Peşimi Bırak

ezgibilgili

kedimi 4 gün önce sahiplendim. ben odadan çıkınca ağlıyor, gece uyurken yatağımdan inmiyor ve beni uyutmuyor oyun oynuyor. ne yapmalıyım?
salı, çarşamba, perşembe, cuma günleri evde tek kalacak ve ben daha odadan çıkmama rağmen ağlıyor ne yapmalıyım?

11 CEVAP

Asphodelll

Kedilerde küsmek insanlarda olduğu gibi işlemiyor. Tuvaletini kumuna yapmaz yatağınıza evin belli belirsiz yerlerine yapar. Sizi dinleme durumu azalır ve tepkileri ısırma tırmalama gibi tepkilere dönüşür. En iyisi ne kadar yorgun olursanız olun günde en az 1 saat 2-3 farklı oyuncakla oyun serüvenleri düzenleyin. gerçekten farkı görüceksiniz. Gece uyansa bile sadece su içme yemek yeme faaliyetini yerine getirip sonra temizlenip uyuyan bir kediye sahip olursunuz. Kediniz yavru ise geçmiş olsun yürürken bacaklarınıza tırmanacak gece saçınızı başınızı yalayacak vs. Yaniii PEŞİNİZİ BIRAKMAYACAK :D

Easyboy

Eğer yavru kediyse tabiki anne şefkatine ihtiyacı ve sizi annesi gibi görüyordur. Benim 2 aylıkken aldığım kedim 1 yaşına geldi ama yine gece yaramazlıkları bitmiyor. Onlar evrimleri gereği gece daha aktif olan hayvanlar. Buna alışsanız iyi olur bence. Ama tabi 1 yaşından sonra yavaş yavaş duruluyolar. Gündüz evde tek kalacak olması kötü olmuş. Keşke evde birisi olsaydı.

esincosgun

Size daha yeni geldiği için yalnız kalmak istemiyor. Size alışması için biraz zaman tanıyın. Bol bol ilgilenin bu sürede ve boş zamanlarinizda oyunlar oynamaya çalışın. Benim kedim de tam sinav haftamda gelmişti ve ders çalışmak için evden ayrıldığımda sürekli ağlardı. Eve gelince de bana küçük bir sürpriz yapıp yatağıma işerdi :) Sınavlar bitince bütün ilgimi ona gösterdim ve zamanla alıştık birbirimize. Gece de uyumadan önce mutlaka oyunlar oynayıp kedinizi yormaniz gerekiyor. 4 yaşında kedim var hala gece uyumadan önce oyun seansları yapıyoruz ki geceleri beni uyandirmasin.

Esra12345

Kedinizi 2 günden fazla evde tek bırakmayın depresyona girer

Ozgekurt

Kediniz sizi çok seviyor demek ki :) Ağlamasının bir nedenide eğer ona bütün evde gezme şansı vermeyip yalnızca odanızda bakıyorsanız odada kalması olabilir. Yani evin her yerini ona açarsanız bence durum değişecektir. Mesela benimkinide temizlik yapılırken camlar açıldığında odaya koyuyoruz. Kapı açılana kadar uzun uzun miyavlıyor. Kapı açılınca rahatlıyor. Ben odada kalıyor diye düşünerek yaptım yorumumu eğer öyle bir durum yoksa yanlış anlamayın :)

hayvansever_

Bu çok normal bende kedimi yavruyken sahiplendim ve oda böyleydi sizi çok rahatsız etmiyorsa sabredin zamanla düzeliyor zaten. Ayrıca yeni sahiplendiğiniz bir kediyi o kadar süre yalnız bırakmanızı önermem en azından tecrübeli birilerine bırakın

Khajiit

Kedilerin gece aktif olması normal fakat uyku düzeni tutturabilirsiniz benim kedim küçüklüğünde geceleri hiç uyumuyordu daha sonra akşam 10 11 gibu oyun oynayıp mama verdim. Böylece 11 12 gibi uyur duruma geldi su anda sa oyun oynamasam dahi o alışkanlığını sürdürüyor akşam en geç 11de uyumaya başlıyor sabaj 7 8 gibi uyanıyoruz

LadyAndCat

Kedilerin en büyük zevki sahipleriyle, sevdikleri ve seçtikleri kişiyle uyumaktır.
Ben de kedimle uyuyorum ve gerçekten mutluyum çünkü onu çok seviyorum. Birlikte uyumamız sorun değil benim için.
Yavrular hareketli olur kendi başına oyun oynayabilirse veya sizinle, gece daha çok uyur.
Haftada 4 gün evde küçücük çocuk tek başına kalacaksa endişe verici.
Başka biri yok mu evinizde? Aileniz veya birlikte yaşadığınız birileri size yardımcı olursa her şey çok daha kolaylaşacaktır. Evde tek kalması iyi değil. Acil hastalansa bir şey olsa siz onu bulana kadar durumu çok ağır bir duruma bile gelebilir.
Neleri yapmalı, yapmamalı ona öğretmeniz lazım. Gece yanında uyumak için her şeyi yapacaktır. Eğitim şart bu ufaklığa...

ezgibilgili

saat sabah ile akşam 6 ya kadar tek kalacak maalesef okulda oluyorum

ezgibilgili

ben evde yokken çok ağlayıp geldiğimde küser mi :(

Anonymus552223

Gece gunduz mu tek kalacak?