İdeal Isırlaştırma Ne Zaman Olmalı?

Senakca

Merhaba, benim kedim scottish fold kendisi 5- 5:30 aylık. Sizce ideal kısırlaştırma ne zaman olmalı?

7 CEVAP

TATA4242

Gördüğüm kadarı ile kediniz erkek ve kızgınlığa girmeden önce ve 1 yaşından sonra yapılması öneriliyor.Dişi kedilerde ise 6 aydan sonra yapılabilir.Erkek kedilerde kısırlaştırma tam etkili olması için bu yaş öneriliyor.Dişi kediler kızgınlığa girmeden kısırlaştırılabiliyor ama erkek kedi için kızgınlık sonrası daha uygun görülüyor.Erkek kedilerde görülen kızgınlık dönemi, doğumundan 8 ile 10 ay sonra görülmeye başlamaktadır. Kızgınlık dönemine giren erkeklerin davranışlarında görülen değişiklikler ile onların kızgınlık dönemleri anlaşılabilmektedir. Erkek kedilerin geneli, kızgınlık dönemine girdikten sonra kısırlaştırılabilirler. Ancak böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin azaltılması için 15 – 18 aya gelene kadar kısırlaştırma için beklenilmesi önerilir.
Size tavsiyem forum yerine veteriner yada İbb Fatih Hayvan Hastanesine danışmanız ve hatta kedinizi götürmeniz.Kediniz incelenince tahminimce daha doğru ve bilgili anlatım sağlanabilir.Sonuçda her kedi bir değil.

ygiz_mrtt

5 buçuk mu? Şuan sadece sırf konuşamıyor diye hayvancağızınızın sağlığını bu kadar değersiz görmenize üzülüyorum @sahikakuzay_ . Şuan dan itibaren bu platformda açılan kedi sağlığı ile ilgili başlıkların yorumlar kısmına bakarak kedimin hayatını şekillendirmeye tövbe ettmekteyim.

Cevaba gelirsek özet geçeceğim yukarıda ki yanıttan sonra benim dediklerimi de lütfen sorgulayın daha okuyorum ancak evcil bir "erkek kedi" 1 yaşından önce kısırlaştırılmamalıdır eğer bir sağlık yok ise. Aşırı hiperaktivite den dolayı kedi kendini parçalayacak durumda agresif hareketler gösterip kendine zarar vermeye çalışırsa 8-10 aylık arası. Kısaca sırf hayvan miyavladı diye direk ameliyat masasına yatırılmaz 6 ay civarlarında. @Siyammm adlı kullanıcın dediği gibi ilk kızgınlığına girmesini beklemelisiniz çünkü cinsellik nedir bilmeyen bir hayvancağızı kısırlaştırmak hayvanın biyolojik fonksiyonlarını hoplatır "kaba tabiri ile" yani direk bozmaz ancak sağlığı açısından olumlu olmaz. Bu yaş kedinin cinsiyetine, sağlık sorunlarına ve yaşadığı ortam (sokak ve ya ev) gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk olarak veterinerinize danışın danışmakla kalmayın çevrenizdeki diğer veteriner hekimlerle de görüşün. 6 ayda kısırlaştırma öneren bir veteriner hekimin yapacağı ameliyatın kalitesinden tereddüt ederim. Özet hali bu sadece

Siyammm

5-5,5 aylık :)
Erkek kendinizi olgunlaşmış olması bakımından ilk kızgınlıktan sonrası kısırlaştırma mızı öneririm buda 6-7 aylıkken fln oluyor ama kediden kediye değişir

Siyammm

TATA4242 Kısırlaştırma tam olsun diye 1 yaş sonrası yazmışsınız fakat erkek kedilerin böbrek üstü bezleri hormon salgılamaya devam eder bu yüzden erkekler asla tam olarak kısırlaştırılamaz %80 kısırlaştırılabilirler

Siyammm

TATA4242 Kısırlaştırma tam olsun diye 1 yaş sonrası yazmışsınız fakat erkek kedilerin böbrek üstü bezleri hormon salgılamaya devam eder bu yüzden erkekler asla tam olarak kısırlaştırılamaz %80 kısırlaştırılabilirler

Kevserhaksever

Erkek kedi için veterinerimiz 8 aylık ideal olduğunu söyledi.

5.30 aylıkken