Kısırlaştırılmış Kedi Maması Veya Yavru Kedi Maması Arasındaki Fark Nedir?

zuise

Evimde 3 aylık yavru kedim var ve yanına 6 aylık kısırlaştırılmış bir kedi almayı düşünüyorum. Mama konusunda ikisine ayrı mama alıcam fakat korkum birbirlerinin mamalarından yerler mi? Yerlerse herhangi bir şey olur mu? Veya nasıl alıştırabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim...

2 CEVAP

ZehraBulutt

Evet birbirlerinin mamalarını yerler bunu engelleyemezsiniz. Advance young sterilised alabilirsiniz. Küçük yaşta kısırlaştırılmış kediler için bu mama, iki kedinize de uygun olur.

TATA4242

Çok fazla düşünmeyin.Bunu yaparsanız,yani yavru kedi maması yer ve kısır kediniz kilo alır.Tavsiyem dişi bir kediyse yetişkin mamasıda alabilirsiniz,1 ay sonra yavru yetişkin maması yemeye başlar zaten.Eğer erkek kısır kedi ise Magnezyum oranı düşük mamalara yönelebilirsiniz.Golosi, Nd,Acana,Orijen bu çapda fazlasıyla işinizi görür.Tek yapmanız gereken magnezyum oranı düşük mama almak.Kısır kedi maması ile normal yada yavru kedi maması arasında çok fazla fark yok.Yavru kedi maması daha çok vitamin ve mineral içeriyor,hareketli ve gelişimi sebebiyle.Yetişkinler normal standartda.Zaten vitamin ve minerallerin fazlası vücuttan idrar ile atılır.Kısır ise karbonhidrat miktarı yüksek daha az protein ve yağ içeriyor bundan dolayı kilo alımı zor oluyor.İlk başda karbonhidrat yakıldığından kilo almıyor yani sağlıklı olduğu için değil.Karbon.miktarı ne olursa olsun yüzde 20 yi geçen ürünlerden uzak durun.Kediniz için bu bile fazladır ama neyse.O yüzden tavsiyem Nd,Orijen,Acana gibi Adult kedi mamaları olur.Kısır kedi mamaları daha çok kar payı amacıyla pazarda önem arz ediyor.Kısır kediler vs. İçin mecburiyet olarak görülüyor.Halbuki diğer mamalar gibi böyle bir mecburiyet yoktur.İlk başda dediğim gibi çok fazla düşünmeyin,magnezyum oranına dikkat ederseniz sıkıntı yaşamassınız.Çoğu insan karbonhidratın ilk olarak yakıldığını bilir,kısır kedi mamalarında bu şekilde yüksek oranda karb.içerir,ama şunu unutmamak gerekir.Hareket kısıtlaması olduğu için,bu yüksek miktarı kediniz atamaz ve diğer protein ve yağ gibi vs.gibilerine göre kat ve kat daha fazla zarar verir.Sebebi ise kediler zorunlu etçildir.Yedikleri hayvanın kemiği haricinde karbonhidrat alımı yapmazlar bu oran ise çok düşüktür.Sebze vs. Gibi ürünlerin ise çoğunu seçerek sadece zorunlu olduğu zamanlarda yerler.Yemek bulamama,hastalık vs.sayılabilir.Mamalar tahıl içermez demesine karşın,karbonhidrat miktarı ile tahıl içerenden farkları yoktur.Araştırmaya göre bir ev kedisinde en fazla karbonhidrat alımı 15 civarında olmalı.Neyse sözü uzatmiyim,sağlıcak ile...