Agresif:)

arkadaşlar evde 7-8 aylık kadar erkek(portakal) bi pisim var kısırlaştırmadım vet 10-11 aylık olsun dedi ilk geldiği günden beri koynumda yatar hiç kedi gib değil tek derdi sevgi tıslamaz bağırmaz tırmıklamaz ben çok sıkıştırmazsam vs. dün 2 yaşında kısır bir dişi(luna) kedi sahiplendim bebekmiş daha eski sahibi aldığında sokakta annesi terketmiş 2 yıldır da onlarlaymış. ev sahibi istemiyor diye yeniden sahiplendirdiler. sorun şu ki kediler az çok sayko, garip olan portakal fazla uysak farkındayım daha önce de annemin evindeyken kedilerimiz vardı ama luna aşırı agresif geldiğinden beri (sokağa atmayı ve son çare olmadıkça tekrar ev değiştirmesini istemiyorum not düşeyim) ilk gün zaten serbest bıraktım bi odaya bırakıp zaten portakalla yüzleştirmiyorum luna zaten hem sahip değiştirdi hem ev hem de ilk defa bi evin 2. kedisi olucak anlıyorum ama nasıl başa çıkıcağımı da bilmiyorum aynı odada bulunduğumuzda tıslamaya başlıyo uzaktan tatlı tatlı konuşayım diyorum tıslayıp üzerime geliyo beni de korkutuyo sıpa 6.5 kg zaten ağır sıklet asdfgh hatta genel olarak sürekli sağa sola tıslıyo ilgilenmediğimde bile hele yüzüm ona dönük olsun sabrı taşıyo yaş mama veriyorum bi lokma alıp tıslayıp bi lokma daha yiyo bu tıslamanın bi ileri seviyesi de HIRLAMA evet hırlıyo ve sonra patiler havada uçuşuyo evde hareket edemiyorum odada kapalı tek kalsın diyorum kapıyı tırmıklayıpp içli içli miyavlıyo kapalı kapıyı sevmiyomuş zaten mecbur portakalı yatak odasına kapatıp bunu salıyorum ama hayvan tedirgin ben tedirgin napıcam hiçbir fikrim yok bazı şeyler zamanla oturucak biliyorum ama direk korkuyo ve çok kızgın yani o güven bağını nasıl oluşturucam daha aynı odada bulunmazken kaplan mübarek sadce temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorunluluktan 1metre falan yaklaşıyoruz ondada kıyamet kopuyo sokak kedileri bile böyle değil nasıl bir yol izliycem internette her şeyi okudum aynı durumda olan varsa bu süreci anlatırsa çok sevinirim uyuyan portakal diğeri luna eski sahibiyle

2 CEVAP

Öncelikle bu benim tahminimce piskolojik bir sorun veterinerden yardım almanızı öneriyorum veya portakalın kokusu olan bir nesneyi lunanın sıkça gezdiği yerlere koyun aynısını portakalada yapın eğer yapabiliyorsanız lunaydı taşıma kabına koyun portakalı eve salın tepkileri farklı hatta sınırlı yada sevecen olabileceğini düşünüyorum dediklerimi yapmadan lütfen yan yana getirmeyin lunanın saldırganlığı açısından veteriner sıkıntılarınızi anlaşmanızı şiddetle tavsiye ediyorum unutmayın limanı geçmişinden kaynaklanan bir piskoloji durumu olabilir yada fiziksel bir ağrısı bir sorunu olabilir.

luna eve gelmeden bir hafta önce portakal 2 gün önce de luna vet kontrolünden geçti zaten portinin aşıları tam olmadığı için. birirlerini de yalnızca bir defa uzaktan gördüler tepklilerini ölçmek için bekledim luna ona da tıslamaya başladı porti de korktu o yüzden en azından luna bana alışmadan kafesli bile bir araya getirmeyi düşünmüyorum. koku alışverişi ve yaş mamayla pozitif kodlamayı da zaten yapıyorum lunanın zaten psikolojik problemi yukarda uzun uzun anlattığım sebeplerden ama veteriner terapi uygulayamıyo maalesef güzel kızımızın türünden dolayı:) yatıştırıcı ilaç için ise erken olduğunu düşünüyorum ki zaten o ilacı evde veremem her gün vete götürüp de strese de sokamam yine de teşekkürler yorumunuz için.