Kısırlaştıktan Sonra

Nightcat

Kedim şu an yok, birkaç saat önce teslim ettim. Yarın kısırlaştıracaklar, yarın akşam da geri alacağım ama ne yapmam gerekiyor? Yani, ilk geldiğinde nasıl olacak? Kedim dişi, yarası problem olur mu veya yarası için yapmam gereken bir şey var mı? Özetle şu 1-2 gün ne yapacağımı ve kedimin neler yapacağını detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz? Ben de almam veya hazırlamam gerekenler var ise ona göre davranayım

8 CEVAP

lwb

Öncelikle alanını kısıtlasanız iyi olur, hills ad yaş mama tavsiye edilir ameliyat sonrası kedilerde, ondan verebilirsiniz.
Atlayıp/zıplamamasına dikkat edin ki hem canı yanmasın hem de dikişlerine zarar gelmesin. Belki çabuk toparlasın diye de vete danışarak bağışıklık güçlendirici kullanabilirsiniz.
Bunlar haricinde her zamanki rutin şeylerle devam edebilirsiniz

Poncik2016

Benim kedimin ameliyatı rahat geçmişti çok korkmuştum yani intarnette yok psikolojisi bozulur şöyle böyle bir sürü yazı okuyup stres falan yapmıştım. Ama rahat geçmişti akşam eve gelir gelmez ayılmıştı ponçiğim. Sabah olunca okula gitmeyip tüm gün onunla kalmıştım ve ona kuytu bir köşeye yer yapmıştım yanlız kalmak isterse falan diye. Eğer başka kusma gibi belirtileri olmazsa sadece yüksek yerlere çıkmasın çıkarken yarası açılabilir. Onun dışında başka bişey olursa veterinerinize danışın derim. Umarım o da hemen eski haline döner

lwb

Yarası için de özellikle yapmanız gereken bir şey yok,hekim size bilgi vericektir zaten. Kumuna girip çıkacağı için belki arada pamuğa batikon döküp pansuman yapabilirsiniz üstünden

Anonymus552223

Gecmis olsun ama neden aksamdan goturdunuz ki..

Anonymus552223

12 saat önceden su ve yemek verme diyir veteriner. Sonrasinda goturup hiç birakmadan aliyoruz ameliyattan sonra. Ayilana kadar 10 dk da bir islak pamukla gozlerine su damlatiyoruz kurumasin diye. Cunku açik oluyor gozleri. 1 2 saate ayiliyorlar. Ilk başlarda kusma dengesiz yurume, saklanmaya çalişma, altina kaçırma oluyor. Dikişleri için yakalik taktirmiyor. Yalasa da birsey olmuyor, antbiyotikte kullanmiyoruz, kisaca hicbirsey yapmiyoruz ama her veterinerin tarzi farkli. Çok farkli uygulamalar var burdan gordugum kadariyla. Bazisi dikiş aldirmaya gidiyir bazisi yakalik taktiriyor

Nightcat

Akşamdan götürdüm bir tanıdığımızdı, gece aç kalacak sabahında ameliyat olacak, akşama doğru da alacağım bu akşama doğru

Nightcat

Teşekkürler hepinize

Mrtkaytan

Benim kedimin ameliyat çok iyi geçti ağrı falan çekmedi hiç tek sorun çok hareketli olmasıydı ordan oraya zıplarken çok hareket ettiği için ameliyat şişliği oldu.. bu çok normalmiş şişlik.. ben çok panik olmustum ama rahat olun veteriner gerekli talimatları verir zaten ilk gün fazla yemek yemez çok az yaş mama yerler kuru mama da vermeyi çalışın hatta karıştırıp verin. Dikişleri fazla yalamamasına dikkat et 2-3.gunden sonra orayla çok oynayacaktır. Kediniz agresif huylu ise yakalık taktırmayın bu daha kötü yapıyor saldırganlastırıyor.. onun dışında bazı kediler ameliyat sonrası strese girip ishal olabılıyolar endişe etmeyin veterinerine haber verin ya da kuru mamayı ezip yedirmeye çalışın, bol su içirin içmiyorsa şırınga ile ağzına verin böylelikle daha çabuk sürede kendine geliyor. Geçmiş olsun