni tanıdıkça ve yemek verdiğimi sevdiğimi görünce güveniyorlar yaklaşmaya başlıyorlar. Bir kaç gün ortama alışsın en azından elinizle kuru mama,yaş mama, ödül maması vs. Uzatabilirsiniz. İp sallayıp oyun da oynatabilirsiniz böylece daha çabuk alışır size. Ayrıca yavru kediler oyun olduğunu zannedip elinizi ısırmaya kalkarlar bunu yaptığında oyunu bırakıp sert bir şekilde hayır demeniz gerekir (bağırmadan). Elinzi ısıracağı zaman bir oyuncak koyabilirsiniz önüne siz ısırmasına izin vermezseniz büyüyünce bu huyu kalıcı olmaz. Tıslaması da korktuğu için.


Eldiven yardımıyla sokuldum. Birkaç tısladı ve tısladığında bekledim böyle böyle yaklaştım ve sevmeye başladım. Önüne mama koydum severken mamada yedi. Hala bi ürkeklik seziyorum haliyle normaldir ama şu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor nasıl bi yol izlemeliyim?


epiglottis
epiglottis

144127

O kadarina izin verdiyse 1 kac gune alisir tamamen. Cok normal tepkiler evde buyuyenler bile yer degisikligi oldugunda boyle urkek olabiliyorlar


Zehra78676
Zehra78676

672

Ben de 1 hafta önce disaridan sahiplendim 2 aylik bir yavru. Ilk gun agladi bazanin altindan cikmadi. Ama her defasinda oksadik sevdik iplerle oyun oynatmaya calistik. Yine birkac gun urktu bizden. Odanun disina çıkmıyordu. Yatağına giriyor uyuyordu. Sonra yavas yavas evi keşfetmeye basladi. Simdi salondan çıkmıyor. Sureklu uyuyor gerci ama :) yavas yavas alisiyorlar yani su anlik boyle. Sabırla ilgiyle bekleyince oluyor


zuise
zuise

687

Bende 1.5 aylık bir sokak kedisi sahiplendim ve şuan 2 aydır benimle, tırmalama ısırma huyu var ve bunu engellemek pekte kolay değil şahsen ben ufak cezalarla bazı şeyleri yapmasını engelledim. Örneğin tüllere tırmanıyor ve bende anneme sesleniyorum o da korkup bırakıyor veya elimi ısırıyor çekiyorum yüzüne bir süre bakmıyorum ve sonra bana sırnaşıyor ısırmak yerine. Tabi her kedinin kişiliği farklı olur sizde kedinizi tanıdıkça ona ufaktan kızarsanız bazı şeyleri yavaş yavaş yapmamaya başlayacaktır.


Catloveerr
Catloveerr

13041

Sevdirdiyse zaten bi kaç güne alışır sevgi yumağı olur çıkar belki de. Mama ve oyunla alıştırabilirsiniz


Catloveerr
Catloveerr

13041

Veterinere götürün aşılarını yaptırın nemli bezle tüylerini silebilirsiniz ıslatmayın hava soğuk hasta olmasın


Sabah girdim yanına yemek su vermek için yine tıslamaya başladı eski haline yine döndü. Alışması için 3-5 gün daha bekleyeceğim, çabalayacağım olmazsa mecburen salacağım aynı yere çünkü bu şekilde yalnız kalıyor ve çok mutsuz. Umarım farklı fikirlerle yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkar.


BalliBadem
BalliBadem

121963

Zamanla alışır ödül maması alın yanına gidince ödül yemi verin zamanla elinizden yedirmeye çalışın


Ahsenbb
Ahsenbb

9555

Siz kedi sahiplenmeyi cok farklı algılamışsınız.Sizi de alıp yalnız oldugunuz bi yere kapatsalar durup dururken siz de şaşırır ve herşeyden korkarsınız.
Birincisi sahiplenmek demek bütün sorumlulugunu alıp herşeyiyle kabul edip yavrun olarak benimsemek demek.O yavruyu alınca ilk yapılması sey alıp veterinere götürüp sağlık sorunu var mı yok mu bakmak ve temizletip iç dış parazitini yaptırıp güvende hissedebileceği bir yere almak.Mesela evin içinde yatağının oldugu yanında sıcak su torbası oldugu bir köşe gibi.
Hayvanla oyuncağı bir ayırt edelim farklı seyler bunlar.Aa bu güzel deyip hayvanı yaşadığı koşullardan alıp sonra bu alışmıyor diyip sokağa geri salmak hem cok bilinçsizce hemde bir cahilin yapabileceği bir şeydir.Bilinçsizse hayvan sahiplenmek ona yapılabilecek en kötü şey.
Bu soğuklarda evin sıcaklığına alışıp tekrar salmak da ona yapılabilecek en kötü şey.
Vücut sıcaklığını ayarlayamayacak ve hasta olup ölecek.
İlk yapılması gereken sey azcık vicdanınız varsa veterinere götürmek.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 299 Görüntüleme
  • 12 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 25391 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR